Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa hrýzť

Kúsanie a hryzanie je pre psov do veľkej miery prirodzenou činnosťou. Pomáha im preskúmať všetko, čo ich zaujíma. Ľudia majú pre podobné účely hmat a ruky, psy tlamu. Keď sa ale pravidelne vraciate domov s hrôzou, že váš psí miláčik zasa rozhrýzal vaše obľúbené veci alebo nábytok, je treba psa tento zlozvyk odnaučiť. Aké metódy fungujú?

Prečo psy hryzú veci?

Aby sme mohli psa odnaučiť kúsať veci, je napred treba pochopiť jeho motiváciu. Ta môže byť v rôznych situáciach rôzna.

 

  • Keď hryzie šteňa – pre šteniatko je prirodzené, že poznáva svet. Hryzanie je pre neho tiež hrou. Okrem toho okusuje veci preto, že mu rastú zuby. Mali by sme tento okamžik vystihnúť a kúpiť mu vhodnú hryzaciu hračku, ktorá by mu pri raste zubov pomohla. V takom prípade psíka nevychovávame a nezakazujeme mu hrýzanie dovolených hračiek. Akonáhle ale zuby rásť prestanú, je treba začať s dôslednou výchovou. Inak nám vše prerastie cez hlavu a dospelého psa už ide vychovať len s väčšou dávkou trpezlivosti.
  • Keď hryzie pes – dospelý pes môže hrýzť veci z rôznych dôvodov. Napríklad preto, že si tak zvykol a my sme vo výchove behom jeho šteňacích rokov zlyhali. Dôvodom ale môže byť aj to, že sa doma nudí, nemá dostatok podnetov, je smutný a cnie sa mu. V takom prípade môže hrýzť do nábytku, ohrádky alebo rozkúsať napríklad predložku či koberec. Pokiaľ psík k takému hrýzaniu skĺzava, mali by sme sa zamyslieť nad tým, či mu venujeme dostatočnú pozornosť.

 

 

Ako odnaučiť šteňa hrýzť veci

Už vieme, že šteniatko hryzie veci nie len preto, že je hravé, ale v určitom období preto, že mu rastú zuby. Túto dobu je treba prečkať a situáciu zachraňovať aspoň tým, že mu budeme brať nevhodné veci a miesto toho mu podsúvať hryzacie hračky. Nikdy nemeňte psíkovi nové topánky za staré, ktoré už mu môžete dať na hranie. Ťažko totiž uvidí rozdiel. Vhodné je (podobne ako u dieťaťa, ktorému rastú zúbky) vložiť hračky do mraziaka, pretože studené na rast zubov pomáha. Zamraziť tiež môžete psie maškrty vo formičke na ľad.

Akonáhle sa psíkovi zuby prerežú, je vhodná doba začať s výchovou a  odnaučením  ohrýzanie rôznych vecí (okrem pre hru určených hračiek). Šteňa je veľmi učenlivé. Väčšinou zlyhávame my ako ľudia, že často poľavujeme a nie sme dostatočne dôslední. Keď šteňa pristihnete, že hryzie vašu topánku, sveter, rohožku alebo kus nábytku, rázne a jasno ho napomeňte – zvolte si niektorý z povelov, ako je „nie“ alebo „nesmieš“, prípadne „fuj“. Viac než na slove záleží na tóne hlasu. Mladého psíka môžete tiež zaťahať za kožu na krku, pokiaľ hneť nepočúvne. Keď na váš povel zareaguje, privolajte ho k sebe a pochváľte ho. Nebojte sa pochvalu prehnať, zase pritom záleží na tóne hlasu. Psíka odmeňte tiež maškrtou. 

 

 

 

Ako odnaučiť psa hrýzť veci

Problém je, pokiaľ psy hrýzú veci aj v dospelosti. Dôvody môžu byť rôzne. Väčšinou sa môže jednať o to, že pes má príliš málo podnetov a behom vašej neprítomnosti sa nudí, je mu smutno. Preto ho ešte pred tým, než odídete do práce, riadne vyvenčite, nechajte ho vybehať, hádzajte mu aporty. Pes by sa mal ideálne uťahať, aby dobu, kedy ste preč prespal.

Odporúčame tiež upratať všetko, čo by ho mohlo lákať k hryzaniu. Topánky vložte do botníka, oblečenie upracte na svoje miesto a mimo dosah psa. Miesto toho mu kúpte vhodnou hračku, s ktorou si bude môcť užiť hryzanie. Vhodné sú rôzne uzle alebo aj byvolie kosti, ktoré len tak nezdolá.

I cez rôzne opatrenia sa aj tak môže stáť, že psík rozhrýzie niektorú vašu vec. Ale po návratu domov bude už kľudne spať na svojom mieste. V takom prípade psa rozhodne nebite, ani mu nenadávajte. Psík totiž nepochopí, za čo ho kárate. Spúšť upracte a robte, akoby sa nič nestalo.

