Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Recenzia Aetertek AT-218C: dosah 550 m, LCD displej, väčšia výdrž batérie a 100% vodeodolnosť

Celkom nový design, väčšia výdrž batérie, 100% vodeodolnosť a zapínanie na magnet. To je nový profesionální elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-218C s dosahom až 550 metrov a funkciami - zvuk, vibrácie a impulz, ktorý je nastaviteľný na 10 úrovniach. AT-218C má ergonomicky tvarovanú vysielačku, jednoduché ovládanie, nabíjací prijímač aj vysielačku a možnosť ovládať až 2 psy naraz. Teraz sa na tento obojok pozrieme zblízka a predstavíme Vám jeho fungovanie, výhody aj nevýhody.

Vybalenie a nastavenie produktu

Obojok Aetertek AT-218C sa dodáva v čiernej cestovnej taštičke Aetertek. V obsahu balenia nájdete vysielačku, anténu, nastaviteľný obojok s dĺžkou 25 až 65 cm, prijímač, duálnu nabíjačku (možné nabíjať prijímač aj vysielačku naraz), šnúrku na krk, testovaciu výbojku, sadu elektród (pre krátkosrsté aj dlhosrsté psy) a návod v slovenčine ale aj v češtine a v poľštine.

Materiál, design a ovládanie

Model Aetertek AT-218C je vyrobený z kvalitného a tvrdeného plastu, ktorý je odolný voči poškrabaniu, poškodeniu a je plne vodeodolný do hĺbky 1 m. Prijímač je navyše dobre tvarovaný, prilieha ku krku psa a jeho nosenie mu nerobí problém. Na prijímači nájdete dve elektródy a otvor pre napájanie batérie, ktorá je chránená gumovou krytkou. Prijímač na obojok pripevníte jednoduchým prevlečením nylónového remienka. V prijímači je navyše umiestnený magnet, pomocou ktorého obojok jednoducho zapnete. Váha prijímača je iba 56 gramov, takže je vhodný aj pre malé psy s váhou nad 5kg. Rozmery obojka sú: šírka 7,5 cm, výška 4 cm, hĺbka 3,5 cm. Vysielačka Aetertek AT-218C je ergonomicky tvarovaná, po stranách má drážkovanie, takže sa veľmi dobre drží v ruke. Hlavnou výhodou tohto modelu sú veľké, dobre stláčateľné tlačídlá. Navyše, pre každú funkciu je samostatné tlačidlo, čo zaručí praktické a rýchle ovládanie, ktoré je pri výcviku psa veľmi dôležité. Nastavenie sily impulzov prebieha pomocov tlačidiel na boku vysielačke, ktoré sú dostatočne tuhé a tak nemôže dôjsť k nežiadúcemu prenastaveniu, napríklad počas toho, ako je vysielačka vo vašom vrecku. Ďalšou výhodou je možnosť zablokovania vysielačky. Pokiaľ stlačíte bočné tlačidlá naraz, vysielačka sa tým zablokuje, pri opätovnom stlačení sa opäť odblokuje. Anténa u tohto modelu je strednej veľkosti, takže nijako neprekáža. Vysielačka má podsvietený displej, na ktorom máte zobrazené všetky ukazovatele (úroveň impulzov, silu signálu, počet psov a stav batérie). Prikúpením ďalšieho prijímača môžete tento model rozšíriť pre výcvik dvoch psov naraz. Na vysielačke si potom jednoducho prepínate medzi psíkmi. Vysielačka má širku 4 cm, výšku 13,5 cm a hĺbku 3 cm a váži 91 gramov. 

Aké funkcie obojok ponúka?

Obojok Aetertek AT-218C disponuje funkciami vibrácia, elektrostatický impulz a zvuk. Vibrácia u Aetertek AT-218C má 1 úroveň, zvukové upozornenie má 10 úrovní rovnako, ako elektrostatický impulz. Pomocou bočných tlačidiel na vysielačke môžete silu impulzu kedykoľvek zmeniť. Veľkou výhodou obojkov od firmy Aetertek je ovládanie a rozdelenie tlačidiel na každú funkciu zvlášť, máte tak zaistenú pohotovú reakciu, ktorá je pri výcviku psíka potrebná.

Pre aké psy je vhodný

Prijímač Aeterteku AT-218C váži cca 61 gramov a rozmery sú: šírka 6,5 cm, výška 3,5 cm, hĺbka 2,5 cm. Vzhľadom k jeho veľkosti doporučujeme sadu aj pre menšie plemená psov. Vďaka možnosti nastavenia sily elektrostatických impulzov na 10 úrovniach, je obojok vhodný pre všetky psy s hmotnosťou od 5 kg do 90 kg. Pre psy, ktoré majú menej, než 5 kg doporučujeme model Aetertek AT-211D, ktorý je špeciálne navrhnutý pre najmenšie psy. Na základe testovania je možné povedať, že prvé 4 úrovne sú ideálne pre malé a stredné psy a posledné úrovne je možné použiť aj na tie najväčšie plemená ako vlčiaky, dogy či mastify.

