Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako naučiť psa povel ľahni

Povel „ľahni“ patrí k základnému výcviku, ktorý by mal psík zvládnúť. Začíname s ním až v čase, keď psík perfektne reaguje na povel „sadni“, pretože z neho budeme vychádzať. Ako psa povel „ľahni“ správne naučiť? Ktorý postup zvoliť a ako sa vyvarovať chybám?

Kedy začať s výcvikom povelu ľahni?

Všeobecne platí, že čím skôr s výcvikom psa začneme, tým lepšie. Základné povely môžeme začať učiť už šteniatko vo veku troch mesiacov. V tejto dobe psíka učíme základnej poslušnosti, ukazujeme mu, čo smie a čo nesmie. Zvolíme si jeden z povelov, ktoré používame (napríklad „nie“ alebo „nesmieš“). Psíka tiež učíme povel „sadni“, ktorý väčšina psov zvládne rýchlo. Až po tom, čo si psík tento povel zapamätá, pustíme sa do povelu „ľahni“.

Povel „ľahni“ krok za krokom

Povel „ľahni“ je o niečo náročnejší, ale nie nezvládnuteľný. Pre tréning zvoľte pokojné miesto, kde sa psík cíti dobre a nerušene - napríklad záhradu. Vyzbrojte sa pamlskami a poriadnou dávkou trpezlivosti. Použiť môžete aj pomôcky, ako sú výcvikové obojky alebo clickery.

  1. Dajte psíkovi povel „sadni“ a pochváľte ho, že vás poslúchol. Takto to niekoľkokrát opakujte a berte to ako zahrievacie kolo.
  2. Keď psík sedí, zadajte povel „ľahni“ a natiahnite mu nohy do ľahu tak, aby pochopil, čo po ňom chcete. Pochváľte ho a odmeňte.
  3. Trénovať môžete tiež s piškótami alebo s iným pamlskom - stačia len malé kúsky, ktorých pomocou psíka navediete zo sadu do ľahu.
  4. Keď psík pochopí povel „ľahni“ a zareguje naň, odmeňte ho pamlskom a veľmi ho pochváľte.
  5. Opakovanie je matka múdrosti, takže trénujte a buďte trpezliví.
  6. Nezapomeňte tiež na pravidelné pauzy, pretože odpočinutý psík bude vnímavejší.
  7. Následne skúste trénovať aj v inom prostredí a precvičujte tento povel na rôznych miestach s odlišnou úrovňou rušivých podnetov.

 

Video: Ako naučiť psa „ľahni“ s pomocou pamlskou

https://www.youtube.com/watch?v=mLWWygOPdss 

Keď psíkovi povel „ľahni“ nejde

Niektorí psíci si ľahnúť odmietajú. To môže byť spôsobené napríklad tým, že sed je preňho pohodlnejší, než ľahnutie si, napríklad na tvrdý povrch. Skúste preto výcvik predovšetkým v tráve alebo na inom, prirodzenom povrchu. Vyberte si pre tréning skutočne pokojné miesto, kde je minimum rušivých podnetov. Zamyslite sa nad tým, či povel dávate jasne - zamerajte sa aj na tón hlasu a gestá.

Niekedy sa stáva, že psík si síce ľahne, ale hneď vstane. Využite v tomto prípade pamlsok a odmeňujte až vo chvíli, keď je skutočne na zemi - pokojne až po určitom okamihu.

 

Výdrž v ľahu

Postupne by ste mali dôjsť k tomu, že psík v ľahu vydrží. Pridajte povel „čakaj“ a vzdiaľte sa. Napríklad len malý kúsok, a pokiaľ psík poslúchne, zavolajte ho k sebe a odmeňte. Postupne vzdialenosť predlžujte a trénuje v rôznych rušivých prostrediach. Keď všetko nejde podľa vašich predstáv, nebojte sa vrátiť sa s výcvikom o krok späť a povely doladiť.

Ako ste naučili psíka „ľahni“ vy? Išlo mu to hneď?