Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa hrýzť

Hryzenie je pre psy do značnej miery prirodzenou činnosťou. Pomáha im preskúmať všetko, čo ich zaujíma. Ľudia majú pre podobné účely hmat a ruky, psy majú tlamu. Keď sa ale pravidelne vraciate domov s hrôzou, že váš psí miláčik zasa rozhrýzol vaše obľúbené veci alebo nábytok, je potrebné psa tento zlozvyk odnaučiť. Aké metódy fungujú?

Prečo psy hryzú veci?

Aby sme mohli psa odnaučiť hrýzť veci, je potrebné pochopiť jeho motiváciu. Tá môže byť v rôznych situáciách rôzna.

 

  • Keď hryzie šteňa - pre šteniatko je prirodzené, že spoznáva svet. Hryzenie je preň okrem iného hrou. Okrem toho hryzie do vecí, pretože mu rastú zuby. Mali by sme tento okamžik vystihnúť a obstarať mu vhodnú hryzaciu hračku, ktorá by mu pri raste zubov pomohla. V takom prípade psíka nevychovávame a nezakazujeme mu hryzenie dovolených hračiek. Akonáhle ale zuby prestanú rásť, je potrebné začať s dôslednou výchovou. Inak nám všetko prerastie cez hlavu a dospelého psa už je možné vychovať len s veľkou dávkou trpezlivosti.
  • Keď hryzie pes - dospelý psík môže hrýzť veci z rôznych dôvodov. Napríklad preto, že si na to zvykol a my sme počas jeho výchovy vo veku šťeňaťa zlyhali. Dôvodom ale môže byť aj to, že sa doma nudí, nemá dostatok podnetov, je smutný. V takom prípade môže hrýzť do nábytku, do ohrádky, alebo rozhrýzť napríklad predložku či koberec. Pokiaľ sa psík takto správa, mali by sme sa zamyslieť nad tým, či mu venujeme dostatočnú pozornosť.

Ako odnaučiť šteňa hrýzť veci

Už vieme, že šteniatko hryzie veci nie len preto, že je hravé, ale v určitom období aj preto, že mu rastú zuby. Toto obdobie je potrebné prečkať a situáciu zachraňovať aspoň tým, že mu budeme brať nevhodné veci a miesto toho mu podsunieme hryzacie hračky. Nikdy nemeňte psíkovi nové topánky za staré, ktoré mu už dáte na hranie. Ťažko totiž uvidí rozdiel. Vhodné je, podobne ako u detí, ktorým rastú zúbky, vložiť hračky do mrazničky, pretože chladné predmety pri raste zubov pomáhajú. Zamraziť tiež môžete pamlsky, napríklad v tvorítkach na ľad. 

Akonáhle sa psíkovi zuby prerežú, je vhodná doba začať s výchovou a odnaučením hryzenia rôznych vecí (okrem tých určených na hru). Šteňa je veľmi učenlivé. Väčšinou zlyhávame my, ako ľudia, s tým, že často poľavujeme a nie sme dosť dôslední. Keď šteňa pristihnete, ako hryzie vašu topánku, sveter, rohožku, alebo kus nábytku, rázne ho napomeňte - napríklad povelom ako „nie“, „nesmieš“ alebo „fuj“. Viac než na slove záleži na tóne hlasu. Mladého psíka môžete tiež zaťahať za kožu na krku, pokiaľ hneď neposlúchne. Keď na váš povel zareaguje, privolajte ho k sebe a pochváľte. Nebojte sa pochvalu prehnať, zasa pritom záleží na tóne hlasu. Psíka odmeňte tiež pamlskom.

Ako odnaučiť psa hrýzť veci

Problém je, pokiaľ psy hryzú veci aj v dospelosti. Dôvody môžu byť rôzne. Väčšinou sa môže jednať o to, že pes má príliš málo podnetov a behom vašej neprítomnosti sa nudí, je mu smutno. Preto ho ešte pred tým, než odídete do práce poriadne vyvenčite, nechajte ho vybehať a hádžte mu aporty. Pes by sa mal ideálne unaviť tak, aby dobu, keď ste preč, prespal.

Doporučujeme tiež upratať všetko, čo by ho mohlo lákať k hryzeniu. Topánky vložte do botníka, oblečenie upracte na svoje miesto a mimo dosah psa. Miesto toho mu kúpte vhodnú hračku, s ktorou si bude môcť užiť hryzenie. Vhodné sú rôzne uzle alebo napríklad byvolie kosti, ktoré len tak ľahko nezdolá.

Aj napriek rôznym opatreniam sa ale môže stať, že psík rozhryzie niektorú z vašich vecí. Po vašom návrate domov už ale bude pokojne spať na svojom mieste. V takom prípade psa nebite a ani mu nenadávajte. Nepochopí totiž, za čo je trestaný. Spúšť je lepšie upratať a nechať tak.

