Chcete zaručene obdržať vašu objednávku pred Štedrým dňom?🎄 Objednávajte skladom dostupný tovar najneskôr do 19.12.2024 a zvoľte platbu dobierkou alebo online kartou. 🎁
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Elektronický výcvikový obojok - Ako vybrať ten správny?

Trápite sa s výcvikom svojho psa? Je to únavné pre vás aj pre neho? Psík nereaguje, uteká za zverou, nepočúva povely a vy si už neviete rady? Že by sa vám hodila účinná výcviková pomôcka? Elektronické obojky, ktoré sú často nesprávne označované ako elektrické, používajú s veľkým úspechom začínajúci psíčkari aj pokročilí kynológovia. Ale ako taký elektronický obojok pre psov vybrať? Aké druhy a značky existujú? Aké sú skúsenosti užívateľov výcvikových obojkov?

Elektrický obojok pre malých, stredných aj veľkých psov

Elektronické obojky sú určené pre všetky veľkosti a plemena psov. Väčšina elektronických obojkov dostupných na trhu vyhovuje psom od 5 do 50 kg. Vyrábajú sa ale aj špeciálne obojky pre veľmi malé (mini) plemená, rovnako ako obojky pre veľmi veľké psy. Správnym výberom elektronického obojku preto získate výcvikovú pomôcku, ktorá bude vyhovovať vám aj vášmu psiemu priateľovi.

Ide predovšetkým o silu výchovných impulzov – napríklad vibrácií alebo elektrostatického impulzu, ktoré rozhodujú o tom, ako a či pes na povel zareaguje. Kvalitné obojky ponúkajú hneď niekoľko úrovní nastavení korekcie, takže môžete ľahko zvoliť taký impulz, na ktorý psík bude reagovať, ale nebude pre neho bolestivý (v takom prípade by zareagoval napríklad kňučaním).

 

 

Elektronické obojky ako nástroj výcviku

V nástroj týrania sa môže premeniť aj obyčajná tyč. Zmyslom elektronických obojkov rozhodne nie je byť nástrojom týrania. Sú vyrábané ako výcvikové pomôcky a podľa toho je s nimi tiež treba zachádzať. Psa s novým výcvikovým obojkom zoznamujeme postupne a skúšame intenzitu elektrostatického impulzu. Mali by sme dojsť do roviny, kedy pes na signál reaguje – tj. počúvne pokyn (napríklad prestane robiť určitú činnosť, zareaguje na zavolanie apod.), ale impulz mu nespôsobuje bolesť. Práve preto kvalitné výcvikové obojky ponúkajú až sto úrovní impulzov.

Dôležité je naučiť sa elektronický obojok správne používať. Väčšina moderných elektronických obojkov využíva tri stupne upozornení. Prvým je zvukový signál, druhým vibrácie a tretím elektrostatický impulz. Upozornenie používame vždy s konkrétnym, jasne artikulovaným povelom (napríklad nesmieš, sadni, k nohe). Psa oslovíme, zadáme povel, ak nereaguje, povel znovu opakujeme a použijeme prvý, zvukový signál. V prípade, že nás pes nepočúvne, nasleduje opäť povel a vibračný signál, prípadne povel a elektrostatický impulz. Pretože psy sú učenliví, rýchlo pochopia súslednosť upozornení, takže nakoniec pri výcviku stačí používať napríklad len prvé dve upozornia.

 

Druhy výcvikových obojkov pre psov podľa korekcie

Výcvikové obojky pre psov je možné vyberať podľa rady parametrov, napríklad podľa typu korekcie, ktoré ponúkajú. Na trhu sa môžeme stretnúť predovšetkým s následujúcimi typmi.

