Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako fungujú elektronické výcvikové obojky? Využívajú dobre známy Pavlov reflex.

Elektronické obojky sú výcvikovou pomôckou, ktorú si obľúbili psíčkari aj profesionálni kynológovia po celom svete. Ich princíp je dobre známy- v prípade, keď pes neuposlúchne povel, je napomenutý zvukovým, vibračným alebo elektrostatickým impulzom. Ako si všímajú chovatelia psov, ktorí elektronické obojky pri výcviku používali, neskôr už ani impulz nebol potrebný. Pri psovi totiž vzniká reflex, ktorý opísal už ruský fyziológ Ivan Petrovič Pavlov

Ide o takzvaný podmienený reflex, ktorý narozdiel od nepodmienených reflexov, ktoré sú vrodené, vzniká učením. Pokiaľ napríklad vždy pred kŕmením psa zazvoníte na zvonček, približne po dvadsiatich opakovaniach začne pes slintať už pri zvuku zvončeka, pretože si ho spojí s potravou. 

 

Keď pes počuje zvonček, slintá

Pripomíname, že podmienené reflexy sú dvojitého druhu. Klasické podmieňovanie označuje situáciu, ktorá vyvoláva typickú reakciu, napríklad slintanie psa. Napriek tomu, že po čase prestanete dávať po zvonení psovi jedlo a budete ho kŕmiť v inú dobu, reakcia mu zostane. Postupne však vyhasne. Podmienený reflex nemusí mať len pozitívne konotácie, ale môže sa prejaviť aj ako chuťová averzia, napríklad voči jedlu, ktoré ste zjedli z donútenia a potom ste zvracali. 

Pre nás zaujímavejším typom podmieneného reflexu je tzv. inštrumentálne podmieňovanie. To je spojené so žiadúcou alebo nežiadúcou činnosťou, s odmenou a trestom. Využíva sa napríklad pri výchove detí, ale aj psov. Keď psa za dobre vykonaný povel odmeníte maškrtou, spojí si jeho vykonanie s odmenou a bude motivovaný. naopak, pokiaľ pes robí neplechu, napríklad trhá vaše obľúbené topánky, a potrestáte ho vyťahaním za kožu, po niekoľkých opakovaniach si tieto postupnosti spojí. 

Podľa Pavlova, ktorý podmieneným reflexom venoval celý život, sa jedinec adaptuje na okolité prostredie práve podľa podmienených reakcií. Na základe odmien a trestu. Reflex ako taký je základným funkčným prvkom nervovej sústavy. Je to nemenná odpoveď organizmu na dráždenie receptorov sprostredkovaná reflexným oblúkom. Podmienené reflexy sú tak druhom učenia, kedy si jedinec utvára správanie alebo zmeny v správaní založené na vplyve skúsenosti a prebiehajúce ako mechanizmus podmieňovania.  

Čo majú spoločné výcvikové obojky s podmieneným reflexom?

Veľa toho. Pri použití výcvikového obojku, ktorým chovateľ môže okamžite reagovať na nevhodné správanie psa, sa vytvára podmienený reflex. Pes si zapamätá, že pokiaľ neuposlúchne povel, nasleduje trest. Takýmto výcvikom je veľmi efektívny, pretože psa upozorní okamžite, hneď vo chvíli, keď robí to, čo nemá. Je totiž veľmi obtiažne a v podstate neúčinné trestať psa až potom, čo sa k vám vráti z "lovu v lese". Pes si to môže vysvetliť aj tak, že ho trestáte za návrat. 

Použitie výcvikového elektronického obojku vedie ku krátkodobému a niekedy aj trvalému zlepšeniu. Keď pes postupom času reflex stratí, o čom sme sa už zmieňovali, je nutné občasné pripomenutie. To už je však omnoho ľahšie ako samotný výcvik. 

Výhodou je, že nie je nutné psa trestať neustále. Pripomenutie je nutné v priemere zhruba raz za týždeň. S dĺžkou používania obojku rastie aj dĺžka zachovania reflexu. Jeden z chovateľov napríklad uviedol, že po roku používania už nemusí obojok vôbec nasadzovať a pes poslušne reaguje na zavolanie a zastaví sa v behu za zverou. Aj po dvoch mesiacoch bez obojku je podľa jeho slov situácia o 80% lepšia ako pred používaním obojku.