Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako naučiť psa štekať na povel

Štekanie je prirodzenou reakciou na psa. Šteká na cudzích ľudí a neznáme predmety. Niekedy je dôvodom štekania obava a strach, inokedy zasa radosť z návratu majiteľa. Výborné je, ak svojho psa dokážete naučiť štekať na povel. Môže sa Vám to totiž hodiť v celej hromade situácií. Ako psa naučiť štekať? Aké metódy fungujú a čo sa osvedčilo?

Zmätok z povelov pri výcviku

Ešte skôr, než sa pustíme do výcviku, je potrebné urobiť si poriadok v poveloch. Keď vyslovíte slovo „štekaj“, pripomína povel „čakaj“. Pes môže byť veľmi zmätený, a nechápe, čo od neho chcete, nerozlišuje totiž jemné rozdiely, ktorý my ľudia počujeme. Pokiaľ sa rozhodnete naučiť psa štekať na povel, radšej príkaz „čakaj“ zo slovníka vymažte a nahraďte iným, napríklad „zostaň“. Povel „štekaj“ je dobré doplniť aj gestom - psík si tak všetko jednoduchšie zapamätá. Najčastejšie sa používa vztýčený ukazovák pravej ruky.

Okrem povelov, ktoré by ste mali používať vždy rovnaké, sa vybavte tiež trpezlivosťou, pamlskami a ústretovosťou. Niektorým psíkom pôjde štekanie hneď, iní sa ho budú učiť týždne. Je dobré si uvedomiť, že každý pes má trochu iné predpoklady naučiť sa povelštekajporiadne vykonať. S tým je nutné počítať a prispôsobiť naše požiadavky štvornohému kamarátovi. Iba tak si môžete vybudovať skvelý vzťah, ktorý povedie k obojstrannej spokojnosti.

Ako naučiť psa štekať na povel - metódy

Keď sa púšťate do výcviku štekania na povel, je nútné svojho psa poriadne poznať. Existuje totiž hneď niekoľko spôsobov, ako na to. Zvoliť by ste mali ten, ktorý psíkovi bude najlepšie vyhovovať. Metódy spája jediné - využitie veci (hračky, jedla, pamlsku), buď tej, ktorú pes miluje a bude sa jej dožadovať natoľko, že začne štekať, alebo, je možné používať aj veci, ktoré psík nemá rad. Klasikou sú predovšetkým nasledujúce metódy:

  • Pes sa učí štekať, keď sa dožaduje kŕmenia, pamlsku či hračky
  • Pes sa učí štekať na predmet, ktorý mu nie je príjemný
  • Psík je priviazaný a štekaním sa dožaduje svojho pána

Psík sa učí štekať pomocou pamlsku alebo hračky

K najčastejším metódam, ako naučiť psa štekať na povel, patrí využitie misky s kŕmením, pamlsku alebo hračky. V jednej diskusii sa o svoju skúsenosť podelila majiteľka fenky. „Vzala som skutočnú dobrotu, dala jej ju ochutnať a ďalší kúsok už som držala tak, aby naň nedosiahla. Dala som povel 'štekaj' a keď zakňučala, hneď som jej dobrotu dala. Potom som to skúsila znovu. V prvé dni mi stačilo zakňučanie, potom už som čakala, pokiaľ aspoň 'nebafla'. Veľmi rýchlo pochopila, že chcem, aby niečo povedala, takže štekať sa naučila rýchlo a poriadne.

Presne takýto postup doporučujú aj kynológovia a odborníci. Nezáleží pritom na tom, či do ruky zoberiete obľúbený pamlsok, misku s jedlom, alebo hračku. Dôležité je jediné - aby psík po tomto predmete túžil. Vypozorujte preto, či je váš psí kamarát skôr na jedlo alebo na hranie. Podľa toho potom predmet potrebný na výuku štekania zvoľte.

Pamätajte si však jedno - pre niektoré psíky je ťažké štekať hneď. Preto sa uspokojte s akýmkoľvek tónom, ktorý váš psík vydá, či je to jemné zakňučanie alebo prenikavejšie zavytie. Časom sa totiž určite rozšteká. Od vás bude výuka vyžadovať trpezlivosť, dostatok podpory a pochvaly.

  • Všetko si môžeme ukázať na príklade: Fenka nemeckého ovčiaka Zita miluje pamlsky v akejkoľvek podobe. Preto sme pre výuku zvolili psie keksíky. Zita ich cíti, ukážeme jej ich v ruke ale držíme ju tak, aby na keksíky nedosiahla. Zita skáče, dožaduje sa obľúbeného pamlsku. Dáme povel „štekaj“, doprevádzame ho zdvihnutým ukazováčkom pravej ruky a pomáhame psíkovi intonáciou a napodobením psieho štekania. Keď Zita zakňučí, dostane ihneď keksík a pochválime ju (pohladkaním, či ukľudňujúcim hlasom). Všetko opäť opakujeme. Zita síce prvý deň výcviku nešteká, ale druhý deň už áno.

