Výcvik psa k dokonalej poslušnosti
Priviezli ste si domov krásne, roztomilé šteniatko z ktorého sa tešíte a ste plní očakávaní, aký psík z neho vyrastie? Záleží aj na vás a na čase, ktorý venujete jeho výcviku. Kto z nás, majiteľov psov, by si neprial mať dokonale vycvičeného psa? To malé šteniatko sa ale nevycvičí samo. Prečítajte si preto, ako postupovať pri základnom výcviku psa k dokonalej poslušnosti.
Výcvik psa má svoje pravidlá. Za dokonale vycvičeným psom, ktorý reaguje napríklad len na gesto svojho pána, sú hodiny a hodiny práce. Dôležité sú aj predpoklady, s ktorými šteniatko príde na svet. Niektoré psíky sa skrátka učia rýchlo a jednoducho, s inými budete mať viac práce. Každopádne, existujú základné pravidlá, ktoré by ste pri výcviku psa mali dodržiavať.
Pravidlá úspešného výcviku psa
- Začnite s výcvikom už v útlom veku psíka. Šteniatko najskôr naučte čistote. Privyknite ho na nový domov. Do približne 4 mesiacov ho veľmi nezaťažujte výcvikom. Dávajte mu ale jasne najavo, že vodcom svorky ste vy.
- Keď začnete s výcvikom, buďte zrozumiteľní. Používajte pre jeden povel vždy len jeden výraz.
- Nedávajte psovi povely, ktoré ho následne nedonútite splniť.
- Úspešný výcvik, ktorý vedie k dokonalej poslušnosti, je dôsledný a pravidelný. Nájdite si na svojho psa čas. Cvičte ho po kúskoch, postupne a pravidelne, ideálne každý deň.
- Výcvik nesmie byť únavný - pre vás, ani pre psa. Keď psa idete cvičiť, mal by byť vyvenčený a odpočinutý. Medzi jednotlivými sériami cvikov, ktoré by nemali trvať príliš dlho, dajte psíkovi čas na hru.
- Pri výcviku psíka motivujte pozitívne. Odmenou, pohladkaním, pamlskom a hrou. Pokiaľ vás a aj psa bude výcvik baviť, dosiahnete úspechu rýchlejšie.
- Buďte dôslední, no láskaví. Pes by si nemal s výcvikom spájať nič negatívne, napríklad
- Učenie hrou funguje veľmi dobre nie len u detí, ale tiež u psov. Výcvik je veľmi efektívny a rýchly.
- Cvičte psa tak, aby povel splnil na prvýkrát. Opakovanie povelu ho privádza k nesprávnej domnienke, že prvé vyslovenie povelu nič neznamená.
- Povely dobre artikulujte. Hovorte zreteľne a povely nemiešajte a nedávajte viacero nezlúčiteľných povelov naraz.
- Povely rôzne striedajte. Pokiaľ hneď po „sadni“ dáte psovi zakaždým povel „ľahni“, zapamätá si súslednosť a bude si už ľahýnať automaticky.
- Dajte si tiež záležať na intonácii hlasu. Na psa nekričte, hovorte pokojným, ale dôrazným hlasom.
- Zabudnite pri výcviku na tvrdé tresty, nevynucujte si autoritu bitím psa. Zvlášť po privolaní psa nijako netrestajte, spojí si to len s negatívnymi konotáciami a nebude k vám chcieť prichádzať.
- Keď psa privoláte, vyslovíte jeho meno, mal by si to psík vždy spájať s príjemnymi okolnosťami, pohladkaním, pamlskom. Mal by k vám utekať s nadšením a s radosťou.
- Psíka po každom splnenom povele odmieňajte - pamlskom, hrou a túto odmenu dobre načasujte.
- Pamätajte si, že dodatočné vynucovanie poslušnosti nie je účinné a že „bič“ ešte nikoho nepriviedol k poslušnosti, iba k bojácnosti. Mať ustrašeného psa určite nechcete.
