Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Recenzia Aetertek AT-219 - obojok s dosahom 550 m a protištekacou funkciou

Aetertek AT-219 je v súčasnosti jeden z najlepšie prepracovaných elektronických obojkov od spoločnosti Aetertek Technology. Jedná sa o jedinečnú kombináciu výcvikového protištekacieho obojka v jednom. Aetertek AT-219 je profesionálny elektronický výcvikový obojok s dosahom až 550 metrov a zároveň jeden z najlepších protištekacích obojkov. Má ergonomicky tvarovanú vysielačku, pohotové ovládanie, podsvietený displej, vodotesný a nabíjací prijímač. Prikúpením ďalšieho prijímača je možné tento model rozšíriť aj pre výcvik dvoch psov naraz. Poďme sa na tento obojok pozrieť zblízka a predstavíme vám jeho fungovanie, výhody aj nevýhody.

Materiál, design, rozmery a ovládanie

Model Aetertek AT-219 je vyrobený z kvalitného a tvrdeného plastu, ktorý je odolný proti poškrabaniu a poškodeniu. Vysielačka je pogumovaná a ergonomický tvarovaná, takže sa dobre drží v ruke. Každá funkcia má na vysielačke samostatné tlačítko, ktoré je dostatočne veľké a intuitívne rozdelené a tým je zaistená rýchla reakcia, ktorá je pri výcviku psa kľúčová. Vysielačka má podsvietený displej, na ktorom máte zobrazené všetky ukazovatele (úroveň, počet psov, batéria a funkcia.). Samotný prijímač je veľmi malý, dobre prilieha ku krku psa a jeho nosenie mu nerobí problém. Váha obojka je iba 40 gramov, teda je vhodný aj pre malé psy s váhou okolo 5 kg. Rozmery obojka sú: šírka 6,5 cm, výska 3 cm, hĺbka 2,3 cm. Váha vysielačky je 70g a rozmery sú: šírka 5 cm, výška 11 cm, hĺbka 3 cm.

Pre aké psy je vhodný

Aetertek AT-219 má veľmi malé rozmery a disponuje nastaviteľným obojkom v dĺžke 20 až 65 centimetrov. Obojok má 18 úrovní impulzov, takže je možné ho použiť tak pre malé, ako aj pre najväčšie plemená psov. Zo skúseností obojok doporučujeme skôr pre psy s váhou od 5 kg, kvôli váhe prijímačka. Pre psy, ktoré majú menej než 5 kg, doporučujeme model Aetertek AT-211, ktorý je špeciálne navrhnutý pre najmenšie psy.

 

Čo ponúka tento model za funkcie?

Aetertek AT-219 disponuje funkciami zvuk, vibrácie, impulz a s inteligentným protištekacím módom. Vibrácia má 1 úroveň, zvukové upozornenie a impulz, ktorý má až 18 úrovní. Vďaka širokej škále nastavení je obojok vhodný pre všetky psy. Najnižšie úrovne sú ideálne pre malé psíky a naopak posledné úrovne zaberú aj na tie najmenej citlivé psy. Tento model je odskúšaný ako u malých plemien typu yorkšír, bišonik, tak aj u veľkých ako je doga, malamut, alebo bernský či salašnícky pes.

Protištekací mód

Obojky Aetertek ako jediné na svete disponujú automatickým inteligentným protištekacím  módom (kombinácia výcvikového a protištekacieho obojka v jednom). Vďaka protištekaciemu módu môžete jednoducho zabrániť nežiadúcemu štekaniu psa vo vašej neprítomnosti. Túto funkciu si môžete aktivovať a deaktivovať podľa vašej potreby. Stačí na vysielači stlačiť jedno tlačítko a tým funkciu vypnete alebo zapnete. Potom samostatný obojok funguje ako protištekací. Stačí ho psovi nasadiť a všetko je plne automatické. Pokiaľ psík začne štekať, obojok ho upozorní zvukovým signálom. V prípade, že neprestane, obojok vyšle vibráciu a keď ani to nepomôže, prijde na radu impulz, ktorý sa stupňuje v 18 úrovniach. Viac o protištekacej funkcií sa dozviete na detaile produktu.

