Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Výcvik s elektronickým obojkom: Návod, ako ho používať a cvičiť psa

Kúpili ste si elektronický výcvikový obojok? Začínate cvičiť a trénovať svojho psa? Rozhodli ste sa vycvičiť ho k dokonalosti a odstrániť nežiaduce zlozvyky, napríklad utekanie za zverou v lese? Pripravili sme pre Vás návod, ako elektronický obojok správne používať a zefektívniť metódu výcviku psa, ktorá povedie k skutočným výsledkom.

S čím pomôže elektronický obojok?

Elektronický výcvikový obojok môžeme prirovnať k predĺženej ruke cvičiteľa. Výhodou je, že vám umožňuje zareagovať aj na diaľku, napríklad vo chvíli, keď sa pes rozbehne v lese za srnkou a nereaguje na zavolanie. Prostredníctvom ovládača, ktorý máte v ruke, môžete vyslať psovi signál - upozorniť ho a pokarhať ho za nevhodné správanie. Samozrejme, je potrebné si uvedomiť, že elektronický obojok nie je samospasiteľný - je hlavne výcvikovou pomôckou, ktorá vám, cvičiteľovi, značne pomôže pri tréningu vášho psa.

  • Elektronický obojok usnadňuje výcvik psa. Je efektívnou výcvikovou pomôckou.
  • Pomáha odstrániť zlozvyky psov (požieranie exkrementov, utekanie, skákanie na ľudí a podobne)
  • Umožňuje pokarhať psa aj na diaľku (napríklad, keď sa rozbehne za zverou).
  • Sprostredkuje komunikáciu so psom bez zbytočnej psychickej záťaže alebo bez použitia bolestivých metód.
  • Psa pomáha vycvičiť rýchlo a efektívne.

Konkrétne výcvikové obojky pomáhajú napríklad vycvičiť psa, aby pribehol na zavolanie, slúži k doladeniu základných povelov (sadni, ľahni...) alebo k vypilovaniu náročnejších kynologických cvikov (preto si ich obľúbili aj profesionálni kynológovia). Niektoré obojky sú vybavené nie len korekciou, ale aj pochvalou pre psy, takže nahradzujú tzv. clicker. Každý skúsený kynológ vie, že pochvala za správne vykonaný povel je mimoriadne dôležitá.

Ako vybrať elektrický obojok?

Základom úspechu pri používaní elektronického obojku pri výcviku psa je výber správneho typu obojka. Zohľadniť by ste mali predovšetkým váhu vášho psa, funkcie obojka, typ a značku. Viac sa dočítate v článku: Ako vybrať elektronický obojok.

Začiatky s elektrickým obojkom

Keď si vyberiete výcvikový obojok, po jeho vybalení si najskôr prečítajte návod, prípadne sa pozrite na video, ktoré nájdete napríklad na youtube. Každý obojok má trochu iné funkcie a umožňuje iné využitie.

Ešte pred tým, než psovi obojok nasadíte, je potrebné si uvedomiť, že zviera je citlivejšie, než človek. Preto je dôležité obojok zvoliť podľa váhy psíka a impulzy nastaviť tak, aby na ne pes reagoval, ale neboli preňho príliš bolestivé (kňučanie).

Psa na obojok postupne privykajte. Psy sú vnímavé a učenlivé, rýchlo pochopia súvislosti medzi signálmi. Ideálnym výsledkom bude, keď pes po nasadení obojka pochopí, že ide pracovať a bude poslúchať sám od seba, bez toho, aby ste korekcie museli používať.

Voľba impulzu na elektronickom obojku

Je kľúčová. Povedzme, že pes si už na obojok zvykol. Pravidelne ste mu ho niekoľkokrát nasadzovali. Môžete teda začať s výcvikom. Vhodné je aktivovať najskôr najnižší stupeň signálu. Prvý výcvik vykonávajte v známom prostredí. Dajte psovi pokyn, pokiaľ nereaguje, dajte pokyn znova a stlačte príslušné tlačítko na ovládači - vyšlete signál. Psa pozorujte, pokiaľ nereaguje, zvýšte silu signálu.