Rovnakú metódu môžete uplatniť aj v prípade, že použijete hračku alebo misku s kŕmením - s tou je vhodné cvičiť na mieste, kde je psík zvyknutý kŕmenie dostávať.

Keď sa psík naučí reagovať a štekne na povel, môžete začať cvičiť aj bez toho, aby ste pamlsok alebo hračku držali v ruke. Na odmenu a pochvalu ale nezabúdajte ani v tomto prípade - mala by nasledovať vždy, keď psík na Váš povel správne zareaguje. Nie vždy to ale musí byť pamlsok, ale hlasitá pochvala určite áno. Na odstránení nežiaduceho správania sa pri štekaní (napríklad skákania), zapracujte až potom, čo psík tento povel bez chyby zvládne.

Ako naučiť psa štekať na povel pomocou predmetu

Môže sa stať, že váš psík na misku, pamlsok alebo hračku proste reagovať nebude. V tom prípade skúste inú metódu. Určite už sa niekedy stalo, že sa psík rozštekal sám od seba - napríklad na fúrik, koleso bicykla či smeták. Presne taký predmet pri výcviku budete potrebovať. Ešte skôr, než psa odnaučíte nevhodne sa správať, využite túto vec presne naopak.

  • Ukážme si to znova na príklade. Psíka Brita rozčuľuje záhradný fúrik, preto naň šteká. Zoberieme ho von a pripravíme si fúrik. Psík začne vyvádzať a štekať, nahlas ho chválime a stále dokola opakujeme povel „štekaj“. Potom ho odmeníme - pochvalou a pamlskom. Po krátkej pauze znova opakujeme. Výcvik by sme mali opakovať niekoľko dní. Potom zasa vezmeme fúrik ale tentokrát s ním nehýbeme. Pridáme len povel „štekaj“ - pokiaľ zašteká, odmeníme ho a pochválime. Pretože bol výcvik úspešný, fúrik už potrebovať nebudeme. Ak psík ešte na samotný povel nereaguje, použijeme fúrik opäť v pohybe. Mali by sme, rovnako ako v predchádzajúcej metóde, docieliť to, aby psík štekal bez potreby fúrik vidieť.

Až potom, čo je psík správne naučený povel „štekaj“ a rozšteká sa na váš povel kedykoľvek a kdekoľvek, je čas začať pracovať na odstránení nežiaduceho štekania na predmety, ľudí a podobne. Téme sa podrobnejšie venujeme v článku Ako odnaučiť psa štekať a vyť.

Pes sa naučí štekať, keď ho priviažete

Pokiaľ nefunguje ani metóda s neobľúbeným predmetom, skúste tento postup. Možno ste si všimli, že váš psík kňučí, pokiaľ ho necháte niekde sedieť samého. Väčšina psov, ktorá nie je vytrénovaná na povel „zostaň“, sa prirodzene dožaduje svojho pána. Skúste túto situáciu využiť. Dajte ale pozor, určite pri tejto metóde nepoužívajte sťahovací obojok - psa by mohol škrtiť.

  • Príklad: Zvoľte si strom na záhrade, alebo v inom, psíkovi známom, priestore a priviažte ho. Otočte sa k nemu chrbtom a pomaly odchádzajte - otočte hlavu a dajte mu povel štekaj, ktorý opakujete tak dlho, až psík zareaguje. Pomáha tiež, pokiaľ psa oslovujete menom. Keď psík vydá sebemenší zvuk, rýchlo sa k nemu vráťte a pochváľte ho, odmeňte a odpútajte. Následne opakujte ešte niekoľkokrát, dokiaľ psík nie je unavený. Všetko opakujte aj nasledujúci deň. Pokiaľ psík už začne štekať vo chvíli, keď urobíte len jeden krok a pridáte povel „štekaj“, skúste ho odviazať a všetko zopakovať na voľno. Nezabúdajte na pamlsky a odmeny.

Na čo pri výcviku povelu „štekaj“ nezabudnúť

Nezabudnite, že nech už si vyberiete akúkoľvek metódu, povel musí zaznieť skôr, než psík začne štekať. Postupne predmet, ktorý používate, schovávajte a učte psa reagovať bez pomôcky. Vždy ho chváľte za akýkoľvek náznak kňučania alebo zavytia.

Aké sú vaše skúsenosti s učením psa povelu „štekaj“? Akú metódu ste vyskúšali?