Antiparazitiká na celú sezónu: veterinárna kozmetika, antiparazitné pipety a obojky
Viete, ako účinne chrániť vášho miláčika pred parazitmi? Vnútorné a vonkajšie parazity nielen vážne ohrozujú zdravie vášho zvieraťa, ale prenášajú sa aj na človeka. S príchodom jari preto antiparazitiká tvoria nutnú výbavu každého chovateľa. Či si zvolíte prostriedky na prírodnej alebo chemickej báze záleží od prostredia kde žijete a vašich preferencií. Vždy si však zadovážte antiparazitiká včas, pretože niektoré (obojky, pipety) potrebujú čas na rozvinutie účinnosti.
Proti vonkajším škodcom bojujte hygienou, antiparazitikami aj repelentmi...
Stačí prejsť cez vysokú trávu alebo sa vydať do lesa a váš miláčik donesie domov plno nezvaných hosťov. Ektoparazity napádajú hostiteľa zvonku, prichytia sa na kožu, osídlia srsť a v týchto priaznivých podmienkach sa aj množia.
Bežnú prevenciu proti blchám, kliešťom, švolám a všiam zabezpečí veterinárna kozmetika alebo samotné repelenty, ktoré aplikujete zvieraťu pred vychádzkou. Jedny z najšetrnejších prípravkov vyrába kvalitná španielska značka Menforsan a jeho produkty vychádzajú vždy z prírodných zložiek. Vybrať si môžete z ponuky tu.
Ako zásadné opatrenie s dlhodobým účinkom si zaobstarajte do výbavy obojky proti kliešťom a blchám, antiparazitný sprej alebo stále viac obľúbené pipety. Účinné je taktiež občas nastriekať búdu alebo pelech psa repelentnými sprejmi, aby nedošlo k usadeniu a množeniu parazitov.
Nad vnútornými parazitmi zvíťazíte prevenciou...
Pokiaľ sa jedná o druhú skupinu parazitov, tzv. endoparazity, je potrebné využiť o niečo silnejšiu ochranu so širšou pôsobnosťou. Vnútorné parazity napádajú organizmus zvieraťa zvnútra, kde osídlia tráviaci trakt, pečeň, alebo svaly, vrátane srdca. Pásomnica a iné vnútorné parazity sa na vášho štvornohého priateľa prenášajú aj od bĺch alebo bodavého hmyzu. Inak ich váš chlpáč môže získať skúmaním exkrementov cudzích zvierat, v znečistenom prostredí ako sú pouličné kontajnery alebo očuchávaním mršín, myší a podobne. Nutným opatrením proti vnútorným parazitom je prevencia proti vnútorným aj vonkajším parazitom.
Zatiaľ čo vonkajšie parazity sú nebezpečné predovšetkým možnosťou nákazy rôznymi chorobami a napadnutím kože, vnútorné parazity zbavujú zviera potrebných živín, zaplavujú telo baktériami a toxínmi a v organizme bránia správnym metabolickým procesom. Akonáhle sa v tele zvieraťa vyskytnú, je nutné okamžite zahájiť liečbu. Neriešená situácia končí u zvierat smrťou.
Antiparazitiká s účinkom na celú sezónu
Ako základ účinnej ochrany pred parazitmi použite pipety, či obojky. Zabezpečia vám, že budete mať na dlhú dobu o prevenciu zvieraťa postarané. Priebežná kontrola srsti je však nutná vždy. Ani antiparazitné obojky a pipety nemôžu zaručiť stopercentnú účinnosť, ale rozdiel pri ich použití je neporovnateľný.
Pravidelne, asi každé 3-4 mesiace by ste mali vášmu psovi podávať antiparazitiká dostupné prevažne vo forme pipiet alebo tabliet. Účinné proti endoparazitom sú aj niektoré antiparazitné obojky. Obojky odstraňujú parazity priebežne po dobu 1-6 mesiacov. Dohliadajte aj na rizikové správanie vášho psa (kontakt s exkrementmi a cudzími zvieratami, požieranie odpadkov alebo skúmanie mršín).
Pipety pre jednoduchú aplikáciu
Čo sa týka využitia antiparazitných pipiet, medzi chovateľmi sú obľúbené pre ich jednoduchú aplikáciu, širokospektrálne pôsobenie a pri výbere kvalitnej značky aj spoľahlivú účinnosť. Nanášajú sa kvapkaním na kožu zvieraťa medzi lopatkami, odkiaľ si ich nedokáže samo odstrániť. Cez pokožku prenikajú do lipidovej vrstvy kože, kde efektívne odstraňujú a odpudzujú kožné a vonkajšie parazity. Keďže sa vstrebávajú do kože, zviera nie je zdrojom chemických látok, ktoré by mohli vadiť, pokiaľ je v domácnosti viac zvierat alebo detí. Pipety je potrebné aplikovať opakovane, raz za 1 až 3 mesiace.
Antiparazitné obojky na celú sezónu
Pokiaľ hľadáte dlhodobé riešenie pre celú sezónu, siahnite po antiparazitnom obojku. Psa chráni po dobu 6-7 mesiacov a jeho účinok nabieha zhruba týždeň až dva. Jeho nevýhodou je prítomnosť chemických látok na obojku, ktorý zviera po celú dobu nosí. Tomuto problému môžete predísť výberom vhodnej prírodnej varianty. Ich účinok je úplne neškodný pre okolie, ale obojky musíte častejšie striedať, nakoľko ich pôsobenie nie je voči parazitom tak razantné. Pri obojkoch proti parazitom dohliadajte aj na to, či sú určené pre psy alebo mačky. Antiparazitné obojky pre psy sú totiž pre mačky škodlivé!