  • Elektrické obojky – elektronické výcvikové obojky využívajú ako typ korekcie elektrostatický impulz. Kvalitné obojky dávajú na výber až zo stovky úrovní elektrostatického impulzu, ktorým môžete psíka upozorniť na nevhodné chovanie, donútiť ho reagovať na zavolanie alebo na povel. Elektronické obojky sú bezpečné, ľahko sa ovládajú a ponúkajú spravidla aj ďalšie typy upozornení (vibrácie, zvuk apod.).
  • Vibračné obojky – tento typ výcvikových obojkov pracuje s vibráciou, ktorá je psíkovi nepríjemná, ale nikdy by ho nemala bolieť. Vibračné obojky od predných výrobcov majú až sto úrovní vibrácií, takže ich ide perfektne nastaviť na potreby vašeho psíka. Podobne ako elektronické obojky aj tie vibračné pracujú spravidla s ostatnými typmi signálov (zvuk, elektrostatický impulz apod.).
  • Zvukové obojky – zvukové upozornenie býva pri výcviku používané ako prvé, potom nasleduje vibrácia, prípadne elektrostatický impulz. Zvukový obojok ponúka typy upozornenia spravidla vibrácie a elektrostatický impulz.
  • Ultrazvukové obojky – tento typ výcvikového obojku pracuje s ultrazvukom, ktorý je psíkovi nepríjemný a môžete ho tak ľahko upozorniť na to, že robí nesprávnu činnosť alebo opakuje chybu (tzv. záporný signál).
  • Sprejové obojky – tento výcvikový obojok používa ako korekciu sprej, ktorý je psíkovi vstrieknutý na ňufák. V niektorých prípadoch je to lepšie než korekcia pomocou impulzu alebo vibrácie a pre psa je to tiež omnoho šetrnejšie.

 

Značky elektronických obojkov

Pri výbere elektronického obojka hraje podobne ako u iného tovaru svoju rolu aj značka, ktorá je zárukou určitej úrovne, kvality, životnosti a spoľahlivosti. K najčastejšie dostupným elektronickým obojkom na českom trhu patria následujúce značky.

  • Elektronické obojky Aetertek – patria k jednotkám na trhu a určujú trendy v oblasti elektronických obojkov pre psov. Vyznačujú sa kvalitou spracovania, prepracovanými funkciami a ponúkajú hneď tri stupne upozornení (zvukové, vibračné, elektrostatické). Design a prevedenie výcvikového obojka usnadňuje ovládanie a teda aj výcvik psa. Jednoduché ovládanie obojku bolo vyvinuté v spoluprácii s jeho užívateľmi. K ďalším výhodám elektronických obojkov Aetertek patrí možnosť nastavenia sily impulzu. Túto značku môžeme odporučiť pre rôzne rasy aj veľkosti psov.
  • Elektronické obojky SportDog – tiež elektronické obojky SportDog sú medzi užívateľmi obľúbené a to hneď z niekoľkých dôvodov. Sú kvalitné, majú dlhú životnosť, dobre sa ovládajú a poskytujú radu funkcií, ktoré usnadňujú výcvik.
  • Elektronické obojky Petrainer – kvalita, spoľahlivosť, pekný design a jednoduché ovládanie. Tieto vlastnosti charakterizujú elektronické obojky Petrainer, ktoré sú určené pre malé, stredné aj veľké plemená. Pracujú s tromi typmi korekcií (zvukové, vibračné, elektrostatické).
  • Elektronické obojky Reedog – novinkou na trhu sú aj stále viac obľúbené elektronické obojky od českej značky Reedog. Využívajú tri typy korekcie (zvukové, vibračné, elektrostatické). Ovládanie týchto obojkov je jednoduché a zvládne ho aj menej skúsený psíčkar.
  • Elektronické obojky PetSafe – tiež tieto elektronické obojky sú vyhľadávané, a to hlavne pretože ponúkajú niekoľko druhov korekcií (zvuk, vibrácie, elektrostatický impulz) a použiť ich môžete pri výcviku malých, stredných aj veľkých plemien.

