Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať a vyť

Opakuje sa to každý deň - akonáhle zabuchnete dvere vášho bytu, váš pes vyčká, až vás neucíti za dverami a potom spustí svoj každodenný koncert. Naštvaní susedia vám na dverách nechávajú odkazy, sťažujú sa správcovi domu...A vy ste bezradní, pretože všetky zatiaľ vyskúšané metódy, ako odnaučiť psa štekať alebo vyť, nefungovali. Navyše sa obávate toho, aby celá záležitosť neprerástla v občiansko-právny spor.

Áno, štekot psa je stále možné podľa občianskeho zákonníka kvalifikovať ako priestupok. Majitelia psov by mali zaistiť, aby ich zviera neobťažovalo susedov hlukom, ako je práve napríklad štekot a vytie psa. Rovnako, ako musia zaistiť, aby ich pes nevnikal na cudzí pozemok. Konieckoncov, keď sa na to pozriete z hľadiska susedov, uznáte, že majú pravdu. Aj vás by neustály štekot a vytie psa v noci alebo počas dňa obťažovalo.

Štekot psa s mierou a bez rušenia susedov

Štekanie je pre psy prirodzené. Ešte než sa zo psov stali naši domáci maznáčikovia, slúžili človeku najmä ako strážnici a spoločníci, ktorí mu pomáhali chrániť majetok. Keď sa dedinou v noci rozliehal štekot psov, bolo to predovšetkým spôsobené tým, že ňou prechádzal niekto nepozvaný, koho psy nespoznali. Hospodári vstali, skontrolovali statok a pokiaľ bolo všetko v poriadku, psa utíšili, aby už štekaním v noci nerušil.

Pokiaľ pes šteká iba v prípade, že stráži (cíti za dverami alebo plotom cudziu osobu) a po vašom poveli sa utíši, je všetko v poriadku. Zbystriť by ste mali, pokiaľ si pes štekaním a vytím vynucuje vašu pozornosť alebo prítomnosť. Taký druh štekania ruší susedov, je nepríjemny aj vám a je potrebné mu zabrániť. Najlepšie, pochopiteľne, dôslednou výchovou psa. Nie vždy sa nám ale vydarí.

Okrem bezdôvodného štekania psa v noci, resp. štekania psa, keď je sám, sú ešte ďalšie druhy štekotu, ktorým zviera reaguje na svoje okolie. Ide napríklad o štekanie psa na ľudí na ulici, na ostatné psy, niektoré psy dokonca štekajú aj na autá alebo cyklistov a bežcov. V takom prípade je potrebné pre pokoj vás a vášho okolia zabrániť podobnému štekotu. Či už sa do neúnavného štekania pustil v byte vo vašej neprítomnosti, alebo vonku.

Ako odnaučiť psa štekať a vyť?

Môže to pre vás byť skutočne zúfalá a zdanlivo neriešiteľná situácia. Sedíte v práci a len si bezmocne predstavujete ako váš pes šteká a vyje v byte, pretože je tam sám. Po práci sa ponáhľate domov a desíte sa, ako sa susedia zasa budú sťažovať a aké naštvané odkazy si nájdete na dverách. Urobte tomu už koniec a zabráňte štekaniu vášho psa. Že ste skúšali už všetko a zatiaľ sa vám nepodarilo odnaučiť psa štekať?

Štekanie psa v byte po tom, čo všetci odídu za svojimi povinnosťami, nie je nič neobvyklého a podobnú situáciu rieši celý rad psíčkarov. Tí sú väčšinou zúfalí, pretože štekanie psa ruší susedov. Niekedy je veľmi ťažké odnaučiť psa štekať bežnými povelmi a prostriedkami. Zabrániť štekotu psa vedia výchovné obojky, ktoré vezmú výchovu psa do svojich rúk po tom, čo sa za vami zatvoria dvere bytu.

Protištekacie obojky sú stále obľúbenejšie u chovateľov psov, ktorí sa stretávajú napríklad s rušivým štekotom a vytím svojho miláčika. Je potrebné zdôrazniť, že protištekacie obojky sú úplne bezpečné tak pre psa ako aj pre majiteľa. Rozhodne nejde o žiadne nástroje týrania. Psovi neubližujú fyzicky ani psychicky. Iba ho napomenú a uzpozornia, keď začne štekať a vyť.

 

V čom vám obojok pomôže?

V odstránení nežiadúceho štekania, vytia a kňučania psov v byte či na záhrade vo vašej neprítomnosti. Odstránenie a zamedzenie nežiadúceho štekania psov na ľudí, autá, bicykle, zvieratá a ďalšie predmety a psy. Odstránenie štekania alebo vytia susedovych psov pomocou špeciálnych jednotiek.

