Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa vyť

Psy vyjú z rôznych dôvodov. Rovnako ako štekanie je pre ne vytie naprosto prirodzené a rozhodne sa nejedná o prejav spojený s problémovým správaním. Pokiaľ ale pes vyvádza príliš často, môže to obťažovať susedov a aj samotného majiteľa. Ako takúto nepríjemnu situáciu riešiť?

Opakuje sa to stále dookola. Či už musíte na dve hodiny opustiť dom alebo uložiť psíka k spánku, ubehne pár minút a váš miláčik opäť spustí svoju nekonečnú pesničku. Susedia Vám nechávajú odkazy na dverách a sťažujú sa, kedykoľvek sa s nimi stretnete na ulici alebo chodbe. Vzhľadom k tomu, že vytie je prirodzené, násilné utlmenie by mohlo byť chybou. Riešením je obmedziť tento prejav v nevhodnom čase, keď skutočne obťažuje okolie. Prvým krokom je nájsť jeho príčiny a následne zakročiť.

Prečo psy vyjú?

Ak sa započúvate do psieho vytia, zistíte, že jeho zvuk sa odlišuje na základe danej situácie. Inak vyjú psy, ktoré reagujú na húkačku či sirénu, než psy, ktoré sú smutné, osamotené, zvolávajú členov svorky alebo si označujú svoje teritórium.

  • Pokiaľ Váš psík vyje v dobe, keď ste v práci, príčinou môže byť úzkosť, stres z odlúčenia, smútok. Je smutný, že ste ho nechali samého. Niekedy je to síce ťažké, ale veľká fixácia na majiteľa a následná zmena režimu, kedy sa napríklad musíte zas vrátiť do práce, býva neskôr veľkým problémom.
  • Ak reaguje vytím na iného psa alebo ho napodobuje, veľa možností riešenia takejto situácie nie je. Môžete sa svojmu psovi snažiť vysvetliť, že to nemá robiť, no vo chvíli, keď sa takto „učí napodobovaním“, ide skôr o prejav jeho inteligencie, než hlúposti.
  • Pôvodcom môže byť tiež nejaký zdravotný problém, alebo zranenie. Začal váš pes s vytím zo dňa na deň? Presvedčte sa, že je po jeho zdravotnej stránke všetko v poriadku a radšej ho odvezte k veterinárovi.

Ako obmedziť vytie?

Dôležité je si uvedomiť, že vytie predstavuje pre psíka bežnú formu komunikácie, rovnako ako štekanie, takže sa pokúste tento prejav predovšetkým obmedziť, nie odstrániť úplne. V okamžiku, keď húkajú sirény alebo okolo domu prechádza sanitka, nemáte samozrejme možnosť so situáciou veľa spraviť.

  • Uistite sa, že psíkovi venujete dostatok času. Pred odchodom ho vezmite na prechádzku, nechajte ho vybehať sa, unavte ho. 
  • Niekedy ani to, že mu obetujete všetok voľný čas, nestačí. Ak je na vás pes príliš fixovaný, trénujte svoje odchody z domu alebo bytu a postupne predlžujte dobu svojej neprítomnosti. Najskôr sa môžete napríklad len stratiť z psíkovho dohľadu tak, aby Vás počul a v prípade, že začne zúfať, cvičte povel Ticho!
  • Nočné vytie v kotci môže byť pre susedov skutočne nepríjemne. Poskytnite psíkovi hračku, kus vášho oblečenia a hlavne preskúmajte v noci okolie. Psa môže rozptyľovať mačka, ježko alebo iný túlavý pes. Či sa rozhodnete nad psíkom zmilovať a vezmete ho do domu alebo začnete s prevýchovou, je na vás. Rozhodnutie by ale malo byť pevné, aby ste svojho miláčika zbytočne nemiatli. 
  • Vyskúšajte elektrický obojok proti vytiu. Pomohol už mnohým zúfalým majiteľom. Impulz sa postupne zvyšuje, no väčšina psov to pochopí už po druhom impulze. Výcvik pre vás bude omnoho jednoduchší a efektívnejší.

Psíka nebite, netrestajte. Naopak ho pochváľte akonáhle zvládne napríklad nácvik vášho odchodu bez vytia.