Ako vybrať správnu hračku pre psa?
Ako vybrať správnu hračku pre psa?
Chcete potešiť svojho psieho kamaráta, ale neviete čím? Hračiek na trhu je obrovské množstvo, ale ktorá je pre neho tá správna?
Vhodnú hračku vyberajte podľa veku vášho psa. Šteniatkam a psím seniorom urobíte radosť hračkou z mäkkého materiálu. Dospelý pes sa vďaka silnej čeľusti najlepšie zabaví s preťahovacím lanom, alebo interaktívnou hračkou, ktorá ukrýva dobrotku.
Pri výbere je určite dôležité aj plemeno psa. Hračky pre malé plemená sú prispôsobené ich malej čeľusti. Pre veľké plemená zvoľte hračku z pevného materiáluu, ktorý odolá ich silným zubom. Materiál je veľmi dôležitý. Určite si dajte pri jeho výbere záležať. Pokiaľ sa rozhodnete pre plyšovú hračku, uistite sa, že je určená pre psy. Bežné plyšáky pre deti by pes ľahko rozhrýzol. Veľmi odolné a zároveň šetrné k psím zubom bývajú gumové hračky.
Sprievodca svetom psích hračiek
Hru milujeme všetci- ľudia aj zvieratá. Hračka psa zabaví, motivuje pri výcviku a rozvíja jeho schopnosti. Spoločná hra buduje váš vzájomný vzťah. Vybrať ale tú správnu hračku nie je až také jednoduché. Nie každá hračka sa zapáči každému psovi. Existuje však zopár overených krokov, ktoré vám poradia, čo všetko treba brať do úvahy, na čo by ste nemali zabudnúť a čím by ste sa nemali nechať zlákať.
Na začiatku si položte otázky:
- Vek psa: Zháňate hračku pre šteňa, dospelého psa, alebo pre psa seniora?
- Veľkosť psa: Patrí váš pes medzi malé, stredné, alebo veľké plemená?
- Materiál hračky: Potrebujete hračku z nezničiteľného materiálu, alebo sa obzeráte skôr po mäkkom plyšákovi na túlenie?
- Účel hračky: Má hračka motivovať k výcviku a rozvíjať jeho myslenie a šikovnosť? Potrebujete hračku, s ktorou si pes vystačí sám, alebo sa budte hry účastniť aj vy?
Plyšáka ocenia šteniatka aj seniori
Pre šteniatka a malé plemená vyberajte menšie hračky, aby ich pes pohodlne odniesol v papuli. Pokiaľ psovi rastú zuby, vhodné sú mäkké hračky. Rovnako ako pre staršie psy, ktorým už chrup neslúži tak dobre ako kedysi. Dospelý pes má čeľusť silnú, môžete mu preto zaobstarať napr. preťahovacie uzly, gumové hračky aj tvrdšie loptičky. Pre spoločné hranie sú obľúbené tiež lietajúce disky. Psy seniory môžete motivovať k pohybu pomocou aportovacích hračiek. Záleží ale na zdravotnom stave psa, v starobe by ste ho už nemali príliš preťahovať.
Preťahovadlo, pískacia hračka alebo lietajúci tanier?
Ak si s výberom hračky lámete hlavu a nie ste si istí, čo by vášho psa najviac bavilo, omrknite tipy na hračky podľa plemena psa. Malým plemenám radšej nekupujte príliš tvrdé a ťažké hračky. Pre stredné plemená sa hodia interaktívne alebo žuvacie hračky. U väčších plemien sa vyvarujte hračiek, ktoré obsahujú malé časti. Hračka pre veľké psy by mala byť z naozaj kvalitného a odolného materiálu, aby neskončila v priebehu niekoľkých minút rozbitá na kúsky.
„Mäkkýš“ verzus nezničiteľná guma
Materiál, ako je plyš alebo obľúbený mäkčený kaučuk, je vhodný pre šteňatá, malé plemená a starších psíkov. Väčšina psov miluje mäkké plastové alebo gumové hračky, ktoré pískajú. Často ale tieto hračky nevydrží nápor silných ostrých zubov. Pozor tiež na klasické tenisáky, ktoré pes ľahko rozhryzie. Variantom s dlhšou životnosťou sú hračky z tvrdej gumy, latexu či vinylu. Ak váš pes miluje vodu, potom mu neváhajte zaobstarať neoprénovou hračku, ktorá pláva na hladine. Poslúži aj ako motivácia pre psíkov, ktorí sa vstupu do vody stránia. Pri večernej prechádzke oceníte svietiace hračky.
Niečo naviac: hračky s pridanou hodnotou
Pokiaľ chcete rozvíjať myslenie a bystrosť vášho psa, nadchnú vás interaktívne hračky. U vášho psa budú mať veľký úspech, pretože odmenou im je maškrta ukrytá vnútri. Psíkovi môžete zaobstarať aj dentálnu hračku, ktorá sa bude zároveň starať o jeho zuby a ďasná. Tieto hračky majú na povrchu špeciálnu drážky, ktoré prečistia aj medzizubné priestory a masírujú ďasná.
Ekológia hrou
Ak zmýšľate ekologicky, urobia vám radosť netoxické hračky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu - napríklad preťahovadlo z prírodnej gumy a výplňou z ryžových šupiek alebo pískacia hračka s výplňou z recyklovaných PET fliaš.
S akými hračkami to nevyhráte?
Nekupujte psovi hračku, ktorá tvarom pripomína topánky alebo podobné predmety dennej potreby, ktoré potrebujete v celku, skôr než rozbité na kúsky. Dajte pozor na hračky, ktoré obsahujú malé časti, alebo časti, ktoré pes ľahko oddelí. Vyvarujete sa tak nepríjemným zažívacím ťažkostiam, ak by je váš psík prehltol. Nie je kosť ako kosť. S tými gumovými môžete byť v pokoji, ale s dutými zvieracími kosťami hrozí psíkovi poraneniu ďasien či čreva.
Hra na diaľku
Chcete mať istotu, že bude mať váš pes o zábavu postarané, aj keď nie ste doma? Kúpte mu automatický laser alebo vrhač loptičiek. Ďalšou možnosťou je tiež PetCube smart kamera - vďaka nej sa môžete so svojím psom pohrať aj cestou z práce alebo počas obedňajšej pauzy- a to pomocou laserového lúča. Budete mať zároveň prehľad o všetkom, čo sa u vás doma deje a aké lotroviny vyvádza váš psí miláčik počas vašej neprítomnosti.