Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako cvičiť so psom agility

Keď Váš psík zvláda základné povely, môžete si gratulovať. Zároveň prichádza chvíľa, v ktorej stojíte pred rozhodnutím, či s výcvikom skončíte, alebo svojho štvornohého priateľa naučíte ďalšie triky. Obľúbenou kynologickou disciplínou je agility, kde psa naučíte pomocou povelov zvládať rôzne prekážky, zatiaľ čo vy bežite popri ňom.

Psík beží, preskočí latku, elegantne skočí na rebrík, ktorý prebehne a ihneď mieri do tunela, aby na konci zasa rýchlo vybehol. Sprevádza ho cvičiteľ, ktorého úloha sprievodcu je nepostrádateľná. Psíka vedie jasnými a takmer neviditeľnými pokynmi. Nasleduje pochvala, placnutie tlapkou a pamlsok. Agility vyzerá tak jednoducho! Je to ale určite vyššia psia škola. Naučiť psa agility vyžaduje disciplínu, vytrvalosť a pravidelný výcvik. Nie len Vášho psíka, ale aj vás.

Čo je to agility?

Agility je súťažná kynologická disciplína, kedy psy prekonávajú rôzne druhy prekážok (parkur). Sú to napríklad rebríky, menšie múriky, ploty, latky alebo tunely. Platí pritom, že psík musí prekážky prekonať čo najrýchlejšie v určenom poradí a samozrejme s minimom chýb. Agility vyžaduje súhru a súznenie psíka a jeho majiteľa. Túto disciplínu sa môže naučiť každý psík, bez ohľadu na rasu, vek či veľkosť.

Kedy začať cvičiť agility?

Samozrejme ale platí, že čím skôr začnete, tým lepšie. Mladé psy, šteniatka, sú prirodzene tvárne a hravé. Podobne ako deti, jednoducho nasajú nové zručnosti. S výcvikom agility by sme ale nemali začať až príliš skoro. Skôr než vekom je totiž agility potrebné ohraničiť poslušnosťou. Cvičiť agility môže začať každý pes, hoci aj starší, ktorý ovláda základné povely (reaguje na privolanie, pokyny sadni, ľahni, čakaj a podobne).

Inak je úplne jedno, či sa jedná o psa "s papiermi" alebo z útulku. Zohľadniť by sme ale mali jeho fyzické dispozície - niektoré plemená sú prirodzene rýchlejšie a svižnejšie. Psíka by sme nemali nikdy preťažovať. Frekvenciu, dĺžku a aj náročnosť cvičení by sme mali prispôsobiť jeho fyzickej kondícii aj predispozíciám.

Pokiaľ sa vrátime k veku, všeobecne je možné povedať, že šteniatka malých plemien môžu začať cvičiť agility vo veku okolo 4 mesiacov, u väčších plemien začíname neskôr. Vždy ale platí, že psík by mal mať zvládnuté základné pokyny.

 

Začíname cvičiť agility

Keď prvýkrát privedieme šteniatko, alebo už staršieho psíka, na cvičisko, ktoré je vybavené vhodnými prekážkami, necháme mu čas, aby sa s novým priestorom zoznámil. Hlavne šteniatko, ktoré je prirodzene hravé, potrebuje viac trpezlivosti. Šteniatka sú citlivé a je žiadúce, aby bol tréning vedený skôr hravou formou. Aj staršie psíky so všetkým zoznamujeme postupne a nenásilne. Tréningy vedieme najskôr krátke a postupne ich môžeme predlžovať. Vždy zohľadňujeme psíkovu kondíciu a individuálne možnosti. Psíkovi dopriavame tiež odpočinok a relax. Pokiaľ tréning trvá príliš dlho, nedostaví sa efekt.

Druhy agility prekážok

Aby mohol majiteľ dobre cvičiť svojho psíka agility, mal by sa tiež on sám zoznámiť s prekážkami na cvičisku. Všeobecne sa prekážky delia na nasledujúce:

  • Prekážky skokové: napríklad stena, kruh a podobne
  • Prekážky prebiehacie: napríklad tunel alebo slalom
  • Prekážky s kontaktnými zónami: napríklad rebrík, kladina, šikmá stena či hojdačka

