Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku

Je pre vás každá prechádzka nočnou morou, pretože sa bojíte toho, kam vás psík zase zatiahne? Aj keď už dávno vyrástol zo štenacieho veku, stále sa môže odnaučiť ťahať na vôdzke. Pozrite sa na osvedčené rady a postupy - už čoskoro môžete chodiť so slušne vychovaným psom, ktorý pôjde tam, kam chcete vy.

Určite ste už podobnú situáciu zažili - ide veľký pes a za ním cupitá dáma, ktorá volá "Alíček, stoj!" Ale Alíček neposlúcha a ide si jasne za svojim cieľom. Taká situácia je z cudzieho pohľadu zábavná, ale smiech vás prejde, keď ju sami zažijete. Našťastie nie je nemožné psa ťahanie na vôdzke odnaučiť.

Prečo pes na vôdzke ťahá

Podobne ako u iných zlozvykov je potrebné najskôr pochopiť, prečo psy na vôdzke ťahajú. Na rozdiel od človeka, ktorý kráča preto aby sa dostal z bodu A do bodu B, pes žije prítomnosťou a neuvedomuje si vzdialený cieľ. Ich aktuálnym cieľom je dostať sa k pachu, ktorý ich zaujal, označkovať stĺp verejného osvetlenia, preskúmať tú zaujímavú vec o kus ďalej a skamarátiť sa s ratlíkom odvedľa. Preto na vôdzke ťahajú.

Iste nám dáte za pravdu, že takých podnetov zažíva pes na prechádzke celý rad. Jeden nasleduje za druhým a pes behá a tiahne ako odtrhnutý z reťaze. To, že pes ťahá na vôdzke je ale predovšetkým chybou majiteľa.

Akonáhle pes raz dosiahne svojho úspechu, teda že zatiahne pánička, ktorý je v tej chvíli bezmocný, presne tam, odkiaľ vychádza ten zaujímavý pach, vyhral. Prečo to teda nezopakovať? Prečo by mal zrazu reagovať na pánička a prestať ťahať?

Aby pes neťahal, komunikujte s ním

Veľa majiteľov psov so svojimi štvornohými priateľmi nesprávne komunikuje. Neschopnosť porozumieť si je dôvodom narušeného vzťahu. Ťažko sa to napravuje, ale nie je to nemožné. Psy sú totiž veľmi učenlivé a to behom celého svojho života. Jedno príslovie síce hovorí, že starého psa novým kúskom nenaučíš, ale to nie je pravda. Preto začnite so svojim psom hlavne dobre komunikovať.

Keď pes ťahá za vôdzku, nesmiete nikdy povoliť. Iste, je to náročné, pokiaľ už z roztomilého šteniatka vyrástlo päťdesiatkilové neovládateľné zviera. Ale vydržte. Dajte psovi jasný povel - napríklad „Pomaly“ alebo „Nie“ či „Nesmieš“. Povel opakujte dovtedy, dokým nepochopí, čo po ňom chcete. Niekedy ho musíte zopakovať desaťkrát. Nepovoľujte. Je dôležité, aby ste si vybrali len jeden pokyn a jasne mu vysvetlili, čo znamená a čo po ňom chcete. Hrubosť a sila väčšinou nepomáhajú. Na psa zavolajte a keď sa na Vás pozrie, pochváľte ho - svojim psím pohľadom Vám vlastne dáva za pravdu. A pokračujte v povele - napríklad „Pomaly“.

Väčšina nedorozumení vzniká preto, že majitelia svojim štvornohým miláčikom zle vysvetľujú, čo po nich chcú. Typickým príkladom je, že pániček psa na vôdzke ťahá, už od šteniatka, a vôbec s ním nekomunikuje. Aké príjemne by bolo Vám, keby ste išli na prechádzku a niekto s vami bez upozornenia trhol, aby ste zatočili za roh. Na psa vždy prehovorte, získajte jeho pozornosť a potom ho nasmerujte.

  • Príklad: Idete po ulici a budete chcieť zahnúť doprava. Na svojho psa najskôr prehovoríte menom, až sa psík na Vás otočí, pochváľte ho a dodajte: „Sem“ alebo „Tadiaľto“. Psa tak upozorníte, že meníte smer, ukážete mu, kadiaľ sa pôjde ďalej.
  • Vyhnite sa týmto nevhodným situáciám: K psovi na vôdzke nehovoríte, len ním trháte, aby ste zahli, alebo bez varovania zastavíte. Počas prechádzky s vôdzkou šklbete a ťaháte. Pes nevie, čo od neho chcete.

 

Ako naučiť šteňa chodiť na vôdzke

Keď máte malé šteniatko, začnite ho učiť chodiť na vôdzke už vo veku troch mesiacov. Je to omnoho jednoduchšie než u starších psíkov. Čím skôr začnete, tým lepšie. Len nízky vek psíka vám ale úspech nezaručí.

