Ako odnaučiť psa utekať za inými psami
Niektoré psy ich majitelia jednoducho nemôžu dostať z domu, iné berú nohy na plecia kedykoľvek majú možnosť. "Psí utečenci" dokážu svojich pánov pekne potrápiť, či už utekajú cez plot, za divokou zverou, alebo za inými psami.
Môže sa to stať hoci len párkrát no aj tak sa možno dostanete do problémov. Pokiaľ sa bojíte, že vášho splašeného psíka, ktorý sa ženie za iným zvieraťom, nabudúce prejde auto, alebo, že napadne a zraní cudzieho psa či dokonca človeka, vaše obavy sú na mieste. Ak nedôjde k najhoršiemu, zopárkrát sa to síce dá zvládnuť, no nikdy nemáte istotu, že nabudúce nebude mať celá situácia tragický scenár. Ak sa z útekov vášho psa stáva rutina, mali by ste tento problém začať riešiť. Nemôžete sa čudovať vydeseným majiteľom iných psov, veď toho vášho nepoznajú a nemajú ani tušenie, čo urobí.
Bohužiaľ, mnoho psov si na slobodu zvykne, hoci sa im podarí utiecť napríklad len raz. Akonále pričuchnú k voľností, ťažko na ňu potom zabúdajú.
Psy, ktoré utekajú za fenkami
Pes často vyhľadáva spoločnosť fenky, ktorá je preňho zaujímavá a to predovšetkým v dobe, keď hára. Je to preňho úplne prirozdené. Pokiaľ sa rozhodnete pre kastráciu, uistite sa, že úteky vášho psíka skutočne súvisia s tým, že má v tele nadmieru hormónov.
Má váš pes všetko, čo potrebuje?
V prvom rade by ste mali sami sebe položiť otázku, či robíte, čo môžete. Má váš miláčik dostatok vody, žrádla a predovšetkým lásky a starostlivosti? Venčíte ho? Chodíte s ním do lesa na prechádzky? Beriete ho na výlety?
Pes si tiež často veľmi ťažko zvyká na zmeny režimu. Zložitá preňho môže byť situácia, keď sa ocitne v novom prostredí alebo v prítomnosti iného majiteľa, takže pokiaľ k niečomu takému v poslednej dobe došlo, buďte mierni a snažte sa mu zmenu čo najviac zjednodušiť. Naučte ho postupne na novú rutinu, napríklad v podobe pravidelných prechádzok.
Nechajte ho zvyknúť si na iné psy
Akonáhle zbadá psa, bezhlavo sa za ním vrhne a je schopný sa vám vytrhnúť z vodítka. Poznáte to a už si neviete rady? Mal by v prvom rade zvládať základné povely ako „Sadni“, „Ľahni“ a „K nohe“. Cvičte privolanie najskôr v pokojnom prostredí, kde vás nebude nič rušiť. Akonáhle si budete istí, že to psík zvláda, postupne ho začnite brať „medzi ľudí“, respektíve medzi ostatné psy. Pokiaľ je to možné, skúste najskôr poprosiť nejakého ochotného kamaráta – chovateľa, ktorý bude opakovane so svojim miláčikom okolo toho vášho prechádzať.
Počas venčenia je dôležité ho privolávať priebežne, nie len v prítomnosti iných psov. Vždy so sebou noste pamlsok alebo hračku a odmeňujte psíka, pokiaľ nejaký úkon zvládne.
Výcvik je efektívny s elektronickým obojkom
Chcete nechať svojho psa behať bez vodítka, ale stále máte strach, že pri prvej príležitosti zasa utečie za iným psom. Napriek tomu, že ste to miliónkrát skúšali s pamlskom, stále si nemôžete byť stopercentne istí, že sa situácia nezvrhne. Spoľahlivým riešením je elektronický obojok, ktorý v skutočnosti vášmu miláčikovi poskytne omnoho viac slobody. Jedná sa o šetrný nástroj pomáhajúci profesionálnym kynológom.
Elektronický obojok dáva psovi impulz vo chvíli, keď robí niečo zle. Najväčšou chybou je trestať psíka spätne, teda až po tom, čo sa vráti k majiteľovi. Takým omylom sa vyhnite, pretože môžete svojho miláčika traumatizovať. Až sa mu nabudúce podarí utiecť, bude to už nadobro, takže neotáľajte so svojou reakciou.