Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Čo robiť, keď váš pes šteká? Kľúč k výchove psa s protištekacími obojkami

Účinne zamedziť rušivému štekaniu psa znamená najprv poznať jeho príčinu. O čom vlastne hovoríme, keď chceme odstrániť nevhodné štekanie psa?

Štekanie spustené pudovou reakciou je pre psa prirodzené a žiaduce, pretože súvisí s obranou svorky. Dochádza k nemu pri stretnutí s cudzou osobou, zvieraťom alebo objektom, ktorý zasahuje do teritória vášho psa. Štekanie je inštinktívnou reakciou na možný zdroj ohrozenia. O nežiaducom štekaní hovoríme až vtedy, keď pes šteká z iných než inštinktívnych príčin.

Účelu zodpovedá aj samotná intonácia a spôsob štekania. Na obranu využíva pes hlboký hrdelný štekot s výhražnou intonáciou. Pokiaľ váš pes však šteká vytrvalo, prenikavo a neodbytne, ide pravdepodobne o spôsob, ktorým si vyžaduje vašu pozornosť. Nevhodné štekanie väčšinou pochádza z negatívnych skúseností, nedôslednej výchovy alebo jednoducho nesprávnych návykov psa, ktoré ste nemali možnosť ovplyvniť.

Keď je problém za dverami

Najväčšie problémy vo všeobecnosti majiteľom spôsobuje nepretržité štekanie psa, keď je sám doma. Dokáže vyviesť z miery všetkých susedov v dome a skomplikovať tak vaše spolužitie. Príčinou je najčastejšie tzv. separačná úzkosť psa. Pri vašom odchode pociťuje psík strach, že sa už nevrátite a nie je schopný tento pocit spracovať. Môže ale aj vyštekávať z čistej nudy alebo vynucovania pozornosti. Myslite preto na základnú výchovu už v začiatkoch a zbytočne vášho psa nerozmaznávajte.

 

Keď už problém poznáme, čo s ním?

1. Začnite vždy prirodzenou cestou!

Pokiaľ je váš psík príliš mladý, ešte skrátka nie je zrelý na disciplínu. Základnú poslušnosť bude pri dôslednej výchove zvládať asi od 6. mesiaca veku. Vtedy je správna doba na riešenie problematického štekania.

Ak je váš štvornohý kamarát ešte šteniatko, prípadne pochádza z útulku alebo si u vás ešte len zvyká, je úplne normálne, že cíti neistotu. Dajte mu potrebný čas, aby si na prostredie zvykol. Pomoc nehľadajte skôr, ako po uplynutí jedného mesiaca po zabývaní (niekedy aj neskôr).

 

2. Naučte psa základnú poslušnosť

Prvé nutné pravidlo je, aby váš pes rozumel, keď od neho niečo žiadate. Vymedzte psovi základné hranice a pripravte mu v domácnosti miesto, ktoré bude iba jeho – na miesto ho odkážte vždy, keď začne štekať a zaveľte „ticho“. Učte trpezlivým opakovaním povelov s gestami a jednotnou intonáciou.

Každý úspech dôrazne chváľte! Keď psovi zrozumiteľne naznačíte, čo od neho žiadate a nebudete trvať na metóde trestu, vaše prianie splní omnoho ochotnejšie.

Dávajte psovi najavo, že ste jeho milujúci chovateľ, ale v žiadnom prípade nie ste jeho babysitter. Hierarchia vzťahov stojí na kamarátstve, ale s jednoznačnou autoritou na vašej strane. Buďte preto dôslední a neustupujte. Vždy zabráňte tomu, aby pes chodil všade za vami aj tam, kde vás to obťažuje (na toaletu, do kúpeľne alebo spálne), a ani na krok sa od vás nepohol. Vždy ho odkážte na jeho miesto. Jednoducho tak pochopí, že dočasná samota a súkromie je bežná a dočasná záležitosť.

