Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako zistím, či má môj pes boreliózu?

Rozpoznanie boreliózy u psov: príznaky, správanie a kedy vyhľadať veterinára?

Borelióza je bežné ochorenie psov prenášané kliešťami, ktoré spôsobuje baktéria Borrelia burgdorferi. Pochopenie príznakov a symptómov boreliózy u psov je nevyhnutné na včasnú liečbu a zvládnutie ochorenia. Pozrite si, čo by ste mali vedieť, aby ste rozpoznali boreliózu psov a kedy je čas vyhľadať veterinárneho lekára.

Príznaky boreliózy u psov:

1. Kulhanie: jedným z hlavných príznakov boreliózy u psov je krívanie, ktoré sa môže zdanlivo presúvať z jednej nohy na druhú. Kulhanie môže byť mierne až závažné a môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. Často ju sprevádza bolesť kĺbov a opuch.

2. Horúčka: Psy s boreliózou môžu mať horúčku, ktorú často sprevádza letargia a nechutenstvo. Sledovanie teploty psa rektálnym teplomerom môže pomôcť odhaliť horúčku (normálny rozsah: 37,5 až 39 °C).

3. Bolesť a opuch kĺbov: Borelióza môže spôsobiť zápal kĺbov, ktorý vedie k bolesti, opuchu a nechuti k pohybu alebo cvičeniu. Môžete si všimnúť, že váš pes uprednostňuje určité končatiny alebo vykazuje stuhnutosť, najmä po odpočinku.

4. Znížená aktivita: Psy s boreliózou môžu byť menej aktívne ako zvyčajne. Môže sa zdať, že sa zdráhajú zúčastňovať na činnostiach, ktoré ich predtým bavili, ako napríklad prechádzky alebo aportovanie.

5. Zväčšenie lymfatických uzlín: Psy s boreliózou môžu mať zväčšené lymfatické uzliny, najmä v blízkosti miesta uhryznutia kliešťom. Pravidelne prehmatávajte lymfatické uzliny svojho psa a kontrolujte, či nie sú abnormálne opuchnuté.

Zmeny správania u psov s boreliózou:

Okrem fyzických príznakov sa u psov s boreliózou môžu vyskytnúť aj zmeny správania:

1. Nepokoj: niektorí psi môžu byť nepokojní alebo rozrušení v dôsledku nepohodlia spôsobeného bolesťou kĺbov.

2. Podráždenosť: bolesť kĺbov a zápal môžu u psov spôsobiť podráždenosť alebo citlivosť na dotyk. Môžu negatívne reagovať pri manipulácii alebo dotyku v postihnutých oblastiach.

 

Kedy navštíviť veterinára:

Ak máte podozrenie, že váš pes môže mať boreliózu, alebo ak sa u neho prejavia niektoré z vyššie uvedených príznakov, musíte okamžite vyhľadať veterinárneho lekára. Včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť zabrániť zhoršeniu ochorenia a zmierniť ťažkosti vášho psa. Okrem toho, ak žijete v oblasti, kde je borelióza rozšírená, alebo ak váš pes trávi čas v zalesnených alebo trávnatých oblastiach, kde sa kliešte hojne vyskytujú, sú pravidelné kontroly kliešťov a preventívne opatrenia nevyhnutné.


Súvisiace produkty

Neplatí 30 dní na vyskúšanie

Menforsan repelentný penový šampón pre psov a mačky z margózy 200ml

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
14.13 €

Porovnať

Neplatí 30 dní na vyskúšanie

Antiparazitný šampón pre psov Animology Flea & Tick

Skladom, v stredu 22. 5. u vás
9.27 €

Porovnať