Iná je situácia, kedy psíka nachytáte pri čine, ako okusuje veci alebo nábytok. Rázne zakročte a jasne ho napomeňte – zvolte niektorý z povelov, ako je napríklad „nie“ alebo „nesmieš“, prípadne „fuj“. Keď psík počúvne,  pochváľte ho a dajte mu tiež maškrtu. Vždy ide o to, aby pes pochopil, čo nesmie – za čo je napomínaný a káraný. A čo naopak smie – za čo je chválený.

 

Ako odnaučiť psa hrýzť ruku

Psíkovia, predovšetkým malé šteniatka, tiež radi hryžú ruky. Pokiaľ je stisk ruky jemný, hravý, nie je treba sa príliš znepokojovať. Podobnú skúsenosť popísal v diskusii jeden z psíčkarov. „Potreboval by som vedieť, či má nejaký skrytý význam, keď mi môj psík pri mazlení berie ruku do tlamy, ale nestiskne. Pes sa smeje, váľa sa na chrbte a zrazu mi zoberie ruku do tlamy, len ju podrží, a keď ho znovu hladím, tak ju zase vezme, a tak je to stále dokola.“ V tomto prípade je jasné, že psík je hravý, svojho pána s radosťou víta.

Problém ale môže nastať, pokiaľ je stisk psej tlamy príliš silný a môže dojsť ku zraneniu. Tiež nie všetkým je podobná psia hra príjemná, a pokiaľ by sa psík rozhodol podobne „obťažovať“ aj okoloidúcich, mohli by ľahko nastať problémy. Ako teda psa odnaučiť hrýzť ruky? Radu pridáva ďalšia majiteľka psa. „Naučila som našeho psa, že ak ma víta, tak nesmie skákať ani hrýzť. Proste sme ju ignorovala, dokiaľ vyvádzala, a ona si to radšej rozmyslí, zostáva na všetkých štyroch a zuby používa len s mierou.“

Na rozdiel od hrýzania vecí, môžete pri hrýzaní ruky vašeho psieho miláčika priamo napomenúť, pretože ste prítomní. Zvoľte si niektorý zo zákazov – napríklad „nie“ alebo „nesmieš“. Buďte dôrazní a kľudne zvýšte a zhrubte hlas. Akonáhle pes počúvne, pochváľte ho a odmeňte ho.

Ako odnaučiť psa hrýzť vodítko

Už ste určite zažili, keď pes na vodítku dovádzal a hrýzal ho. Takéto chovanie samozrejme nie je žiadúce. Vyskúšať môžete následujúce metódy.

  • Náhubok – pokiaľ pes hryzie vodítko (alebo iné veci vonku), môžete mu proste nasadiť náhubok. Tým hryzanie vodítka síce zamedzíte, ale príčinu neodstraníte. Na začiatku vám ničmenej môže táto pomôcka dosť pomôcť.
  • Jasný pokyn – pre budúce súžitie so psom je najlepšie ho zlozvyk hrýzť vodítko odnaučiť. Riešením je skrátiť a napnúť vodítko, aby na neho pes nedosiahol a dať mu jasný pokyn, aby šiel u nohy „k nohe“. Pokiaľ sa k vodítku aj tak dostane, rázne ho napomeňte „nesmieš“ alebo „pusť“.
  • Zabaviť psíka – pre niektoré psy je prirodzené nosiť stále niečo v hube. Preto môžete psíka zabaviť tým, že mu dáte do tlamy kosť, konár alebo inú hračku.
  • Protyhryzacie vodítko - ďalšou možnosťou je kúpiť špeciálne vodítko, ktoré je vyrobené práve k tomuto účelu. Vodítko proti hrýzaniu obsahuje sáčky s chilli, vďaka ktorým sa psík rýchlo odnaučí tomuto zlozvyku.

 

 

S psom čo hryzie na cvičák

Skutočné ťažkosti a nepríjemnosti môžu nastať v prípade, kedy pes útočí na iné psy alebo ľudí a kuše ich. V takom prípade je treba skutočne začať dôsledne vychovávať a vysvetliť mu, že toto nesmie. Vhodné je navštíviť cvičisko, kde sa poradíte s odborníkom. Pes sa tu tiež dokáže lepšie socializovať a zvyknúť si na ostatné psy a ľudí.

V takej situácii vám môže pomôcť aj výcvikový obojok. Ten funguje na jednoduchom princípe – pokiaľ pes nepočúvne váš pokyn, dostane pomocou elektronického obojku upozornenie – najskôr zvukové, potom vibračné a nakoniec elektrostatické. Psíkovia rýchlo pochopia súslednosť medzi napomenutím a signály, čo urýchľuje a usnadňuje výcvik.