Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Výcvik hluchých psov s elektronickým obojkom. Ide to? A ako?

Keď pes nepočuje, nie je to zas tak veľká tragédia, ako sa mohlo na prvý pohľad zdať. Aj s hluchým psom zažijete veľa srandy a bude vašim verným kamarátom. Áno, na niektoré veci si musíte zvyknúť, napríklad na to, že na neho nezavoláte. Ale pomocou gesta ho môžete naučiť, aby šiel pri nohe a zvládal povely, ako ľahni alebo sadni. Niektorí hluchí psy dokonca zvládajú aj zložitý výcvik! Všetko je hlavne o porozumení a trpezlivosti. Výcvik hluchých psov tiež uľahčujú elektronické obojky.

O hluchých psoch sa často vraví, že môžu byť nervózni, agresívni. Niektorí veterinári dokonca odporúčajú šteniatka s vrodenou hluchotou utratiť! Pes môže stratiť sluch aj počas života, napríklad po zápale alebo inej choroby. A pochopiteľne pri starnutí. Nie to zas tak hrozné. Skôr ide o predsudky. 

Hluchota u psov

  • Vrodená hluchota – dedičné ochorenie, vačšinou spojené s bielou srsťou.
  • Kongenitálna hluchota – spravidla následok zápalu ucha.
  • Sensorineurálna hluchota – vzniká abnormalitami kochleárneho systému, siedmeho hlavového nervu a poruchami nervových dráh a centier v mozgu

Bohužiaľ, hluchota u psov je vo väčšine prípadov neliečiteľná, aj hluchý pes ale môže viesť plnohodnotný život a byť vycvičený. Výcvik hluchý psov prebieha podobne ako u počujúcich, je potreba trpezlivosť a súznenie - len miesto povelom hlasom používate signály rúk.

Rexík nevidel, a potom aj ohluchol

Keď sme pred siedmymi rokmi našli na lúke u cesty sedieť psíka, ktorý bol vyčerpaný a rezignovaný, vzali sme ho do auta a už u nás ostal. Nevidel. Veterinár mu odhadoval desať rokov. Po troch rokoch prestal postupne počuť. Žil s nami ešte ďalšie tri roky, kedy nevidel ani nepočul, aj cez to bol však spokojný a veselý. Vždy sa tešil na prechádzku, pri ktorej aktívne očuchával, zaujímal sa o podnety. Tešil sa tiež na plnú misku a na kontakt - mal väčšiu potrebu pritisnúť sa, cítiť nás. 

Popravde, desila som sa toho, ako sa bude orientovať, ale zvládol to perfektne, skvelo si zapamatal priestor a to sme ho brávali z bytu na chalupu, a potom ešte k rodičom. Sám dokázal chodiť po záhrade. Keď ešte počul, púšťali sme ho na voľno, a pokiaľ sa blížil k prekážke, zavolali sme "Pozor!" a on sa zastavil. Keď prišiel o sluch, chodili sme spolu už len na vodítku, pretože bol vnímavý, naučil sa napríklad zastaviť na mierne zatiahnutie pred prechodom a pod. A na mierne vyzvanie sme zas išli ďalej. Dôležité je so psom komunikovať. Nech už počuje alebo nie. Niekedy vidím, ako ľudia ani s počujúcimi psami nekomunikujú! Proste šklbnú s vodítkom a tiahnu psa za sebou bez toho aby povedali: ideme alebo stoj.  

Jednu veľkú výhodu hluchota mala. Keď sme vysávali, mohli sme vysávačom Rexíka obkrúžiť bez toho aby sa prebudil zo svojej driemoty. Skôr sa (pravdepodobne po skúsenostiach od predošlých majiteľov) desil každej rany. Posledné roky mal ako starý psík potrebu veľa spať, a tak mohol nerušene odpočívať, nech už niekto zvonil alebo upratoval. To že nepočul, ale neznamenalo, že by si nezaštekal! Čo je mimochodom častá otázka ľudí: a vie štekať, keď nepočuje? Samozrejme, že áno.

Ako komunikovať s hluchým psom?

Komunikovať môžete nie len s hluchým psom, ale aj s hluchým a slepým psom, ide len o to, akú cestu si k sebe nájdete. Výhodou je, že hluchí psy väčšinou vidia, takže povely ich môžete naučiť pomocou posunok, ak chcete prirovnanie - je to ako znaková reč, ktorou komunikujú hluchí ľudia. 