Na trhu samozrejme nájdete aj ďalšie značky elektronických obojkov pre psov. K tým kvalitným a prevereným patria ešte napríklad Dogtra, Pet at School, Ecollar alebo dobre známý Garmin.

 

 

Ako funguje a v čom pomáha elektronický obojok

Výcvik psa nie je jednoduchý. To vieme všetci, ktorí chováme jedného štvornohé kamaráta doma. Každý pes je iný a úspešný výcvik vyžaduje dôslednosť, trpezlivosť, jasné pokyny zo strany cvičiteľa. Niekedy sa však aj cez všetky doporučenia a rady aj tých najskúsenejších kynológov nedarí psa vycvičiť. A to je problém, pretože neposlušný pes sa môže veľmi rýchlo ocitnúť v ohrození života (utekanie) alebo ho prinajmenšom nemôžete brať medzi ostatných ľudí a psy, čo je obmedzujúce pre vás, ale aj pre neho.

Výcvikové elektronické obojky predstavujú uznávanú pomôcku, pre ktorú neváhajú siahnuť ani skúsení kynológovia. Úspechom je správne používanie výcvikového obojku, kedy spoločne s povelom prichádza aj korekčný signál. V čom konkrétne vám môže výcvikový obojok pomôcť?

  • Zvládanie základných pokynov – vycvičiť psa k základnej poslušnosti vyžaduje zvládnutie povelov, ako je napríklad privolanie psa, k nohe, sadni, ľahni apod. Je preukázané, že s výcvikovým elektronickým obojkom psy reagujú a lepšie sa učia aj psy, u ktorých sa pri bežnom výcviku objavujú ťažkosti.
  • Utekanie zo záhrady, za zverou apod. – pokiaľ váš psík patrí k typickým „útekárom“, ktorý keď zavetrí zver, zmizne rýchlo z dohľadu, je elektronický obojok tým správnym riešením. Psa zavoláte, a pokiaľ nepočúvne, pridáte najskôr zvukový, potom vibračný alebo elektrostatický impulz. Výhodou je, že dosah elektronických obojkov je až niekoľko kilometrov, takže psa máte stále pod kontrolou.
  • Nevhodné chovanie a štekanie – elektronické obojky pre psov pomáhajú psa odnaučiť tiež nežiadúcim zlozvykom, kedy pomocou korekcie zviera upozorníte na opakujúce sa chyby (napríklad nereaguje na povel "nesmieš", vrhá sa na exkrementy, skáče na ľudí apod.). Existujú aj špecializované elektronické obojky, ktoré samy od sebe upozornia psa na nevhodné štekanie napríklad behom vašej neprítomnosti doma.

 

 

Recenzie a skúsenosti s elektronickými obojkami

Nie je nad osobnú skúsenosť. Lenže vy s výcvikovým obojkom iba začínate, takže pátrate po tom, aké sú skúsenosti ostatných psíčkarov. Čo človek, to iný názor. Napríklad paní Helena v jednej diskusii o elektronických obojkoch napísala: „Najskôr som elektronický obojok považovala za krajnú možnosť, ale s naším psíkom sme sa pri výcviku dosť natrápili. Až náš sused nás presvedčil, že výcvikový obojok je v poriadku. A skutočne to funguje, sme spokojení. Dokonca už ani nepoužívame elektrostatický impulz. Stačí len zvuk alebo vibrácie.“

Chovateľka psov Denisa používa elektronický obojok už druhým rokom a nedá na neho dopustiť. „Vôbec sa mi do toho nechcelo, bála som sa obojok psíkovi nasadiť. Vybrali sme obojok Aetertek, ktorý má veľkú škálu úrovní impulzov. Vyskúšala som si na ruke nižšie stupne a bolo to v poriadku. Psík už konečne reaguje na zavolanie, zvláda základné povely a odnaučil sa niektorým zlozvykom,“ napísala v jednej z diskusií.

