Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa utekať zo záhrady

Odchádzate do práce a s hrôzou nechávate psa samého na záhrade. Čo ak znova utečie? Mnoho majiteľov bojuje s tým, že ich miláčik sa snaží za každú cenu dostať cez plot alebo si nájsť inú medzierku, cez ktorú by mohol ujsť. Poznáte to? Pokiaľ si neviete dať rady, nevešajte hlavu.

Váš domáci maznáčik si zasa podhrabal dieru pod plotom a prekĺzol von. Dieru ste zahrabali a odišli do práce, ale na druhý deň sa všetko opakuje znova. Je vám táto situácia povedomá? Ak pes neustále uteká zo záhrady a nedokáže sa to odnaučiť, určite sami dobre viete, že sa jedná o veľmi závažný problém. Pes sa môže stratiť, spôsobiť dopravnú nehodu, vystrašiť alebo dokonca v niektorých prípadoch pohrýzť iných ľudí. Útek vášho psa v takom prípade bude stáť hotový majetok, alebo ešte väčšie problémy, pretože nikoho nezaujíma, že ste práve vtedy neboli doma a nevedeli o tom. Nehľadiac na to, že nepríjemná situácia často vyústi v nejčiernejší scenár a psíkovi sa niečo stane. Výnimkou nebývajú ani zvieratá, ktoré svojho majiteľa za normálnych okolností poslúchajú.

Prečo pes uteká zo záhrady?

Dôvodov je celý rad. Psovi nie je možné odoprieť jeho lovecké pudy. Je preňho prirodzené za každú cenu následovať stopu a loviť divokú zver, obzvlášť pokiaľ bývate napríklad na okraji dediny. Možno sa chce rozbehnúť za iným psom, možno sa doma nudí a je mu smutno.

Niektorí majitelia nalákajú svojho psíka na pamlsok a on sa okamžite vráti späť, lenže to samozrejme ešte neznamená, že majú vyhraté v dobe, keď sú v práci. Navyše, nie vždy takéto fígle zaberú, niekedy je skrátka koristnícky pud príliš silný.

Ako odnaučiť psa utekať zo záhrady?

V prvom rade sa uistite, že má váš psík dostatok pohybu. Ak sa mu nevenujete, niet sa čomu čudovať. Nechať psa vybehať a vyvenčiť ho pred vašim odchodom do práce je základ. Samozrejme, problém sa často týka aj psov, s ktorými majitelia chodia na cvičisko, berú ich na výlety a na dlhé prechádzky a trávia s nimi všetok voľný čas. Za žiadnu cenu ho netrestajte po návrate domov. Zviera nepochopí, že útek je zlá vec. Naopak, pravdepodobne si bude myslieť, že ho trestáte za návrat. Výsledkom môže byť akurát tak trauma.

Stavte na kvalitné zabezpečenie záhrady

Psy veľmi dobre vedia, kadiaľ sa dá jednoducho prekĺznuť von, podhrabávajú ploty, alebo sa ich snažia preskočiť. Pokiaľ nechcete, aby váš pozemok hyzdil nevzhľadný ohradník pripomínajúci väzenský plot, ktorý napokon aj tak nebude príliš účinný, stavte na elektronický ohradník. Oblasť, za ktorú pes nesmie, môžete nastaviť podľa potreby. Pokiaľ sa približuje do zakázanej zóny, impulz sa postupne zvyšuje. Ďalšou alternatívou je bezdrôtový ohradník, ktorý funguje na podobnom princípe, ale nemusíte mať strach, že by vám na záhrade prekážali nepekné drôty.

Elektronický ohradník, alebo bezdrôtový ohradník nahrádza ľudský faktor v čase, keď psa nemôžete cvičiť sami. Tréning býva veľmi účinný, psy väčšinou veľmi rýchlo pochopia, čo robia zle a do zakázanej zóny sa vôbec nedostanú.

Za svojho psa nesiete zodpovednosť a podľa zákona ho musíte mať pod kontrolou, avšak akonáhle je sám, dá sa len ťažko ustrážiť. Napriek tomu, že väčšinu vecí je možné natrénovať, bez vašej prítomnosti nikdy nemáte istotu, že zviera povel dodrží. Spoľahlivé zabezpečenie pozemku je v podstate jediným takmer stopercentne účinným riešením.