Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Vodotesné štandardy obojkov

Ohradníky pre psy a elektronické obojky majú rôzne druhy vodotesnosti. Niekto potrebuje na výcvik svojho psa kompletne vodotesný obojok, niekomu stačí iba ten odolný voči dažďu. Keďže sa nás zákazníci často pýtali, čo ktorý pojem vlastne znamená, pripravili sme pre vás tento článok. Vodotesnosť u elektronických obojkov, t.j. schopnosť odolávať pôsobeniu vody a vlhkosti, je definovaná medzinárodným štandardom v osemstupňovej stupnici IPX. Každý z výrobcov má jasne stanovenú IPX hodnotu svojich produktov. Keďže nie každý zákazník pozná túto stupnicu vodotesnosti, zjednodušili sme ju na našom webe na 4 hlavné kategórie.

Bez ochrany - obojky, pri ktorých je uvedený výraz bez ochrany, nedisponujú žiadnou ochranou proti vlhkosti ani vode. Tieto obojky teda nesmú prísť do styku s vodou, dažďom ani vlhkosťou. Pokiaľ sa tak stane, je potrebné obojok vysušiť, inak môže dôjsť ku korózii vnútorných súčiastok.

Vodeodolné - obojky, pri ktorých je uvedený výraz vodeodolné, disponujú ochranou proti vlhkosti, dažďu a striekaniu vody v menšom množstve. Obojky sú teda vhodné pre vonkajšie použitie za dažďa, snehu, bahna a v zhoršených podmienkach. Nie sú ale plne vodotesné, takže pes s nimi nemôže skočiť do vody a nemali by byť dlhodobo vystavené vode.

Vodotesné - obojky, pri ktorých je uvedený výraz vodotesné, disponujú kompletnou ochranou proti vode. Môžu prísť do styku s dažďom, bahnom, snehom a väčším prúdom vody. Psík s týmto obojkom môže skočiť do bazéna alebo rybníka a obojku sa nič nestane. Ponoriteľné sú ale iba po dobu 5 sekúnd a to do hĺbky maximálne 1 metra.

Ponoriteľné - obojky, pri ktorých je uvedený výraz ponoriteľné, disponujú maximálnou ochranou proti vode a ponoreniu. S týmito obojkami sa môže psík pohybovať v tých najnáročnejších podmienkach za dažďa aj snehu a potápať sa až do hĺbky niekoľkých metrov počas niekoľkých hodín. Dá sa povedať, že tieto obojky, nemajú žiadne obmedzenia voči vode. Napríklad značka SportDog umožňuje vďaka technológii Drytek ponorenie do hĺbky 7,5 m a značka E-Collar až do 12,5 m.

Tu vám ponúkame k dispozícii IPX stupnicu vodotesnosti podľa medzinárodných štandardov. Väčšina produktov z našej ponuky disponuje stupnicou IPX7. Niektoré značky majú dokonca aj vyššiu ochranu, než je maximálna stupnica.

standard IPX8

 

IPX8: „Protected against water submersion”, odolné proti ponoreniu do vody. Produkt je určený pre nepretržité ponáranie do vody a je spoľahlivo chránený pre ponorenie až do hlĺbky 5m pod vodnú hladinu po dobu 1 hodiny.

 

standard IPX7

 

IPX7: „Protected against water immersion”, odolné proti krátkodobému ponoreniu do vody. Produkt je chránený proti krátkodobému ponoreniu do vody až do hĺbky 1m pod vodnú hladinu po dobu 5 sekúnd

 

standard IPX6

 

IPX6: „Protected against heavy seas”, odolné proti silnému prúdu striekajúcej vody. Striekajúcou vodou sa rozumie vodný prúd dopadajúci zo všetkých možných uhlov a striekajúci z 12,5mm širokého otvoru hadice s prietokom 100 litrov za minutu a tlakom 100kN/m2. Testované po dobu 3 minút na vzdialenosť 3 metrov.

 

standard IPX5

 

IPX5: „Protected against water jets”, odolné proti striekajúcej vode. Striekajúcou vodou sa rozumie vodný prúd dopadajúci zo všetkých možných uhlov a striekajúci z 6,3 mm širokého otvoru hadice s prietokom 12,5 l za minútu tlakom 30kN/m2.  Testované po dobu 3 minút na vzdialenosť 3 metrov.

 

standard IPX4

 

IPX4: „Protected against splashing water”, odolné proti postriekaniu. Ide de facto o rovnaký prípad ako stupeň IPX3, ale s tým rozdielom, že voda môže dopadať zo všetkých uhlov.

standard IPX3

 

IPX3: „Protected against spraying water”, odolné proti pokropeniu. Pokropením sa myslí voda dopadajúca v zvislom smere v rozmedzí až 60 stupňov, v súhrnnom  množstve 10 litrov za minútu a tlaku 80 - 100kN/m2  zvislom smere v rozmedzí až 60 stupňov, v úhrnnom množstve 10 litrov za minútu a tlaku 80-100kN/m2. Testované po dobu 5 minút.

 

standard IPX2

 

IPX2: „Protected against falling water when tilted up to 15 degrees”, odolné proti dažďu a padajúcej vode pri náklone 15 stupňov. Rovnako tak, ako stupeň IPX1, iba s tým rozdielom, že prístroj je testovaný v štyroch polohách daných vychýlením o 15 stupňov v oboch smeroch oproti bežnej prevádzkovej polohe.

 

standard IPX1

 

IPX1: „Protected against falling water”, odolné proti dažďu. Odpovedá dažďovým zrážkám v súhrnnom množstve 3-5mm za minútu a celkovej dĺžke trvania 10 minút. Prístroj je testován v bežnej prevádzkovej polohe.

 

standard IPX0

 

IPX0: „No protection”, žiadna ochrana. Tieto produkty nie sú odolné proti vode a ani akémukoľvek stupňu vlhkosti.