Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa utekať

Váš pes sa to snáď nikdy neodnaučí. Už zasa utiekol zo záhrady, takže ste s hrôzou sledovali, ako kľučkuje na ulici, alebo to zobral priamo cez pole za zverou. Ste na prechádzke a pes vám z ničoho nič začne utekať a nereaguje na povely? Uteká vám pes za inými psami, alebo za zverou a neviete si už dať rady? Utekanie psa môže prerásť vo vážny problém, ktorý ohrozuje nie len ich život, ale za určitých okolností aj životy ľudí.

Na mysli máme napríklad situáciu, keď pes spôsobí dopravnú nehodu. Súdy potom veľmi nezaujíma, že pes utiekol bez vášho vedomia - celkom náhodou. Známe sú tak prípady, keď majitelia psov, ktorí utiekli, museli zaplatiť škodu nimi spôsobenú. Podľa súdov totiž za túto škodu zodpovedá majiteľ psa. Útek vášho psieho miláčika zo záhrady sa tak môže za určitých okolností poriadne predražiť.

Vynechajme ale na chvíľu čierne scenáre. Faktom je, že utekanie psov je nepríjemne. Zvieratá sú často ovládané pudmi a v takej situácii, keď utekajú za zverou alebo inými psami (napríklad pes za hárajucou fenkou), často nereagujú na pokyny. Týka sa to aj psov, ktoré inak nemajú s poslušnosťou problém. V podobných situáciách sa ale psy pri úteku často správajú ako zmyslov zbavené - zamerajú sa na jeden cieľ, napríklad lapenie zveri. Ďalší prípad sú psy, ktoré sa snažia ujsť zo záhrady vo vašej neprítomnosti. Často sa stretávame s prípadmi, keď pes uteká zo záhrady, alebo z domu a snaží sa dostať cez plot za každú cenu. Nepríjemne je skákanie na plot, keď chodia okolo ľudia, preskakovanie plotu, podhrabávanie alebo dokonca rozplietanie.

 

Metódy, ako odnaučiť psa utekať

Útěk psa riešil snáď každý majiteľ. „Mali sme pohodovú boxerku, ktorá ale mala jednu zlú vlastnosť - často utekala zo záhrady. To bol dosť veľký problém, pretože bývame hneď u hlavnej cesty. Raz sme len bezmocne sledovali, ako ju zrazilo auto. Našťastie nebola vážne poranená. Táto skúsenosť ju ale dosť odnaučila utekať zo záhrady,“ zverila sa pani Mária v jednej z internetových diskusií, kde majitelia psov preberajú možnosti, ako ich odnaučiť utekať.

Majitelia psov, ktoré vonku utekajú, pretože sú vedení pachmi zveri alebo iných psov, skúšajú rôzne metódy. Niektorí z nich doporučujú pamlsky, ktoré by psa nalákali a priviedli ho naspäť k jeho majiteľovi. „Akonáhle zavolám slovo piškótka, hneď je moja fenka labradora pri mne, pretože jedlo jednoducho miluje,“ písala jedna z diskutujúcich na webe. 

Nie vždy ale také opatrenia fungujú. Stáva sa, že pes je vedený silnejšími pudmi, ktoré prekonajú aj túžbu po odmene. V niektorých prípadoch nepomáha ani dôsledné napomenutie alebo tresty. „Sme už naozaj zúfalí. Akonáhle pes zavetrí zver, utečie. Samozrejme že sme skúšali rôzne napomenutia, ale nič nezabralo,“ uviedol pán Miroslav v diskusií.

Psa je možné odnaučiť utekať!

Napriek tomu je možné odnaučiť psa utekať, či už ide o nedovolené úteky zo záhrady, za zverou alebo za inými psami. Riešením sú elektronické výcvikové obojky, alebo elektronické ohradníky pre psy, ktoré využíva stále viac majiteľov a aj skúsených kynológov. Fungujú totiž omnoho lepšie, než zúfalé povely a krik majiteľov psov. Tí často len bezradne sledujú, ako ich psí miláčik „mastí preč“.

Psie obojky proti utekaniu spadajú do kategórie elektronických výchovných a výcvikových pomôcok pre psy. Hneď na začiatku je potrebné dodať, že sa jedná o celkom bezpečné zariadenie pre psa aj jeho majiteľa a v žiadnom prípade sa nejedná o akékoľvek nástroje na týranie zvierat. Elektronické obojky pre psy proti utekaniu fungujú jednoducho - pokiaľ pes utečie a nereaguje na povel, majiteľ pomocou diaľkového ovládania spustí najskôr zvukový signál, ktorý psa upozorní, že by sa mal vrátiť naspäť. Pokiaľ nereaguje, je možné použiť elektrostatický impulz. Ten psa napomenie dôrazne, ale neublíži mu. Nejde teda o žiadne týranie psov. Viac o použití elektronického obojka nájdete v tomto článku - Elektrický obojok pre psy - skúsenosť s používaním.

