Výcvik psa k dokonalej poslušnosti: Obediencia v praxi
Maximálna poslušnosť psa je výhodná pre vás aj pre vášho psieho kamaráta. Nenarušený vzťah založený na dôvere, keď pes bez otáľania vykonáva vaše pokyny, vám umožní tráviť spoločne čo najviac času. Už len z toho dôvodu, že psíka nebudete nechávať doma, pretože by na prechádzke zase ťahal, utekal a stváral neplechu. Obediencia sa skrátka vypláca. Ako vycvičiť psa k dokonalej poslušnosti a získať tak spoľahlivého parťáka na celý život?
Slovo obediencia pochádza z angličtiny a neznamená nič iné než poslušnosť alebo ovládateľnosť. Psy sú od prírody veľmi učenlivé a pretože nás milujú, snažia sa väčšinou vyhovieť našim pokynom. Zvyšok je na nás, no je toho málo: dôslednosť, jasné pokyny, čas a vhodne zvolené odmeny sú základom každého výcviku, ktorý psa dovedie k dokonalej poslušnosti.
Naučiť psa naprostej poslušnosti býva pre majiteľov často obrovský problém. Sme len ľudia a chybujeme. Väčšinou tiež podceníme svoje sily a púšťame sa do výcviku, o ktorom toho zasa toľko nevieme. Aj také jednoduché pokyny, ktoré by mal zvládať každý psík, ako napríklad „sadni“ a „zostaň“, môžu pre nás aj pre našich štvornohých miláčikov predstavovať trápenie. Preto sa dnes pozrieme na to, aké sú zásady výcviku, ktoré povedú k ovládateľnosti psa a nám ušetria mnoho starostí.
Základný výcvik poslušnosti
Sadni, ľahni, čakaj, ku mne, alebo aport. To sú základné pokyny, ktoré je schopný sa naučiť každý pes. Základný výcvik psa obsahuje práve tieto cviky poslušnosti a obratnosti. Výcvik k poslušnosti je podmienkou pre ďalšie špeciálne výkony, pokiaľ ich budeme po našom parťákovi požadovať. Aj keď sa nechceme púšťať do ďalšieho výcviku, ako je napríklad agility, mali by sme si poslušnosť a rešpekt u svojho štvornohého priateľa vhodným spôsobom vydobyť.
Najčastejšie chyby, ktorých sa pri výcviku dopúšťame sú nedôslednosť, keď poľavujeme z požiadavkov, alebo psíkovi dávame polovičné alebo nedbalé pokyny, ktorým nerozumie. Je to práve jasná a dôsledná komunikácia so psom, ktorá vedie k úspešnému výcviku, k dokonalej poslušnosti a obratnosti.
Pravidlá dokonalého výcviku
Čím skôr sa prútik ohýba...Toto ľudové porekadlo sa celkom úspešne dá preniesť do výchovy psov. Je ale dôležité výcvik psa poslušnosti prispôsobiť veku, schopnostiam a výcvikovým predpokladom. Výcvik psa by mal byť vždy zaujímavý, pes by sa nemal nudiť. Zároveň je potrebné rešpektovať jeho fyziologické potreby a nikdy ho necvičiť až do úplnej únavy. Vhodné sú prestávky, počas ktorých sa pes môže hrať a regenerovať. Dôležité je rešpektovať tiež povahové rysy psa - niektorí sa učia rýchlejšie, iní potrebujú viac trpezlivosti a dôslednosti. Tu zohrávajú úlohu aj naše kynologické schopnosti, ktoré by sme mali zvážiť už pri výbere plemena.
