Chcete zaručene obdržať vašu objednávku pred Štedrým dňom?🎄 Objednávajte skladom dostupný tovar najneskôr do 19.12.2024 a zvoľte platbu dobierkou alebo online kartou. 🎁
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Protištekací obojok: Návod na použitie a jeho funkcia

Rozbaľujete krabicu s protištekacím obojkom, ktorý je pre vás aj pre vášho psa absolútnou novinkou. Pripravili sme pre vás návod, ako s elektronickým obojkom zaobchádzať. Dozviete sa, ako a kedy ho nasadiť, ako psa na obojok privyknúť, ako s ním cvičiť a za akých okolností ho používať.

obojek proti štěkání

Elektronický protištekací obojok pracuje na jednoduchom princípe. V podstate je vašou predĺženou rukou, ktorá psa karhá za nevhodné správanie sa (štekanie) a to i v prípade, keď nie ste práve doma.

Asi všetci to poznáme: zatvoríme dvere bytu a za nimi sa ozve kňučanie a štekanie. Žiadny pes nie je doma rád sám. Je mu smutno, ale vy ho nemôžete zakaždým vziať so sebou. Možno sa okolo vás množia sťažnosti susedov: váš pes šteká, ruší nás to. Čo ale s tým, keď nie ste doma? Ako psa odnaučiť štekať, kňučať a vyť, keď, jedna zo základných poučiek znie, že psa máme trestať vo chvíli, keď práve pácha neplechu? Je zrejmé, že kárať psíka vo chvíli, keď prídete domov a on je celý šťastný, že vás vidí, pretože vás zbožňuje, je zlé.

S takou situáciou pomáhajú protištekacie obojky, ktoré sa aktivujú vo chvíli, keď pes šteká a napomenú ho - napríklad vystreknutím spreja pred čumák alebo elektrostatickým impulzom. Pes je teda karhaný presne vo chvíli, keď robí niečo zle, v tomto prípade šteká a vyje. Samozrejme, protištekacie obojky nie sú samospasiteľné! Je na vás, na cvičiteľovi, aby ste svojmu posvi dôkladne vysvetlili, že po vašom odchode nemá štekať, vyť a kňučať.

 obojek proti štěkání

Keď pes šteká, trénujte odchody

Ešte skôr, než sa pozrieme na konkrétne použitie protištekacieho obojka, je nutné zmieniť, že pokiaľ doma máte problematického psíka, ktorý zle znáša vaše odchody, je nutné trénovať a viesť k samostatnosti. Zároveň je treba podotknúť, že každý pes je iný - niektoré plemená sú určené pre aktívne lietanie po lese a záprah. Nie sú stavené na to, aby boli samé doma a čakali, až sa po desiatich hodinách pán vráti domov. Na druhej strane, prílišn veľká záťaž môže byť kontraproduktívna, pretože rozmaznané psy, ktoré majú od malička príliš veľa pozornosti, si ju budú vynucovať. Navyše, je to podobné ako s deťmi a je nutné nájsť zlatú strednú cestu.

Pokiaľ je váš psík ľútostivý a je mu smutno, odchody trénujte. Musí byť jasné, že sa vzďaľujete. Psa vyvenčite, venujte mu pozornosť, aportujte, hrajte sa, alebo trénujte základné povely. Potom sa vráťte domov, prezlečte sa a pripravujte sa na odchod. Pes je bystrý, spozná, že sa chystáte k odchodu bez neho. Dajte mu jasný povel: „Čakaj“. Zvoľte si jedno slovo, ktorým mu dáte najavo, že odchádzate. Komunikujte s ním jasne.

Keď psa počujete za dverami ako vyje alebo šteká, vráťte sa, ale pozor, psa ignorujte, prehliadajte, nekomunikujte s ním ani očami. V byte sa prejdite, dajte psovi znova jasný povel „čakaj“ a zasa odíďte. Cieľom je ukázať psovi, že jeho vytie a štekanie nemá efekt, že si tým vašu pozornosť nevynúti a že musí počkať, až sa skutočne vrátite domov.

Začíname s protištekacím obojkom

V situácii, keď pes šteká a vyje a vám sa tréningy jeho samostatnosti nedaria, je vítanou pomôckou protištekací obojok. Ten s úspechom používajú aj skúsení kynológovia. Výhodou je, že psa máte pod kontrolou, aj keď ste na druhej strane mesta. Obojok psa pokarhá vo chvíli, keď sa rozšteká - napríklad mu na čumák strekne sprej.

Keď si protištekací obojok rozbalíte, najskôr sa s ním zoznámte, prečítajte si návod (každý typ je iný a má trochu iné funkcie). Pozrieť sa môžete tiež na videá, ktoré nájdete napríklad na youtube.com. Akonáhle ste sa s obojkom zoznámili - poriadne ste si ho pozreli a poznáte jeho funkcie, môžete s ním zoznámiť aj psa.

