Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

6 moderných spôsobov ako ustrážiť svojho psa - 2. diel: Prečo psa čipovať a na čo vlastniť čítačku čipov?

Vitajte pri ďalšom dieli na tému „6 moderných spôsobov ako ustrážiť vášho psa“. Druhým zázrakom technológie, ktorý bude čoskoro nariadený legislatívou, je čipovanie zvierat. My dodáme aj dôvody, prečo sa oplatí zabezpečiť si čítačku čipov.

Snímanie mikročipov je možno pre mnohých majiteľov ešte trochu hmlistou predstavou. Že sa nejedná o tajomstvo, ale o praktického pomocníka v otázke zdravia a bezpečnosti chovaných zvierat, si ukážeme v niekoľkých bodoch tohto článku. Najskôr si objasníme, prečo vôbec čipovať psa.

1.) Čipovanie psov a prečo zviera čipovať?

Čipovanie psa slúži pre jednoduchú identifikáciu zvieraťa a preukázanie majiteľa v prípade straty psa. Čip sa zavádza zvieraťu pod kožu dutou ihlou (ako pri očkovaní) a tento proces nie je vôbec bolestivý. Celý technický zázrak tvorí mikroampulka z bioskla (veľkosti ryžového zrnka) s pasívnym elektronickým jadrom, na ktorom je naprogramovaný číselný kód. Jeho štruktúru udáva norma ISO podľa legislatívy daného územia. Životnosť mikročipu je asi 25 rokov.

Ak sa vám chlpáč náhodou stratí, bežnou praxou útulkov, polície, a pod., je skúšať, či je zviera čipované. Pokiaľ ste nechali kód čipu zaviesť do centrálneho registra, jednoducho vášho miláčika priradí k vám, jeho majiteľovi.

 

2.) Ako to funguje a koľko to stojí?

Vášho psa, mačku, prípadne iné zviera očipuje veterinár kvalifikovaný k výkonu Komorou veterinárnych lekárov SR. Celá procedúra sa finančne pohybuje medzi cca. 10 – 30 EUR. Kód čipu potom necháte zapísať do Centrálnej evidencie spoločenských zvierat, spolu s údajmi o zvierati (druh, meno, vek, pohlavie, plemeno, farba srsti) a údajmi o majiteľovi (meno, adresa, kontaktné údaje). Údaje sú dostupné k vyhľadaniu nájdeného zvieraťa na Slovensku aj v zahraničí. Na čipe sú uložené aj zdravotné údaje o očkovaní a ošetrení psa voči parazitom.

3.) Kedy je čipovanie psov povinné?

Pokiaľ sa vám zviera stratí, je možné ho podľa kódu vyhľadať v centrálnom registri. Čipovanie je v niektorých prípadoch nariadené zákonom, napríklad pri cestách do zahraničia. Od septembra 2018 bude však čipovanie povinné aj na území SR. V prípade neočipovaného zvieraťa vám bude hroziť pokuta až do 800 EUR, v prípade právnických osôb až 3500 EUR.

Myslieť na bezpečnosť vopred sa vyplatí.  V prípade nájdenia strateného zvieraťa sa v prvom rade skúša, či je čipované a je možné vyhľadať majiteľa v registri.

 

4.) Ako funguje snímanie mikročipov u zvierat?

Pre identifikáciu čipu sa v rámci EÚ používajú normované pasívne kódy RFID (rádiofrekvenčná identifikácia) ISO 11784 a ISO 11785. Pasívne čipy nevysielajú vlastné elektromagnetické pole a preto ich nie je možné sledovať pomocou satelitu, ani inak na diaľku získať informácie, ktoré obsahuje. Jediným spôsobom čítania a preukázania kódu je použitím čítačky mikročipov, teda v bezprostrednej vzdialenosti. Čítačka sa prikladá k povrchu tela zvieraťa, a akonáhle sa priblíži k čipu, na displeji sa zobrazí číselný kód čipu.

 

5.) Čítačka čipov a prečo mať vlastnú?

Snímanie mikročipov využívajú veterinári, chovné stanice, útulky, aj bežní chovatelia. Ak máte poruke čítačku, jednoducho a pohotovo identifikujete kód čipu priložením čítačky k miestu očipovania.

Každá čítačka však ale nesníma všetky typy kódov, čo býva nepríjemným prekvapením pri cestovaní do zahraničia, alebo výstavách psov. Predovšetkým v zahraničí môžu platiť odlišné normy kódov, a preto čítačka, ktorú majú k dispozícii napríklad na colnici v zahraničí, nemusí byť schopná prečítať všetky kódy používané v rámci EÚ.

Zabezpečte si preto vlastnú čítačku mikročipov, ktorá bude kompatibilná s kódom na mikročipu vášho psa. Vždy tak budete mať istotu, že kód vášho psa na hraniciach, výstavách, či v ďalších situáciách ľahko identifikujete.

Vyberte si takú čítačku, s ktorou zvládnete pohotovo a ľahko zaobchádzať, a ktorá sníma kódy normované v rámci EÚ.

Čítačky mikročipov sú malé zariadenia, ktoré v blízkosti mikročipu bezkontaktne aktivujú čip a zistí tak jeho kód. Myslite na to, aby vaša čítačka snímala všetky typy kódov daných normami ISO 11784 a ISO 11785. Našim zákazníkom odporúčame preto čítačku britského výrobcu SureSense.

 

6.) Čítačka mikročipov SureSense

Čítačka mikročipov SureSense je veľmi jednoduchá na zaobchádzanie, a zároveň sníma aj telesnú teplotu zvieraťa. Prevádzku spustíte jediným tlačítkom a informácie sú na širokom LCD displeji výborne čitateľné. S vreckovými rozmermi a jednoduchou obsluhou máte kedykoľvek po ruke istotu preukázania kódu vášho zvieraťa, spolu s prehľadom o zdravotnom stave. SureSense je zároveň čítačkou s tichým chodom, tým pádom zbytočne nestresuje citlivejšie zvieratá.

 

Základné pravidlá čipovania:

  • Mikročip s elektronickým číselným kódom je zvieraťu implantovaný veterinárom.
  • Aplikácia je bezbolestná, bez zdravotných rizík, podráždenia, či zápalu tkaniva.
  • Vykonáva sa po dosiahnutí 6 mesiacov veku zvieraťa.
  • 12-miestny číselný kód je jedinečný a pravdepodobnosť zhody je 1:1 000 000 000.
  • Čipy sa implantujú vždy len pod kožu, na ľavej strane krku zhruba medzi líniou obojku a lopatkou.
  • Deklarovaná životnosť čipu je minimálne 25 rokov.
  • Vyhľadanie majiteľa pri strate psa zabezpečia len registrované čipy.
  • V niektorých prípadoch je čipovanie nariadené zákonom.
  • Je preukazom o očkovaní a zdravotnom stave zvieraťa.

 

SureSense sa nielen ľahko ovláda, ale aj dokáže z mikročipu odčítať teplotu zvieraťa.

 

Čip zároveň slúži zvieraťu, a predovšetkým jeho majiteľovi, ako preukaz pôvodu a totožnosti, podobne ako občiansky preukaz osobám. Pomocou identifikácie kódu kedykoľvek doložíte, že váš pes je očkovaný, aký má pôvod, a že ste jeho majiteľom. Ide aj o vhodný spôsob ako sledovať zdravotný stav zvieraťa.