Ako by mal pes na signál reagovať? Že je impulz účinný, signalizuje napríklad to, že sa pes otrasie, poškriabe sa na mieste, kde má obojok, zastrihá ušami alebo inak zmení správanie. Takto silný impulz je dostačujúci pre bežné pokáranie psa. Pokiaľ by bol impulz príliš silný, pes by kňučal, alebo sa zľakol a trhol sebou, znížte jeho intenzitu!

 

Komunikácia so psom pomocou výcvikového obojka

Povedali sme si, že výcvikový obojok je vaša predĺžená ruka pri výcviku. Obojok môžete používať napríklad tak, že dáte psovi povel a pokiaľ ho nesplní, stlačíte tlačítko vibrácie. Pokiaľ pes povel opäť nesplní, zadáte ho znovu a stlačíte elektrostatický impulz. Zvukový signál si môžete nechať napríklad pre pochvalu psíka, alebo môže nahradiť povel „ku mne“. Pred samotným výcvikom by ste si preto mali ujasniť, ako budete obojok používať.

Výcvik povelov s elektronickým obojkom

Pes aj vy ste sa zoznámili s výcvikovým obojkom. Zvolili ste správnu intenzitu impulzu, stanovili ste si povely a viete, aké signály budete používať. Začnite napríklad so základným výcvikom - privolaním psa.

Ste na cvičisku alebo v parku, psa necháte odbehnúť a chvíľu ho len tak pozorujete. Potom zavoláte povel „ku mně“ a krátko stlačíte zvukový signál. Pokiaľ pes okamžite pribehne, pochváľte ho, pohladkajte a odmeňte pamlskom. Pokiaľ pes nereaguje, zavolajte ho znovu a stlačte vibráciu. V prípade potreby opakujte znova s elektrostatickým signálom. Je ale potrebné, aby ste psa takto potrestali najneskôr do 3 sekúnd od vydania pokynu. Inak si psík neuvedomí, za čo je potrestaný. Rovnako môžete obojok používať  aj v prípade ďalších základných pokynov - sadni alebo ľahni.

Útek za zverou

Mať psa na voľno v lese je pohodlné pre vás oboch. Pokiaľ ale pes uteká za zverou, je to nebezpečné. Aj v tejto situácii môžete použiť elektronický obojok. Postupujte podobne ako v prípade privolania psa. Pamätajte ale na to, že pes je "pod vplyvom" svojich pudov, v tele mu pumpuje adrenalín, preto nepočúva na vaše povely. Pomôcť vám môže elektronický impulz, ktorý psa na chvíľu vykoľají - v tejto chvíli dajte psovi povel. Väčšinou poslúchne a vráti sa naspäť k vám.

Chyby pri výcviku s elektronickým obojkom

Už sme spomenuli, že elektronický obojok nie je samospasiteľný. Je nutné, aby ste sa ho naučili používať, zohrali sa so svojim psom a tiež ho pravidelne cvičili. Čas a prax nenahradí ani výcvikový obojok. Dôležité je, aby pes povely chápal! Míňa sa účinku, pokiaľ cvičiteľ stláča ovládač a chrlí na psa pokyny, ktoré mu pred tým dostatočne nevysvetlil.

Elektronické obojky pri výcviku zlyhávajú najčastejšie kvôli ľudskému faktoru - napríklad nie su aktívne, alebo sú nevhodne používané (je dôležité dávať povel súčasne so signálom a pes musí povely chápať). Niekedy môžu mať elektródy obojka zlý kontakt s kožou psa, alebo cvičiteľ zvolil nesprávnu mieru impulzu (príliš slabý alebo príliš silný). Problémy sa môžu objaviť aj preto, že pes nie je na obojok zvyknutý, alebo je príliš mladý (väčšinou sa obojky doporučujú používať až pre staršie a vyspelejšie psy).

Každý cvičiteľ by si mal pamätať, že pri výcviku by mal byť pes zdravý a odpočinutý. Mali by mu byť dostatočne dôkladne vysvetlené pokyny a pri každom dobre vykonanom cviku by mala nasledovať odmena, napríklad pohladkanie alebo pamlsok.