Video: Pozrite sa na podarené agility v praxi

https://www.youtube.com/watch?v=I64IYnf2nDw

Agility povely

Pre každú prekážku je treba zvoliť samostatný povel a ten striktne používať. Nebudete tak motať hlavu sebe ani psíkovi. ´Povely by sa nemali vzájomne podobať, ale mali by byť dobre zapamätateľné. Držte sa teda pravidla, že jednému cviku alebo prekážke odpovedá jeden povel. Pri tréningu je potrebné sa naučiť dávať povely včas, jasne a zrozumiteľne. Je zrejmé, že trénovať agility nebude len psík, ale tiež vy. Pokiaľ ste začiatočník, nie je na škodu, keď si na pomoc vezmete skúseného kynológa. Veľa psích škôl alebo cvičísk takéto služby dokonca ponúka. Pamätajte si, že zle naučené povely sa len veľmi ťažko odnaučujú. Je jedno, aký povel si pre danú prekážku zvolíte - žiadne nie sú striktne dané. Povel je súčasne nutné podporiť aj gestom rúk. Je to z toho dôvodu, že pri agility ide aj o rýchlosť a v tej by psík nemusel dobre rozlíšiť prekážky, ktoré sú iba na povel. Gestá je potrebné rovnako dobre nacvičiť. Pri behu musia byť psíkovi zrozumiteľné a pre psovoda pohodlné, súčasne by mali byť elegantné, pretože sa hodnotí aj celý estetický dojem.

Tunel

Jednou z disciplín agility je prebehnutie tunelom. Pre túto činnosť môžete zvoliť jednoduchý povel „Tunel“ alebo „Cez“. Je zrejmé, že niektorým psíkom sa do tunela chcieť nebude. Iní, napríklad jazvečíci sa doň zas budú hrnúť inštinktívne. Prvé zoznámenie sa s tunelom tak môže byť náročné - väčšinou je potrebné psíkom ukázať, že sa tunela báť nemusia, čo vyžaduje aj vašu súčinnosť. Do tunela by ste ale nemali dávať pamlsky. Pokiaľ sa psík do tunela odváži, na konci ho pochváľte a odmeňte.

Slalom

Pre túto disciplínu sa používa povel „Slalom“ alebo skrátene „Sla“. Prvýkrát je vhodné psa pripnúť na vôdzku a previesť ho pomedzi stĺpiky, opakujte pritom zvolený povel. Následne vôdzku odopnite a ako návnadu použite pamlsok. Opäť opakujte povel. Následne (po x tréningoch, ktoré trvajú mesiace a niekedy aj roky) by mal psík všetko zvládnuť bez vôdzky aj pamlsku iba za použitia povelu a gesta.

Kladina alebo rebrík

Pre túto prekážku použite napríklad povel „Hore“. Tréning začnite opäť s pamlskami, ktoré poskladáte na kladinu. Potom dajte psíkovi povel a vyšlite ho na kladinu. Opakujte, opakujte, opakujte, až napokon všetko zvládnete bez pomoci  pamlskov. Pokiaľ sa psík bojí, na kladinu ho odprevaďte (vysaďte ho a veďte za obojok). Buďte mu zo začiatku oporou v pravom, ale aj v prenesenom zmysle slova.

Skok cez latku

V tejto disciplíne môžete použiť pokyn „Skoč“ alebo „Hop“. Najskôr všetko trénujte s vôdzkou, keď sa postavíte pár metrov pred laťku a idete sa psom, aby ste ho asi meter pred prekážkou upozornili povelom a gestom. Samozrejme, začíname s nízkou prekážkou, ktorú je možné postupne zvyšovať.

Zásady cvičenia agility

  • Pred výcvikom psíka vždy vyvenčite a trochu prevetrajte. Nemal by byť ale príliš unavený.
  • Začínajte tréning jednoduchými povelmi, ktoré psík už pozná - na rozcvičenie.
  • Buďte trpezliví a citliví. Nezabudnite, že hrubosť je v súťažiach agility dôvodom na diskvalifikáciu.
  • Dobre si premyslite povely, ktoré budete používať. Nezamieňajte ich ich.
  • Dávajte psíkovi jasné povely nie len hlasom, ale aj gestom.
  • Pokiaľ psík vykoná povel správne, odmeňte ho drobným pamlskom a hlasnou pochvalom.
  • Naopak, keď sa psíkovi povel nepodarí, nekarhajte ho. Ignorujte to, nabudúce to pôjde lepšie.
  • Nezabúdajte na sebareflexiu, akokoľvek to my psíčkari neradi počujeme, väčšinou je chyba v nás (zle so psom komunikujeteme a podobne).
  • Myslite na pauzy a odpočinok, aby sa psík regeneroval a mohol zase vnímať povely.
  • Zakončite tréning opäť niečim, čo pes pozná a ovláda. Pochváľte ho za to a budete tak domov odchádzať s dobrou náladou.

Cvičíte so svojim psíkom agility? Čo vám ide dobre a na čom musíte popracovať? Aké máte rady pre začiatočníkov?