Kľúčové je predovšetkým nastavenie elektronického impulzu. Odborníci aj ľudia, ktorí už s elektronickým obojkom majú skúsenosti, doporučujú začať s najnižším možným impulzom a zvyšovať ho do toho momentu, v ktorom nenájdete správnu intenzitu. Ako by mal pes na signál reagovať? To, že je impulz účinný, signalizuje napríklad to, že sa pes otrasie, poškriabe sa na mieste, kde má obojok, zastrihá ušami alebo inak zmení chovanie. Takto silný impulz je dostačujúci pre bežné pokarhanie psa. Pokiaľ by bol impulz prílš silný, pes by kňučal, alebo sa zľakol a trhol sebou, znížte jeho intenzitu!

Príliš veľký impulz, ktorý prípadne nie je použitý v správnej chvíli, môže mať za následok aj ustráchanosť psa. Zviera sa môže nervovo zosypať, začať sa báť odísť od vás, triasť sa po celom tele a podobne. Pes sa tiež môže zľaknúť a utekať ako zmyslov zbavený. Pamätajte, že elektronický obojok nie je rozhodne nástrojom, ktorý má byť bičom, alebo tyčou, ktorá psa bije, ale výcvikovou pomôckou - tej sa pes nesmie báť!

Protištekací obojok - nasadenie a použitie

Psa ste s protištekacím obojkom zoznámili, odskúšali ste si jeho funkcie. Teraz ho môžete psovi nasadiť a skúste cvične odísť. Ešte pred tým by ste si ale mali uvedomiť, prečo pes doma nechce byť sám, čo mu vadí, čoho sa bojí. Existujú vypracované celé štúdie, ktoré sa zaoberajú tým, čo psovi vadí, keď je doma sám. Bojí sa, nudí, žiarli alebo je mu skrátka smutno.

V prvom rade ho pred svojim odchodom nechajte prebehnúť sa vonku. Domov mu rozhodne zadovážte niektorú zo smart hračiek a zariaďte mu miesto, ktoré bude len jeho (pomôže napríklad niektorý z pelieškov). Použiť môžete aj smart kamery, ktoré vás so psím miláčikom spoja aj vo chvíli, keď ste mimo domova. S pokojným srdcom tak viete, že ste pre psíka urobili všetko, čo by mu mohlo pomôcť cítiť sa doma dobre.

Nastáva čas odchodu. Vy sa obliekate. Psíkovi nasaďte protištekací obojok - tento rituál by sa mal spolu s povelom „čakaj!“ stať pravidlom. Psovi dáte jasné najavo, že opúšťate domov. Protištekací obojok aktivujte, zatvoríte dvere, dajte psovi povel k čakaniu a všetko už nechajte na elektronickom zariadení. Pokiaľ sa pes rozšteká, obojok vyšle podľa typu napríklad zvukové upozornenie, alebo vibráciu, prípadne striekne pred čumák sprej. Elektrostatický signál býva spravidla až tretí v poradí. Výhodou je, že psíky sa rýchlo naučia súslednosť signálu, takže napokon k elektrostatickému impulzu ani nemusí dôjsť.

Zanedlho sa vráťte. Pokiaľ je za dverami ticho, psa pochváľte. Pokiaľ nie je, nemaznajte sa s ním. Dajte si obaja pauzu a výcvik znova opakujte.

Pes kňučí a my robíme chyby

V prípade, že pes kňučí, vyje a šteká, chovatelia sa často uchyľujú k trestaniu, ktoré nie je efektívne. Alebo nepostupujú správne. Vždy si pamätajte, že pes je predovšetkým živý tvor, ktorý má tiež svoje potreby.

  • Netrestajte ho novinami! A nebite ho v prípade, že už je ticho a radostne vás víta. Rýchlo si dá do súvislosti, že ho po svojom príchode trestáte (on už nevie za čo, pretože štekal pred pol hodinou) a to môže veľmi narušiť váš vzťah.
  • Keď odchádzate, nelúčte sa s ním príliš dlho. Pohlaďte ho a namiesto dlhého vysetľovania  „Ja tam musím ísť, ale vrátim sa“, povedzte jednoduché „čakaj“.
  • Venujte psíkovi pozornosť! Idete ráno do práce? Nestačí ho rýchlo vyniesť von pred bytovku a nechať ho urobiť mláčku a rýchlo zas vziať domov. Venujte mu aspoň pol hodiny, nechajte ho vybehať sa. Čaká ho predsa celý deň, keď musí vydržať doma.

 

Najčastejšie chyby pri používaní protištekacieho obojka

  • Spoliehate sa na zariadenie a psovi dostatočne nevysvetlíte, čo po ňom chcete. Komunikujte s ním. Buďte zreteľní a dôrazní. Pomôžu jednoslovné príkazy. 
  • Obojok nie je aktívny, alebo má zlý kontakt s kožou psa.
  • Obojok ste správne nenastavili - impulz je príliš slabý, alebo príliš silný.
  • Pes nie je na obojok zvyknutý. Ako dlho si zvyká? To záleží na konkrétnom psovi. Zoznamujte ho so zariadením tak dlho, ako to psík potrebuje.
  • Pes, ktorému nasadíte obojok by mal byť zdravý, dostatočne vyspelý (na šteniatko).
  • Pamätajte si, že je to živý tvor, ktorý má svoje potreby. Nespôsobujte mu zbytočný stres.

Obstarali ste si elektronický obojok? Prečítajte si, ako ho používať.