 

3. Oslabujte separačnú úzkosť psa

Prechádzajúce body ste splnili, ale pes stále šteká? Skúste ho upokojiť jednoduchými opatreniami, aby situáciu lepšie zvládal:

  • Vynechajte veľkolepé rozlúčkové a uvítacie rituály. Dáte mu tým najavo, že váš odchod je samozrejmý a bežný proces, a nie je dôvodom pre stres.
  • Psíkovi môžete nechať v pelechu váš starý sveter, deku, alebo čokoľvek, z čoho bude cítiť vašu vôňu. Tá ho po vašom odchode upokojí.
  • Niekedy skvelo fungujú aj rôzne hračky pre psíkovo samostatné vyžitie doma, pretože hra ho zabaví a na zlú náladu ľahko zabudne.

 

Výchova psa s obojkom

Pokiaľ sa nič nezmenilo a po vašom odchode pes stále hodiny šteká, zaobstarajte mu protištekací obojok. Rušivé štekanie si pes vďaka obojku spojí s nepríjemným pocitom spôsobeným korekciou na obojku. Pes si tieto signály obvykle veľmi rýchlo priradí k svojmu správaniu a nežiaduce štekanie tak ustáva. Obojok je treba nasadzovať pravidelne vždy, keď okolnosti nasvedčujú tomu, že pes by mohol rušivo štekať.

S metódou obojku proti štekaniu dochádza k upevneniu asociácie, že len obojok na krku znamená zákaz štekania. Pes bude chápať, že bez obojku je štekanie povolené. Vďaka tomu zostane inštinkt štekania na obranu bez zmeny, čo je žiaduce. Dochádza tak k upevneniu požadovaného správania psa.

 

Ako s obojkom začať?

Jednotka na obojku bude po vašom nastavení reagovať na štekot psa korekciou – určitým typom signálu, ktorý bude psovi nepríjemný. Obojky ponúkajú možnosť korekcie zvukom, vibráciou, či impulzom, a dostupným variantom je taktiež ultrazvuk alebo sprej. Obojky ponúkajú aj korekcie v niekoľkých stupňoch, ktoré nastavíte podľa citlivosti a dispozícii vášho psa. Podrobné informácie nájdete tu.

Automaticky narastajúca korekcia zabezpečí, že jednotka pri zaštekaní upozorní psa najprv zvukom, potom vibráciou a elektrickým impulzom. Pes sa rýchlo naučí, že prvý stupeň korekcie je varovanie a utíši sa už pri tomto stupni. Niektorí psi sa princíp naučia do niekoľkých hodín, iným to trvá pár dní či týždňov. Vo všeobecnosti sa však jedná o metódu s vysokou účinnosťou.

 

Predtým, než obojok začnete používať, nechajte psa, aby si naňho zvykol. Obojok nasaďte psovi tak, aby elektródy na obojku boli v kontakte s kožou psa, ale zároveň obojok neuťahujte príliš tesne.

Nastavte správnu intenzitu korekcií tak, aby na ňu pes zareagoval bežným gestom ako je pohyb ušami, spozornenie, olíznutie ňufáku, a pod. Ak pes zakňučí, alebo má tendenciu sa schovať, intenzitu znížte.

Celý  proces so psíkom nacvičte. Obojok mu nasaďte, krátko ho pohlaďte, dajte povel „čakaj“ a potom odíďte. Po krátkej dobe sa vráťte a postup môžete opakovať s dlhšími intervalmi vašej neprítomnosti. Ak je pri vašom návrate ticho, psa intenzívne pochváľte. Pokiaľ šteká, psíka netrestajte.

 

Výber obojku

Ponuka na trhu je široká a preto zoženiete varianty pre malé aj veľké plemená psov, obojky proti štekaniu aj vytiu s rôznymi druhmi korekcií. Zariadenia rozoznávajú štekanie dvoma spôsobmi: pomocou vibrácií hlasiviek na krku psa alebo zvukom štekotu. Triediť obojky do kategórií je možné podľa typu korekcií, ich nastaviteľnej úrovne, rozlíšenia štekotu a vodotesných vlastností. Prečítajte si aj, ako vybrať obojok proti štekaniu.