 

Dosah obojka a ovládanie viacero psov

Aetertek AT-219 má výrobcom udávaný dosah 550 metrov a prikúpením ďalšieho prijímača ponúka možnosť ovládania dvoch psov najednou. Dosah 550 metrov je udávaný na voľnom priestranstve so vztýčenou rukou. Rovnako ako u všetkých rádiovo riadených zariadení ide predovšetkým o rušenie. Pokiaľ budete obojok používať v zástavbe, či v lese, je potrebné počítať s nižším dosahom. Viac o reálnom a udávanom rozsahu sa dočítate v tomto článku. Ovládanie viacerých psov je u tohto modelu veľmi jednoduché. Na vysielačke si napárujete každý z obojkov na jeden kanál a jednoduchým prepnutím pomocou tlačítka na vysielačke si môžete psy meniť. Ovládanie je u tohto typu veľmi jednoduché a skutočne ho zvládne každý.

 

Vodotesnosť

Elektronický výcvikový obojok Aetertek AT-219 je plne vodotesný. To znamená, že je odolný proti dažďu, snehu, vlhkosti a tiež je ponoriteľný do vody. Z vlastných skúseností a testov vieme, že pes môže s obojkom skočiť do vody a nič sa mu nestane. Tiež sme Aetertek AT-219 testovali v kýbli s vodou, po dobu 24 hodín. Do obojku sa nedostala voda ani vlhkosť. Výrobca uvádza, že obojok je vodotesný a disponuje stupnicou IPX7, čo znamená, že je odolný proti vniknutiu vody a ponoriteľný až do 1 metra po dobu 5 minút. Viac o stupnici vodotesnosti sa dozviete v tomto článku.

Vybalenie, zapnutie, nastavenie a otestovanie obojka

Teraz sa spoločne pozrime na to ako obojok zapnúť, spárovať a nastaviť na správnu funkčnosť. Ako prvé je potrebné nechať obojok aj vysielačku nabiť. Prvé nabitie doporučujeme aspoň 4 hodiny. Po nabití obojka je nutné obojok spárovať s vysielačkou - je to veľmi jednoduché. Najskôr zapnite vysielačku tlačítkom on/off, potom zapnite prijímač pomocou tlačítka - je potrebné ho držať 5 sekúnd. Teraz, keď máte obe zariadenia zapnuté, na vysielačke pomocou tlačítka na prepínanie psov nastavte kanál číslo 1 a stlačte akékoľvek tlačítko (napríklad zvuk). V tej chvíli obojok zapípa a je spárovaný. Pokiaľ máte 2 obojky, najskôr napárujte jeden obojok a až potom zapnite druhý, na vysielačke nastavíte kanál 2 a opäť stlačte akékoľvek tlačítko (napríklad zvuk). Na každom kanále tak budete mať spárovaný jednotlivý obojok. Než obojok psovi nasadíte na krk, otestujte jeho funkčnosť. Najskôr zvukové upozornenie (tlačítko zvuk), potom vibrácie (tlačítko vibrácie) a napokon impulz. Impulz otestujete tak, že nastavíte na vysielačke silu impulzu napríklad 10 a potom priložíte na elektródy pri obojku testovaciu výbojku (plastová, priehľadná, alebo čierna). Potom vyšlete signál tlačítkom impulz a v tej chvíli sa testovacia výbojka rozsvieti. Teraz, keď máte otestovanú funkčnosť, môžete obojok začať používať. Než ho ale začnete používať, doporučujeme psíkovi nasadiť vypnutý obojok aspoň na dva dni, aby si naň zvykol.

Výdrž akumulátora

Aetertek AT-219 má dobíjaciu vysielačku, aj samotný prijímač. V balení je naviac duálna nabíjačka, takže môžete dobíjať obe zariadenia naraz. Vysielačka aj prijímač pri AT 219 sú osadené Lithium-Ion akumulátorom s kapacitou 450 MAh, ktorý sa nabije v priebehu dvoch hodín. Na jedno nabitie vydrží vysielačka v prevádzke až 14 dní a prijímač 2 až 5 dní v pohotovostnom režime. Pokiaľ budete používať impulz, výdrž bude razantne nižšia. Naopak v prípade, že používate len zvukové upozornenie a vibrácie, výdrž môže byť až päť dní.

Časté problémy

Pes šteká a obojok na to nereaguje: zrejme nemáte zapnutý protištekací mód. Ak áno, je potrebné obojok viac upevniť na krk.

Prijímač nejde zapnúť: je možné, že obojok je málo nabitý. Pokiaľ ste obojok nabíjali a aj tak nejde zapnúť, je chyba v akumulátore.

Obojok má krátky dosah: môže byť spôsobené podmienkami, v ktorých ho používate. Udávaný dosah je inž, než reálny dosah v teréne, v zástavbe a pod. Na dosah má tiež vplyv kapacita nabitia batérie.

Prijímač z ničoho nič pípne: zrejme máte zapnutý protištekací mód. Je potrebné ho vypnúť pomocou tlačítka na vysielačke.

 

Inštruktážne video