Vodotesnosť

Elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-218C je plne vodotesný. To znamená, že je odolný voči dažďu, snehu, vlhkosti a je tiež ponoriteľný do 1 metra vody. Je tak ideálnou voľbou pre tréning psov vo vode alebo v extrémnych podmienkach (les, bahno). Vysielačka u AT-218C je odolná len proti dažďu a snehu. Výrobca uvádza, že obojok je vodotesný a na stupnici disponuje hodnotou IPX7, čo znamená, že je odolný proti vniknutiu vody a je ponoriteľný až do 1 metra po dobu 5 sekúnd. Viac o stupnici vodotesnosti sa dozviete v tomto článku. Sami sme obojok testovali v pohári s vodou počas 12 hodín a po vybratí a rozmontovaní bol obojok úplne suchý. Pokiaľ by sa s ním ale pes ponáral do väčšej hĺbky a na dlhší čas, vďaka vyššiemu tlaku by sa doň voda dostať mohla. Doporučujeme tak obojok potrieť vazelínou, aby sa zaistila vyššia odolnosť.

Dosah obojka a ovládanie viacerých psov

Aetertek AT-218C má výrobcom udávaný dosah 550 metrov. S týmto dosahom môžete cvičiť psa ako v lese, tak aj v zástavbe. Dosah 550 metrov je udávaný na voľnom priestranstve so vztýčenou rukou a je testovaný v laboratórnych podmienkach. Rovnako, ako u všetkých rádiovo riadených zariadení ide predovšetkým o rušenie. Pokiaľ budete obojok používať v zástavbe, či v lese, je potrebné počítať s nižším dosahom. Viac o reálnom a udávanom dosahu sa dočítate v tomto článku. Prikúpením ďalšieho prijímača môžete sadu rozšíriť na ovládanie 2 psov naraz. Ovládanie viacerých psov je u tohoto modelu jednoduché. Na vysielačke si napárujete každý z obojkov na jeden kanál a obyčajným prepnutím pomocou bočného tlačidla na vysielačke si môžete meniť psy. Ovládanie je u tohto typu veľmi jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Každá funkcia má svoje tlačidlo.

Výdrž akumulátora

Aetertek AT-218 má dobíjaciu vysielačku aj samotný prijímač. V balení je navyše duálna nabíjačka, ktorú nájdete u každého Aetertek obojka, takže môžete dobíjať obe zariadenia naraz. Vysielačka aj prijímač u AT-218C sú osadené dobíjacím a vymeniteľným Lithium- Ion akumulátorem s kapacitou 650mAh, ktorý sa nabije počas 2 hodín. Na jedno nabitie vydrží vysielačka v prevádzke až 14 dní. Prijímač je osadený rovnakou batériou s kapacitou 650mAh vydrží 1 až 5 dní. Predovšetkým závisí na častosti používania a funkciách, ktoré budete využívať. Niekomu vydrží obojok 2 dni, niekomu aj 14 dní. Pre väčšiu výdrž odporúčame obojok aj vysielačku po každej prechádzke vypnúť.

Zapnutie a spárovanie obojka s vysielačkou

Ako prvé je potrebné nabiť obojok aj vysielačku. To urobíte pomocou duálnej nabíjačky, vďaka ktorej nabijete obidve zariadenia naraz. Prvé nabitie by malo trvať aspoň štyri hodiny. Vo chvíli, keď sú obojok aj vysielačka plne nabíté, rozsvieti sa na obojku modrá ikonka. U vysielačky stačí sledovať stav batérie na displeji. Teraz sa spoločne pozrieme na to, ako obojok zapnúť a nastaviť ho pre správnu funkčnosť. Ako prvé je potrebné nasadiť anténu na vysielačku. Vysielačku potom zapnite stlačením dvoch bočných tlačidiel naraz. Zapínanie obojku je tiež veľmi jednoduché, než si to na to ale zvyknete, môže to chvíľu robiť problémy. Na zadnej strane vysielačky a na bočnej strane prijímača nájdete značenie v podobe krúžka, pod ktorým sa schováva magnet na zapnutie a vypnutie. Stačí priložiť vysielačku a prijímač k sebe, miestom, kde je vyznačené koliesko, a držať pri sebe aspoň 5 sekúnd. Po 5 sekundách vydá obojok zvukový tón a zavibruje. Rovnakým spôsobom obojok aj vypnete. Teraz, keď je zariadenie zapnuté, na vysielačke si pomocou tlačidla na prepínanie psíkov (bočné ľavé tlačidlo) nastavíne kanál číslo 1 a stlačíte akékoľvek tlačidlo (napríklad zvuk). V tej chvíli obojok zapípa a je spárovaný. Pokiaľ máte dva obojky, najskôr spárujte jeden a až potom zapnite druhý, na vysielačke nastavte kanál 2 a opakujte postup. Na každom kanále tak budete mať spárované jednotlivé obojky.