- Chváľte. Zakaždým, keď pes správne vykoná povel alebo sa o to aspoň snaží. Na psa sa usmejte a veselo ho pochváľte, pes vníma intonáciu hlasu. Pokiaľ vás, naopak, hnevá a neposlúcha, zamračte sa a povedzte prosté „nie“.
- Nebojte sa spýtať sa pri výcviku psa na radu. Obráťte sa napríklad na skúsených kynológov vo svojom okolí, alebo navštívte poradňu či konzultantov, ktorí sa výcviku psov venujú.
- Zvážte kúpu výcvikových pomôcok, akými sú napríklad elektronický obojok pre psa, ktoré pomáhajú psa nie len cvičiť, ale tiež ho odnaučiť niektoré nežiadúce zlozvyky, ako je napríklad skákanie alebo štekanie na ľudí, či úniky za zverou.
Správny výcvik psa má svoje predpoklady
Každý úspešný výcvik psa má niekoľko predpokladov. Niektoré z nich už sme zmienili. Kľúčová je predovšetkým motivácia. Psa preto odmieňajte a chváľte. Popri pamlskoch a pochvalách môžete využívať aj clicker. Dôslednosť je pre úspešný a správny výcvik psa nepostrádateľná. Leží na bedrách nás, chovateľov, obrňte sa preto trpezlivosťou a myslite na to, že to robíte pre svojho psa a pre seba a budujete si tak vzájomný skvelý vzťah. Nezabúdajte na správnu intonáciu hlasu a opakovanie povelov. pravidelnosť je posledným a nemenej dôležitým pravidlom úspešného výcviku.
Aké základné povely psa učiť?
- Začnite privolaním psa. Je dosť možné, že psík bude zaujatý okolím, to sa môže stať hlavne pri šteniatkach, ktoré majú neustálu potrebu skúmať všetko okolo seba. Skúste psíka zaujať, nebojte sa skákať, mávať či pískať.
- Keď pes pribehne, počúvne váš povel, chváľte ho radostne a pozitívne. Psa môžete odmeniť pohladením, pamlskom alebo hračkou.
- Povel „sadni“ je jedným z prvých, ktoré by sa pes mal naučiť. Je pomerne jednoduchý, preto sa začína práve ním. Psa si postavte pred seba alebo ho zavolajte. Zatlačte mu na zadnú časť tela a vydajte povel „sadni“. Akonáhle sa pes posadí, odmeňte ho, pochváľte ho. Opakujte povel niekoľkokrát. Potom psa nechajte, aby sa zasa chvíľu hral.
- Povel „ľahni“ cvičte, pokiaľ pes už zvláda sedenie, vychádza totiž z neho. Psa usaďte, vydajte povel a tlačte mu do priestoru medzi lopatkami, či mu natiahnite labky. Znova výcvik opakujte a psa chváľte.
- Povely „ku mne“ alebo „k nohe“ patria medzi základné, ale každý znamená niečo iné. Na privolanie „ku mne“ sa pes posadí pred vás. Psa privolajte vyslovením jeho mena a keď bude pred vami, zatlačte mu dlaňou na zadnú časť tela, pokiaľ sa neposadí. Pri povele „k nohe“ naučíte psa niečo podobné, ale posadí sa k vašej ľavej nohe.
- Povel „zostaň“ naučíte psa tak, že ho posadíte a necháte ho asi minútu sedieť a napríklad stojíte pred ním. Psa potom pochváľte. Postupne predlžujte dobu, počas ktorej pes sedí, aj vzdialenosť v akej sa nachádzate. Nečakajte, že pes bude ihneď v pokoji sedieť alebo ležať. Potrebuje čas, preto tento cvik pravidelne opakujte.
Výcvik psa k poslušnosti je náročný, ale stojí za to. Existuje celý rad cvikov, ktoré môžete postupne pridávať. Každý výcvik zakončite niečim pozitívnym. Zopakujte napríklad cvik, ktorý psíkovi ide a už ho ovláda, budete tak spokojný vy a aj váš psí kamarát.