Povely, ktoré psa učíme, musia byť jasne artikulované. Pre každý povel zvolíme jedno slovo, ktoré jasne vyslovujeme a pridáme tiež pokyn rukou alebo iné posunky. Tie musia byť vykonané vždy rovnako a takým spôsobom, aby ich pes zaznamenal. Spočiatku je nutné opakovanie a trpezlivosť. Našim cieľom by ale malo byť to, aby psík vykonal povel presne, rýchlo a na jeden pokyn. Pokiaľ už sa psík pokyn naučil, nemali by sme z jeho dokonalého prevedenia poľaviť. Keď zaznamenáme, že cvik ešte nevykonáva bezchybne, vrátime sa o krok späť a znovu ho ladíme k dokonalosti. Dôležitá je pritom sebareflexia: skutočne sme dali jasný pokyn? Nie je pes unavený či chorý?
Odmeny a tresty pri výcviku
V každom kynologickom sprievodcovi je jasne napísané toto pravidlo: za nepodarený výkon psa nikdy netrestáme! Necháme ho chvíľku si odpočinúť a potom cvik v pokoji skúsime zopakovať. Dbáme pri tom na jasne daný pokyn. Za každé zlepšenie, za každý správne vykonaný cvik psíka, naopak, veľmi a prehnane pochválime a odmeníme.
Táto metóda cukru, v ktorej chýba povestný bič, predstavuje akúsi pozitívnu motiváciu psa. Výcviku sa nebude báť (nespojí si ho s trestom) a naopak sa bude snažiť cvik predviesť čo najlepšie, pretože si poslušnosť spojí s odmenou - pohladením, pamlskom a radosťou svojho pánička. Prirodzenosťou psov je totiž snaha robiť nám, ľuďom, radosť. Inak povedané, úspešný výcvik, ktorý vedie k dokonalej poslušnosti psa, je postavený na vyvolaní príjemných a nepríjemných pocitov. Príjemné pocity vzbudzuje pohladkanie, pochvala, odmena, nepríjemné pokarhanie alebo trhnutie vôdzkou.
Čo môže obmedziť výkon psa
Každý deň je iný a platí to aj pri výcviku. Sú niektoré objektívne okolnosti, ktoré môžu znižovať sústredenosť, alebo výkon psa. Ostatne, to poznáme aj sami na sebe, citlivým ľudom stačí zmena počasia a už cítia svoje limity. Podobne na tom môžu byť aj psy.
- Únava - dookola opakovaný cvik vedie spravidla k únave, ktorá otupuje pozornosť, pes stráca o výcvik záujem a môže byť podráždený. Myslite preto na pravidelné krátke prestávky a odpočinok.
- Prostredie - keď svojho psa učíte nový povel, je vhodné zvoliť miesto, ktoré pozná a kde ho nič neruší, len tak môže svoju pozornosť sústrediť na vás.
- Príprava - pred cvičením by sa mal psík prebehnúť a vyvenčiť. Nie je vhodné ho tesne pred výcvikom kŕmiť, pretože je potom spravidla lenivejší a túži po odpočinku viac, než podávať výkon
Desatoro úspešného výcviku
Pripravte pamlsky, obojok, vôdzku a pribaľte tiež trpezlivosť a pevné nervy. Pri výcviku sa riaďte niekoľkými pravidlami, ktoré oceníte vy a aj váš pes.
- Cvičiteľ je len jeden. Pes by mal mať svojho pána, preto zvoľte člena rodiny, ktorý ho bude cvičiť.
- Jasné povely sú predpokladom úspechu. Nemeňte ich názvy ani intonáciu hlasu.
- Cvičte na známom a pokojnom mieste, len tak vám psík môže venovať svoju pozornosť.
- Psík by mal byť pred výcvikom vybehaný, ale nie unavený.
- Pamätajte ale na pravidelné prestávky medzi cvičením - trénujte asi 5 minút, potom dajte psíkovi chvíľu voľno.
- Svoj vzťah budujte na dôvere. Psíka nebite a nebuďte hrubí.
- Keď psík vykoná povel dobre, pochváľte ho a odmeňte pamlskom.
- Buďte dôslední a nepoľavujte.
- Neprenášajte svoju zlú náladu na psa, čo viac, nevybijíajte sa na zvieratku.
- Opakovanie je matka múdrosti a vedie k úspešnému výcviku.