Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako spoľahlivo naučiť svojho chlpatého priateľa povel "ku mne!"

Tento povel je podľa mňa veľmi dôležitá zručnosť, ktorú treba psa naučiť. Pomáha ho udržať v bezpečí a zabezpečuje, že si môžete užívať aj cvičenie a výcvik mimo vôdzky. Ako ho teda naučíte vrátiť sa na privolanie? Najdôležitejšie je byť pre psa zaujímavejší ako okolitý svet, ponúknuť mu skvelý pamlsok alebo obľúbenú hračku.

  1. Aby sa pes vrátil, potrebujete stimul - naozaj chutnú pochúťku alebo zábavnú hru s hračkou. Ukážte psovi hračku alebo jedlo.
  2. Ubehnite niekoľko krokov a potom zavolajte psa na meno a povedzte "ku mne" priateľským, vzrušeným tónom - prikrčenie ho tiež môže povzbudiť, aby sa vrátil.

  1. Keď k vám pes príde, jemne ho chyťte za obojok a dajte mu pamlsok alebo ho nechajte hrať sa s hračkou.
  2. Uistite sa, že sa k vám pes na povel vráti. Nechcete ho odmeniť, ak sa zastaví v polovici cesty, zmení smer alebo sa zastaví tesne mimo dosahu. Mal by sa k vám vrátiť dostatočne blízko, aby ste sa ho mohli dotknúť.
  3. Postupne zväčšujte vzdialenosť, v ktorej sa nachádzate od svojho psa, až nakoniec budete môcť zavolať svojho psa do záhrady alebo z miestnosti do miestnosti.
  4. Keď k vám váš pes pravidelne prichádza na privolanie v dome a na záhrade, môžete začať cvičiť privolanie v bezpečných vonkajších podmienkach. Pri nácviku privolania vonku môžu byť užitočné dlhé vodítka, ktoré psovi umožnia určitú voľnosť bez toho, aby mu v tejto fáze poskytli úplnú slobodu.
  5. Predtým, ako psa zavoláte späť, dajte mu čas, aby mohol očuchávať, skúmať a spoznávať svoje prostredie. Privolanie vykonajte náhodne a nechajte ho hrať sa a rozptýliť na rôzne dlhý čas, než ho privoláte späť.

Elektronický výcvikový obojok možno použiť aj na výcvik odvolania.

  1. Psa zavoláme menom a povieme " ku mne".  Stlačte tlačidlo na vysielači a uvoľnite ho, keď pes otočí hlavu a nadviaže s vami očný kontakt.
  2. Medzitým používajte vodítko na vedenie psa. Tento krok opakujte, aby si pes zvykol na stimuláciu a postupne naprogramoval povel "ku mne" a s ním spojenú činnosť do svalovej pamäte psa.
  3. Keď pes začne rozumieť povelu "ku mne" v rôznych situáciách, povieme povel, počkáme sekundu alebo dve a potom stlačíme tlačidlo na vysielačke, ak pes nepríde k nám. Táto pauza dáva psovi šancu urobiť správne rozhodnutie bez potreby stimulácie. S obojkom na diaľkový výcvik budete mať vždy pomoc, až budete vedieť, že pes k vám príde aj v tých najťažších situáciách a rozptýleniach.

Čo treba mať na pamäti:

-          Na psa volajte len vtedy, keď sa ho chystáte pochváliť - nevolajte ho, aby ste mu vynadali, pretože je oveľa menej pravdepodobné, že sa pri ďalšom volaní vráti.

-          Nevyvolávajte psa len preto, aby ste ho dali späť na vôdzku - čoskoro si to uvedomí a nebude sa chcieť vrátiť.

Pri nácviku tohto povelu na prechádzkach si vždy so sebou vezmite obľúbené pamlsky a hračky, aby ste mohli psa neustále odmeňovať.


Súvisiace produkty

Novinka
Patpet 690
Varianty (2)
pre 1 psa pre 2 psov

Patpet 690

Skladom, v stredu 24. 4. u vás
98.56 €

Porovnať

Reedog P20
Varianty (2)
pre 1 psa pre 2 psov

Reedog P20

Skladom, v stredu 24. 4. u vás
86.69 €

Porovnať

Patpet 630
Varianty (2)
pre 1 psa pre 2 psov

Patpet 630

Skladom, v stredu 24. 4. u vás
146.06 €

Porovnať

Reedog VS8
Varianty (2)
pre 1 psa pre 2 psov

Reedog VS8

Na ceste 92 ks, v pondelok 29. 4. u vás
58.98 €

Porovnať