Napríklad Rosie Gibbsová, ktorá predtým učila hluché deti a naučila sa komunikačný jazyk makaton, ktorý neskor využila aj pri tréningu svojho psíka. Ten sa ocitol v útulku, pretože predošlí majitelia ho nezvládli, bol spočiatku agresívny a ťažko zvladateľný. Nič menej učenliví takže znaky rýchlo pochopil a behom prvých dvoch týždňov sa naučil takmer pätnásť signálov. Dnes ich vie päťdesiat a je šampión, ktorý vyhráva rôzne psie preteky a súťaže.

Nemusíte doma vychovávať zrovna šampióna, ale môžete mať skvelého kamaráta, na ktorého je spoľahnutie! Pretože aj hluchých psov môžete dobre vychovať, naučiť ich rôznym kúskomNajťažšie býva prekonanie predsudkov. Potom je dôležité – rovnako ako pri bežnom tréningu psa – dohodnúť si povely, ktoré by mali byť stále rovnaké. Keď napríklad budete zdravého psa učiť sadnúť, zvolíte si povel - sadni. U hluchého psa využijete gesto ruky. Je potreba dodať, že pri profesionálnom výcviku cvičitelia ani na zdravých psov nekričia, skôr ich upozorňujú gestami, často ich ani nezaznamenáte. 

Jediné, s čím musíte počítať je, že psík nepribehne na privolanie a hlasom neupútate jeho pozornosť. Tu ale pomáhajú technológie – vítanou pomôckou, ktorú zmieňujú ľudia so skúsenosťami s výcvikom hluchého psa, sú vibračné obojky. Výcvik hluchých alebo nepočujúcich psov veľmi uľahčujú, pretože pomocou ovládača, ktorý držíte v ruke, vyšlete signál - vibráciu, upútate psíkovu pozornosť a gestom ruky ho potom privoláte späť.

 

Elektronické obojky pre hluchých psov

Elektronické obojky pre hluché psy používajú vibrácie, prípadne môžu mať aj elektrostatický impulz. Uľahčujú výcvik psa, vibrácie pomáhajú upútať ich pozornosť a nahradzujú tak v podstate hlas – privolanie psa.

Výcvikové elektronické obojky pre hluchých psov pomôžu v prípade, kedy sa šteniatko ako hluché narodilo, rovnako ako keď psík ohluchne v priebehu svojho života a s výcvikom je tak potreba začať nanovo, pretože sa miesto povelov hlasom učí povelom gestami.

Pretože hluchý pes je rovnaký ako každý iný, pri výcviku požívate pamlsky ako odmenu. Napríklad povel sadni - nacvičujte gestom ruky, kedy ruku s pamlskom dáte nad hlavu a suniete ju dozadu, až si pes sadne, dáte mu odmenu. Potom gesto cvičíte aj bez pamlsku. 

A tu je jedna skúsenosť: „Mám psa, ktorý ohluchol v šiestich rokoch, teraz je mu desať. Na gesta sa naučiť dá, musí sa začať znovu ako so šteniatkom. Zistila som ale, že je pre mňa celkom ťažké robiť stále rovnaké gesta, mám skor tendenciu hovoriť, na gesta sa musím dosť sústrediť, aby boli stále rovnaké. Ale aj tak sa nám podarilo naučiť privolanie a vôbec základné povely,“ zverila sa majiteľka hluchého psa v jednej z diskúzii.

Video: Pozrite sa, ako cvičit hluchého psa

 

Príklady vibračných obojkov pre hluchých psov

Našťastie sa ponuka vibračných obojkov, s ktorými ide cvičiť hluché psy, stále rozširuje. K predávaným modelom na českom trhu patrí napríklad obojok Petrainer PET916N, ktorý je základný elektronický výcvikový obojok s dosahom až 300 metrov a vodotesným prijímačom. Jedná sa o najdostupnejší obojok na trhu v pomere ceny a výkonu, vhodný pre majiteľov psov, ktorí s výcvikom začínajú.

Dlhší dosah, až 550 metrov, má elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-216D. Jedná sa o nový model, ktorý sa od svojho predchodcu líši predovšetkým typom korekcie. K dispozícii máte zvuk, vibrácie a elektrostatický impulz, ktorý si môžete nastaviť v 7 úrovniach. Je zrejmé, že zvuk nevyužijete, ale vačšina obojkov využíva všetky tri typy korekcie s tým, že pri výcviku hluchého psa vynecháte zvuk.

Dosah až 1 000 metrov má nový model výcvikového obojku Reedog FX-500 2v1. Je to zariadenie, ktoré ako jediné a prvé na svete kombinuje výcvikový obojok a ohradník v jednom. Táto kombinácia vám zaistí, že pes neutečie zo záhrady a zároveň môžete psa cvičiť pri vychádzke. Obojok disponuje funkciami vibrácie, zvuk a impulz.

Prezrieť si môžete aj ďalšie vibračné obojky, ktoré ide použiť pre výcvik hluchých psov.