 

Obojky so zvukovou korekciou

Tieto obojky reagujú na štekot psa zvukovou signalizáciou. Korekcia je vhodná pre citlivejšie psy a často funguje ako upozornenie pred ďalším stupňom korekcie.

 

Protištekacie obojky s ultrazvukovou korekciou

Ultrazvuk sa šíri vo vysokých frekvenciách, ktoré ľudské ucho nezachytí, u psov je to však inak. Výhodou korekcie ultrazvukom je, že je úplne tichá pre jej okolie a zaznamená ju iba pes. Variant je vhodný pre citlivejších jedincov.

Ultrazvuk: Protištekací obojok s ultrazvukom BarkWise, PetSafe PBC00-13925

 

Sprejové protištekacie obojky

Pre korekciu štekania môžete zvoliť aj sprejové obojky. Pri zaštekaní psa obojok uvoľní do vzduchu menšie množstvo spreja, ktorý psa odpudzuje, zatiaľ čo náhla sprcha ho prekvapí.

Iba sprej: PetSafe Little Dog, PetSafe Big Dog, Canicalm Spray.

 

Vibračné obojky proti štekaniu

Vibrácie objavíte ako medzistupeň zvukových a elektrostatických korekcií, alebo ako samostatnú variantu. Môžete si zakúpiť obojok, ktorý využíva intenzitu vibrácií.

Iba vibrácie: PetSafe vibračný obojok, vibračný obojok BarkWise

 

Protištekacie obojky s impulzom

Variant korekcií s impulzom patrí medzi najúčinnejšie typy korekcií. Medzi elektródami zariadenia na obojku prebehne slabý elektrostatický výboj, ktorý je v kontakte s kožou psovi nepríjemný asi ako jemné uhryznutie. Pokiaľ s obojkom zaobchádzate podľa inštrukcií, neexistuje dôvod, prečo by mal psovi ublížiť. Korekcia impulzom taktiež často sprevádza zvukové a vibračné varianty upozornení.

Iba impulz: PetSafe Little Dog Deluxe, SportDog NoBark 18 Deluxe

 

Obojky proti štekaniu s kombináciami korekcií:

Vibrácia + impulz: Petrainer Pet 850, Dogtra iQ No Bark, Canicalm First

Vibrácia + zvuk: Patpet 258 V, Iki Voice

Vibrácia + zvuk + impulz: Aetertek AT-919A, Garmin Delta Smart 4 v 1

Zvuk + impulz: Petrainer Pet 852, Petrainer Pet 853, PetSafe Big Dog Deluxe

Ultrazvuk + vibrácia: Motorola Bark 200U, Canicalm Sonic

 

 

 


Súvisiace produkty

Dogtrace d-mute light

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
68.36 €

Porovnať

Patpet 772S

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
68.36 €

Porovnať

Batéria Energizer CR2016

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
1.70 €

Porovnať

Batérie Energizer LR54/189

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
1.70 €

Porovnať

Batéria Kodak 9V

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
1.99 €

Porovnať

Batérie Kodak CR14, UM2, 1,5V

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
2.39 €

Porovnať

Testovacia výbojka

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
2.80 €

Porovnať

Batéria CR2032 Energizer

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
2.80 €

Porovnať

Batérie Energizer LR44/A76

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
3.20 €

Porovnať

Batérie Energizer AA 4ks

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
3.61 €

Porovnať

Kodak Max 9V

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
3.61 €

Porovnať

Elektrody Aetertek pre staršie modely - rôzne dĺžky
Varianty (4)
12 mm 15 mm 19 mm 9 mm

Elektrody Aetertek pre staršie modely - rôzne dĺžky

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
4.01 €

Porovnať

Elektródy Petrainer - rôzne dĺžky
Varianty (2)
12 mm 9 mm

Elektródy Petrainer - rôzne dĺžky

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
4.01 €

Porovnať

Energizer C/LR14 2ks

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
4.01 €

Porovnať

Batérie Energizer AAA 4ks

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
4.42 €

Porovnať