Iná je samozrejme situácia, keď psíka nachytáte priamo pri čine, ako okusuje nábytok alebo vaše veci. Rázne zakročte a napomeňte ho - napríklad niektorým z povelov „nie“, „nesmieš“ alebo „fuj“. Keď psík poslúchne, poriadne ho pochváľte a dajte mu pamlsok. Vždy ide o to, aby pes rozlíšil čo nesmie - za čo je trestaný, a čo smie - za čo je chválený.

Ako odnaučiť psa hrýzť do ruky

Psíky, predovšetkým malé šteniatka, radi hryzu do rúk. Pokiaľ je stisk jemný a hravý, nie je potrebné sa znepokojovať. Podobnú skúsenosť popísal v diskusii jeden z psíčkarov. „Potreboval by som vedieť, či má nejaký skrytý význam, keď mi môj psík pri maznaní berie ruku do tlamy, ale nestisne. Pes sa smeje, váľa sa na chrbte a v tom mi vezme ruku do tlamy, podrží ju a tak stále dookola.“ V tomto prípade je zrejmé, že psík je skrátka hravý a svojho pána s radosťou víta.

Problém ale môže nastať, pokiaľ  je stisk príliš silný a môže dôjsť k zraneniu. Tiež treba myslieť na to, že nie každému je podobná psia hra príjemná a pokiaľ sa psík rozhodne takto "obšťastňovať" okolidúcich, mohli by ľahko vzniknúť problémy. Ako teda odnaučiť psíka hrýzť ruky? Radí ďalšia majiteľka. „Naučila som nášho psa, že keď ma víta, tak nesmie skákať ani hrýzť. Proste som ju ignorovala, pokiaľ vyvádzala. Ona si to potom radšej rozmyslí a zostane na všetkých štyroch a zuby používa len s mierou.“

Na rozdiel od hryzenia vecí, môžete pri hryzení ruky vášho psieho miláčika priamo napomenúť, pretože ste v tej chvíli prítomní. Zvoľte si niektorý zo zákazov - napríklad „nie“ alebo „nesmieš“. Buďte dôrazní a pokojne zvýšte hlas. Akonáhle pes poslúchne, pochváľte ho a odmeňte ho.

Ako odnaučiť psa hrýzť vôdzku

Už ste určite zažili situáciu, keď pes na vôdzke poskakoval a hrýzol do nej. Také správanie, samozrejme, nie je žiadúce. Vyskúšať môžete nasledujúce metódy.

  • Náhubok - pokiaľ pes hryzie vôdzku (alebo iné veci vonku), môžete mu proste nasadiť náhubok. Tým hryzenie určite obmedzíte, no príčinu neodstránite. Na začiatku vám ale táto pomôcka môže veľmi pomôcť.
  • Jasný pokyn - pre budúce súžitie so psom je najlepšie ho zlozvyk hrýzť vôdzku odnaučiť. Riešením je skrátiť a napnúť ju, aby na ňu pes nedosiahol a dať mu jasný pokyn, aby šiel pri nohe, povelom „k nohe“. Pokiaľ sa k vôdzke aj napriek tomu dostane, rázne ho napomeňte „nesmieš“ alebo „pusť“.
  • Zabaviť psíka - pre niektoré psy je prirodzené nosiť niečo v tlame. Preto môžete psíka zabaviť tým, že mu dáte do úst kosť, konár alebo inú hračku.
  • Protihryzacia vôdzka - ďalšou možnosťou je kúpiť špeciálnu vôdzku, ktorá je vyrobená práve k tomuto účelu. Vôdzka proti hryzeniu obsahuje sáčky s chilli, vďaka ktorým sa psík rýchlo tento zlozvyk odnaučí.

 

S hryzúcim psom na cvičisko

Skutočné potiaže a nepríjemnosti môžu nastať v prípade, že pes útočí na iné psy alebo ľudí a hryzie ich. V takom prípade je potrebné skutočne začať dôsledne vychovávať a vysvetliť mu, že toto nesmie. Vhodné je navštíviť cvičisko, kde sa poradíte s odborníkom. Pes sa tam tiež dokáže lepšie socializovať a zvyknúť si na ostatné psy a ľudí. 

V takej situácii vám môže pomôcť aj výcvikový obojok. Ten funguje na jednoduchom princípe - pokiaľ pes neposlúchne váš pokyn, dostane pomocou elektronického obojku upozornenie - najskôr zvukové, potom vibračné a napokon elektrostatické. Psíky rýchlo pochopia, súslednosť medzi napomenutím a signálmi, čo urýchľuje a uľahčuje výcvik.