Elektronické ohradníky pre psy fungujú na podobnom princípe, ale nepotrebujú k tomu vašu prítomnosť. Psa tak dokážete ustrážiť aj keď ste v práci. Je to veľmi jednoduché. Pes nosí obojok, na ktorom je pripevnený prijímač. Ten je prepojený s vysielačom. Dôležitou súčasťou elektronického plota je izolovaný drôt, ktorý je vedený dookola pozemku alebo záhrady (je možné ho umiestniť pod zem, natiahnuť ho okolo plota a pod.). Pretože tento drôt je vlastne neviditeľný, predovšetkým, ak ho zabudujete do zeme, hovorí sa takýmto ohradníkom neviditeľné ploty. V drôte je veľmi nízke napätie, takže je skutočne bezpečný pre vás a aj pre zviera. Položením drôtu vymedzíte priestor, za ktorý pes už nesmie ísť. Toto je pochopiteľne vhodné doplniť pokynmi, ktorými mu opakovane ukazujete, kde je jeho priestor a kam už ďalej nesmie.

Čo ale ak pes vymedzený priestor prekročí? V praxi všetko funguje tak, že keď sa pes priblíži do výstražnej zóny (teda blízko hranice, ktorú nesmie prekročiť), dostane najskôr upozornenie zvukovým signálom. Pokiaľ bude pokračovať ďalej, dostane korekčný impulz. Pes si veľmi rýchlo uvedomí súvislosť medzi zvukovým napomenutím a elektrostatickým impulzom. Takže potom už stačí len zvukový signál, aby psa v úteku zastavil.

V čom mi elektronický obojok alebo ohradník pomôže?

  • v chôdzi pri nohe bez vôdzky a pre spoľahlivé privolanie či zastavenie psa (povely „stoj“, „ku mne“, „k nohe“ a „zostaň“), odnaučenie ťahania na vôdzke, utekanie za zverou, inými psami alebo ľuďmi
  • pre prerušenie nežiadúcich činností psa („fuj“, „nesmieš“) - odnaučenie zlozvykov pri každodennom súžití s ľuďmi, ako sú napríklad branie potravy zo stola, skákanie na ľudí, hrabanie, žranie exkrementov, nežiadúce štekanie, vytie a pod.
  • precíznemu docvičeniu prakticky každého cviku, keď ho pes musí vykonať tak presne a spoľahlivo, ako keby bol na (stovky metrov dlhej) vôdzke, pričom je odstránená nežiaduca závislosť na šnúre, ktorú pes veľmi dobre pozná a prispôsobuje jej svoje správanie
  • zabránenie utekaniu psa zo záhrady, rozpletaniu plotu, podhrabávaniu, skákaniu a aj preskakovaniu plotu

Ako používať obojok alebo ohradník proti utekaniu?

Pri používaní elektronického obojku proti úteku psov je dôležité zachovať súslednosť zvukový - elektrický signál. „Pes si veľmi rýcho uvedomí súvislosť medzi zvukom a následným elektrostatickým impulzom, takže po čase bude možné používať iba zvukový signál.“

Kvalitné elektronické obojky pre psy sú pre vášho psieho miláčika úplne bezpečné a pre vás rovnako. Sú vyrábané tak, aby mohli byť používané aj pri daždi či v snehu. Majitelia viacerých psov, ktoré utekajú spoločne, môžu využiť obojky pre dva psy, ktoré ale majú len jedno ovládanie, čo je praktické.

Pozrime sa na použitie obojku proti utekaniu psa v praxi. Psíkovi ste nasadili elektronický obojok, v ruke máte diaĺkové ovládanie a idete na prechádzku. Pes na poli zavetrí zver a dá sa na útek. Zavoláte naňho ale pes nereaguje. „V takom prípade prichádza čas na zvukový signál - stlačíte príslušné tlačíko. Pokiaľ by psík neuposlúchol, použite elektrostatický impulz. Pes zvukový signál po čase začne dobre rozlišovať, takže bude vedieť, že sa má vrátiť. Tento zvukový signál tak nahradí povel 'ku mne' “. Psa tak dokážete zastaviť aj keď chytí stopu a predídete tým tomu, že ho budete musieť naháňať po lese. Viac o použití elektronického obojku nájdete v tomto článku - Elektrický obojok pre psy - skúsenosti s použitím.

Používanie elektronických ohradníkov je tiež veľmi jednoduché, stačí ho iba nainštalovať a dať psíkovi obojok na krk. Potom je už všetko plne automatické. Pre viac informácií sa pozrite na video.