Čo vedieť o protištekacom obojku pre psa

Protištekací obojok pre psa je elektronické zariadenie, ktoré má výchovný rozmer. Elektronický obojok rozpozná štekot a vytie pse a v správnej chvíli ho napomenie. Najskôr je pes upozornený zvukovým signálom a pokiaľ v štekaní pokračuje, nasleduje elektrický impulz. Ten je psovi nepríjemný, ale nie je nebezpečný. Pes si čoskoro uvedomí súvislosť medzi štekaním, zvukovým signálom a elektrickým impulzom. Takže po nejakom čase bude ako výchovné upozornenie proti štekaniu postačovať zvukový signál.

Je potrebné dodať, že pokiaľ pes nebude reagovať na elektrický impuls, teda bude v štekaní pokračovať, neznamená to, že bude dostávať jeden impulz za druhým. Obojok sa po nejakej dobe deaktivuje a elektrické impulzy prestane vysielať. To sa stane samozrejme aj v prípade, že psík so štekaním prestane.

Okrem elektronického obojku je možné použiť proti štekaniu tiež obojky ultrazvukové (vysielajú ultrazvuk pre psíka nepríjemný, vibračné (napomínajú prostredníctvom vibrácií) či sprejové (pri štekaní vypustí sprej pod čumák psa).

Osvedčili sa nám predovšetkým obojky PET853, AT-919A alebo PET850.

Elektronické protištekacie obojky sú ale zo skúsenosti najúčinnejšie. Pri niektorých z nich sa elektrický impulz zvyšuje, u niektorých zostáva stabilný. Nikdy ale nedosiahne takú intenzitu, aby to psíka ohrozovalo. Ide len o výchovné impulzy.

 

Aké druhy obojkov sú?

Čím viac praktických funkcií protištekací obojok má, tým lepšie sa Vám pes bude učiť. Najdôležitejšími a zároveň najzákladnejšími funkciami, ktoré by obojok mal obsahovať, sú zvukové upozornenia a elektrostatický impulz. Väčšina dnes predávaných elektronických protištekacích obojkov má tieto funkcie doplnené ešte vibráciami, prípadne inými typmi korekcie. Stretnúť sa môžete s nasledujúcimi funkciami:

Zvukové protištekacie obojky: Zvukové upozornenie by malo vždy predchádzať použitiu el. impulzu. Pes sa rýchlo naučí, že impulzu predchádza zvukové upozornenie a naučí sa reagovať už na zvukový signál. V praxi sa tak obvykle jedná o najpoužívanejšiu funkciu.

Vibračné protištekacie obojky: Obvykle slúžia ako medzikrok medzi zvukovým a elektronickým impulzom v prípade, že pes na zvukové upozornenie nereaguje. Intenzita vibrácií sa dá obvykle nastaviť v niekoľkých úrovniach. U čisto vibračných obojkov sa jedná o hlavnú funkciu, účinnosť týchto obojkov je ale značne obmedzená a tieto obojky sú vhodné skôr pre malé a mierne psíky.

Elektrické protištekacie obojky: Slúžia ako korekčný impulz a používa sa v prípade, že predchádzajúce zvukové a vibračné upozornenie nepomohlo. Aby bola účinnosť čo najlepšia, mal by obojok umožňovať nastavenie intenzity elektrostatického impulzu.

Sprejové protištekacie obojky: Jedná sa o druh nápravného signálu, keď k náprave dochádza pomocou spreja, ktorý je automaticky vystreknutý psovi na čumák, keď začne štekať alebo vyť. Jedná sa o druhú najúčinnejšiu a bezbolestnú metódu korekcie na trhu.

Ultrazvukové protištekacie obojky: Jedná sa o najšetrnejšiu metódu, ale tiež tú najmenej účinnú. Pokiaľ pes začne štekať, alebo vyť, obojok sa aktivuje a vyšle nepríjemný ultrazvukový tón, ktorý počuje iba pes.

A psa pohladí aj váš sused

Zhrnuté a podčiarknuté, elektronický protištekací obojok je účinným pomocníkom, ktorý zabráni štekaniu psa a rušeniu susedov vo chvíli, keď nie ste doma a nemôžete tak psa upozorniť, aby prestal. Ich používanie je bezpečné a fyzicky ani psychicky psa neohrozujú. Pozitívne skúsenosti s protištekacími obojkami majú psíčkari aj skúsení kynológovia, takže sa za ich používanie netreba hanbiť. Navyše vám pomôžu zlepšiť susedské vzťahy, pretože Váš pes už nebude v noci vyť a cez deň štekať v byte. A potom si možno aj váš sused vášho psieho miláčika zamiluje. Tiež sa pozrite na ukážku videa, ako sprejový obojok zabráni štekotu psa. Efektívne, rýchlo a bezbolestne.