Ako spoľahlivo naučiť svojho chlpatého priateľa povel "ku mne!"
Tento povel je podľa mňa veľmi dôležitá zručnosť, ktorú treba psa naučiť. Pomáha ho udržať v bezpečí a zabezpečuje, že si môžete užívať aj cvičenie a výcvik mimo vôdzky. Ako ho teda naučíte vrátiť sa na privolanie? Najdôležitejšie je byť pre psa zaujímavejší ako okolitý svet, ponúknuť mu skvelý pamlsok alebo obľúbenú hračku.
- Aby sa pes vrátil, potrebujete stimul - naozaj chutnú pochúťku alebo zábavnú hru s hračkou. Ukážte psovi hračku alebo jedlo.
- Ubehnite niekoľko krokov a potom zavolajte psa na meno a povedzte "ku mne" priateľským, vzrušeným tónom - prikrčenie ho tiež môže povzbudiť, aby sa vrátil.
- Keď k vám pes príde, jemne ho chyťte za obojok a dajte mu pamlsok alebo ho nechajte hrať sa s hračkou.
- Uistite sa, že sa k vám pes na povel vráti. Nechcete ho odmeniť, ak sa zastaví v polovici cesty, zmení smer alebo sa zastaví tesne mimo dosahu. Mal by sa k vám vrátiť dostatočne blízko, aby ste sa ho mohli dotknúť.
- Postupne zväčšujte vzdialenosť, v ktorej sa nachádzate od svojho psa, až nakoniec budete môcť zavolať svojho psa do záhrady alebo z miestnosti do miestnosti.
- Keď k vám váš pes pravidelne prichádza na privolanie v dome a na záhrade, môžete začať cvičiť privolanie v bezpečných vonkajších podmienkach. Pri nácviku privolania vonku môžu byť užitočné dlhé vodítka, ktoré psovi umožnia určitú voľnosť bez toho, aby mu v tejto fáze poskytli úplnú slobodu.
- Predtým, ako psa zavoláte späť, dajte mu čas, aby mohol očuchávať, skúmať a spoznávať svoje prostredie. Privolanie vykonajte náhodne a nechajte ho hrať sa a rozptýliť na rôzne dlhý čas, než ho privoláte späť.
Elektronický výcvikový obojok možno použiť aj na výcvik odvolania.
- Psa zavoláme menom a povieme " ku mne". Stlačte tlačidlo na vysielači a uvoľnite ho, keď pes otočí hlavu a nadviaže s vami očný kontakt.
- Medzitým používajte vodítko na vedenie psa. Tento krok opakujte, aby si pes zvykol na stimuláciu a postupne naprogramoval povel "ku mne" a s ním spojenú činnosť do svalovej pamäte psa.
- Keď pes začne rozumieť povelu "ku mne" v rôznych situáciách, povieme povel, počkáme sekundu alebo dve a potom stlačíme tlačidlo na vysielačke, ak pes nepríde k nám. Táto pauza dáva psovi šancu urobiť správne rozhodnutie bez potreby stimulácie. S obojkom na diaľkový výcvik budete mať vždy pomoc, až budete vedieť, že pes k vám príde aj v tých najťažších situáciách a rozptýleniach.
Čo treba mať na pamäti:
- Na psa volajte len vtedy, keď sa ho chystáte pochváliť - nevolajte ho, aby ste mu vynadali, pretože je oveľa menej pravdepodobné, že sa pri ďalšom volaní vráti.
- Nevyvolávajte psa len preto, aby ste ho dali späť na vôdzku - čoskoro si to uvedomí a nebude sa chcieť vrátiť.
Pri nácviku tohto povelu na prechádzkach si vždy so sebou vezmite obľúbené pamlsky a hračky, aby ste mohli psa neustále odmeňovať.