Pri výbere elektronických obojkov môžu byť recenzie konkrétnych značiek napríklad na webu Heuréka. Vybrali sme hodnotenie obojku Aetertek, ktorý patrí k najpopulárnejším značkám. Jedna zo spokojených užívateliek obojkov Aetertek napísala napríklad toto: „Na našej tvrdohlavej teriérke funguje. Stačilo párkrát použiť vibráciu a je z nej psík, ktorý si ma stráží a prechádzky sa stali pohodou oproti predošlému behu. Po 14 dňoch chodíme aj bez klasického vodítka! Elektrický šok som použila párkrát v prípade konzumácie nechceného. 100 % úspech a už sa na smraďochy nevrhá.“

 

 

Vlastnosti elektronických obojkov

Elektronické obojky vám podľa typu alebo značky poskytnú rôzne funkcie, líšia sa rozsahom impulzov, dosahom, ale tiež vodotesnosťou. Keď budete elektronický obojok vyberať, uistite sa, čo od neho očakávate. Budete ho používať pre bežný výcvik na záhrade alebo v parku? Alebo hľadáte skôr profesionálny výcvikový obojok, ktorý bude mať dosah až niekoľkých kilometrov, odolá vode aj námahe a budete ho môcť používať pre výcvik viacerých psov?

  • Dosah elektronického obojku – na trhu sú dostupné obojky s dosahom od nejakých 300 metrov až do niekoľkých kilometrov. Pre tréning v členitom teréne (napr. les) je vhodnejšie zvoliť dlhší dosah.
  • Typ korekcie – obojky spravidla používajú zvukový, vibračný a elektrostatický impulz. Existujú aj obojky s ďalšími typmi korekcie, ako je napríklad ultrazvuk alebo sprej.
  • Vodotesnosť – pokiaľ budete cvičiť psa v extrémnych podmienkach alebo vo vode, je vhodné zvoliť vodotesný obojok (prijímač) aj vodotesnú vysielačku.
  • Počet psov – existujú elektronické obojky umožňujúce výcvik nielen jedného, ale napríklad aj dvoch a viac psov súčasne (stačí len prikúpiť elektronický obojok naviac, ovládanie je cez jednu vysielačku).
  • Batérie a nabíjanie – rozmyslite si tiež prevádzkové náklady spojené s obojkami. Lacnejšie zariadenia pracujú na klasické batérie, zatiaľčo kvalitnejšie obojky sú vybavené Lithium-Ion akumulátorom, ktorý ide dobiť behom krátkej doby a batéria vydrží až niekoľko dní.

 

Video: Ako používať elektronický obojok (povel ku mne)


Súvisiace produkty

Aetertek AT-919C
Varianty (1)
pre 1 psa

Aetertek AT-919C

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
186.75 €

Porovnať

Elektrický obojek Petrainer PET998DR
Varianty (1)
pre 1 psa - podsvietený

Petrainer PET998DR

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
55.31 €

Porovnať

Elektrický obojek Petrainer PET998DB
Varianty (1)
pre 1 psa - podsvietený

Petrainer PET998DB

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
71.24 €

Porovnať

Doporučujeme
Aetertek AT-918 C
Varianty (1)
pre 1 psa

Aetertek AT-918C

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
138.97 €

Porovnať

Canicom Spray

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
166.84 €

Porovnať

Elektronický výcvikový obojok Canicom 5.800
Varianty (1)
pre 1 psa

Canicom 5.800

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
246.47 €

Porovnať

SportDog SD-875
Varianty (1)
pre 1 psa

SportDog SD-875

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
266.38 €

Porovnať

Pet at School Soft

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
119.06 €

Porovnať

Canicom 5.201

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
138.97 €

Porovnať

Elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-216D
Varianty (1)
pre 1 psa

Aetertek AT-216D

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
158.87 €

Porovnať

Výcvikový obojek Dogtra iQ Plus
Varianty (2)
pre 1 psa pre 2 psov

Dogtra iQ Plus

Skladom, v pondelok 16. 12. u vás
286.29 €

Porovnať