Otestovanie funkcií - vibrácie, zvuk, impulz

Než začnete obojok používať na psovi, najskôr otestujte jeho funkčnosť. Obojok zapnite, spárujte a potom sa pustite do testovania. Najskôr skúste zvukové upozornenie, potom vibrácie a napokon impulz. Impulz otestujte tak, že nastavíte na vysielačke silu impulzu, napríklad 3 a potom na elektródy pri obojku priložíte testovaciu výbojku. Potom vyšlite signál tlačítkom impulz a v tej chvíli sa testovacia výbojka rozsvieti. Ideálne doporučujeme otestovať všetky stupne impulzu na sebe, než obojok použijete na psíka. Potom, čo budete používať obojok na psovi, doporučujeme začínať od najnižšieho stupňa a postupne pridávať. Na psovi uvidíte, ako zareaguje. Mal by sa otriasť, pohnúť hlavou, určite ale nesmie zakňučať. Pokiaľ by sa tak stalo, psa impulz bolí a to nie je dobre. Psa má impulz poštípať, byť nepríjemny, no nesmie bolieť. Teraz, keď máte otestovanú funkčnosť, môžete obojok začať používať. Než ho ale začnete používať "na ostro", doporučujeme používať ho aspoň dva dni bez zapnutia, aby si naň psík zvykol.

Videorecenzia

 

Časté problémy

Prijímač sa nedá zapnúť: je možné, že je obojok málo nabitý. Pokiaľ ste obojok nabíjali a aj tak sa nedá zapnúť, môže byť zlý akumulátor.

Vysielačka nejde zapnúť: v prípade, že vysielačka sa nedá nijako zapnúť a ani na nič nereaguje, doporučujeme ju reštartovať. Na zadnej strane vysielačky je malý otvor s tlačítkom, ktorý je potrebné stlačiť, napríklad špáradlom, počom sa vysielačka reštartuje. Vysielačku potom zapnete stlačením dvoch bočných tlačidiel na boku.

Obojok má krátky dosah: v prípade, že má obojok krátky dosah, môže to byť spôsobené podmienkami, v ktorých ho používate. Udávaný dosah je iný, než reálny dosah v teréne, zástavbe a podobne. Na dosah má tiež vplyv kapacita nabitia batérie.

Pes na obojok nereaguje: zrejme máte nastavenú nízku silu impulzu, ideálne preto obojok vyskúšajte na ruke, či funguje a vysiela impulzy. Pokiaľ sa vám do toho nechce, môžete využiť testovaciu výbojku, ktorá je súčasťou balenia.

Obojok a vysielačka sa nechcú spárovať: pre správne spárovanie je potrebné nastaviť na vysielačke psa č.1 a priložiť obojok aj vysielačku s označením magnetov k sebe a držať 5 sekúnd. Obojok sa potom rozsvieti, pípne a vydá vibráciu. Potom stlačte akékoľvek tlačidlo 3x za sebou a obojok sa spáruje.

Máte s obojkom problém? Neváhajte sa obrátiť na našu infolinku +421 322 601 057, kde vám naši špecialisti poradia.

Technické parametre

Dosah obojka

550 metrov

Počet psov

až pre 2 psy

Druh korekcie

impulz + vibrácie + zvuk 

Vodotesnosť

ponoriteľný do 1 metra

Nastavenie vibrácií

1 úroveň

Nastavenie zvuku

10 úrovní

Nastavenie impulzov

10 úrovní

Protištekací mód

nie

Displej

LCD

Dĺžka obojka

20 až 65 cm

Doba nabíjania vysielača

2 až 4 hodiny

Doba nabíjania prijímača

2 až 4 hodiny

Výdrž vysielača

až 14 dní

Výdrž prijímača

3 až 5 dní

Rozmer prijímača

š.6,5 x v.3,5 x h.3 cm

Rozmer vysielača

š.4,6 x v.11 x h.2,5 cm

Hmotnosť prijímača

61,3 gramov

Hmotnosť vysielača

62,4 gramov

Napájanie prijímača

dobíjací akumulátor

Napájanie vysielača

dobíjací akumulátor

Batérie v prijímači

650 mAh

Batérie vo vysielači

650 mAh

Frekvencia

433,92 MHz

 

Recenzie obojkov Aetertek

Viac recenzií nájdete na Heureka.cz