  • Šteniatko s vôdzkou najskôr zoznámte. V pokoji a trpezlivo. Vôdzku mu v pokojnom a známom prostredí pripnite. Nechajte ho, aby si ju očuchal a poobzeral - skrátka aby sa s ňou zoznámil. Vysvetlite mu, že nie je na hranie a že ju nesmie ohrýzať.
  • Je prirodzené, že šteňa sa bude chcieť vôdzky zbaviť. Netrestajte ho za to. Namiesto toho naň prehovorte a utešte ho, ponúknite mu hračku a pamlsok. Psík musí získať istotu, že vôdzka mu neublíži. 
  • Pokiaľ sa psík už upokojí, skúste sa s ním prejsť. Buďte trpezliví. Psa netrestajte, ale trpezlivo mu vysvetlite, čo od neho chcete.
  • Väčšinou psy reagujú tak, že na prechádzke behajú do všetkých strán a ťahajú, alebo naopak, odmietajú kráčať. Čo najviac psa chváľte za to, že s vami pôjde, hovorte naňho a odmeňujte ho. Majte pri sebe vždy dostatok pamlskov.
  • Keď psík začne ťahať, vysvetlite mu, že takto to nefunguje. Vôdzku nepovoľte a dajte mu jasný pokyn
  • Buďte dôslední a nepoľavujte. S chôdzou na vôdzke je to podobné ako u všetkých povelov; akonáhle raz poľavíte a povolíte, pes si to zapamätá a bude to nabudúce zasa skúšať znova.

 

Ako odnaučiť psa ťahať na vôdzke

To, čo nezvládnete pri výcviku šteňaťa, budete musieť dohnať s veľkým psom, čo je pochopiteľne náročnejšie. Inšpiráciu prináša nórska profesionálna cvičiteľka psov Turid Rugaas, ktorá je autorkou úspešných kníh o výcviku psov a špičkou vo svojom odbore. Čo teda radí? Ako podľa nej odnaučiť psa ťahať na vôdzke?

  • Najskôr musíte psa naučiť pozornosti. Mal by vás vnímať. Akonáhle si získate jeho pozornosť - prostým oslovením, pes vie, že bude nasledovať povel. Pokiaľ na oslovenie pes reaguje, odmeňte ho - pohladením, pochvalou, alebo pamlskom.
  • Keď psa oslovíte, on sa na Vás otočí a odmeníte ho, urobte niekoľko krokov od neho a zavolajte ho - napríklad povelom „Sem“. Pozor, vždy používajte rovnaký povel. Pokiaľ vás pes bude následovať, opäť ho pochváľte, alebo odmeňte. Začinajte tým, že urobíte len niekoľko krokov (dva, alebo tri).
  • Takto pokračujte. Psa zasa oslovte, urobte pár krokov a pes by vás mal nasledovať. Nezabúdajte na odmenu. Pes potrebuje byť chválený. Následne môžete skúsiť zmeniť aj smer.
  • Keď Vás pes bude následovať a zlepšovať sa, môžete urobiť aj viac krokov a ísť skrátka ďalej. Chváľte ho a buďte trpezliví.
  • Spočiatku cvičte v pokojnom a známom prostredí. Následne môžete psa vziať aj do rušnejšej ulice.
  • Vždy majte u seba pamlsky - stačia naozaj maličké kúsky. Keď pes už bude dobre reagovať, nemusíte mu dávať odmenu zakaždým, no nikdy s tým neprestaňte.
  • Keď pes už dobre reaguje na zavolanie a máte jeho pozornosť, bude dobre chodiť aj na vôdzke. Akonáhle pôjdete na prechádzku a uvidíte, že pes už skoro napína vôdzku, aby ťahal, zavoláte naňho a dáte zvolený povel - napríklad „Sem“.

Tip na knihu: Ralf Lindner, autor knihy Ako naučiť psa, aby neťahal na vôdzkepopisuje veľmi pekne všetky kroky, ako psa tento zlozvyk skutočne odnaučiť. Kniha je napísaná z pohľadu psa a preto vedie aj k tomu, že mnoho majiteľov konečne pochopí, ako psy premýšľajú.

Pomôcky, ktoré odnaučia psa ťahať

Znie to veľmi jednoducho. Získať si pozornosť svojho psa, vysvetliť mu, čo od neho chcete a byť dôsledný. Ale my, ľudia, často povoľujeme, nie sme dosť prísni ani sami na seba a psíkovi vôdzku povolíme, aby sme mali trochu pokoja. Psy sú potom zmätené a ľahko si zvyknú na volnejší režim. Odnaučiť psa ťahať pomôžu rôžne výcvikové pomôcky.

  • Elektronické obojky proti ťahaniu. Prinášajú spoľahlivú kontrolu psa pri ťahaní na vôdzke. Funguje to jednoducho - obojok sa navlečie psíkovi na krk a medzi vodítko a obojok pripnete jednotku, ktorá reaguje na ťahanie. Pokiaľ pes prekročí určitú hranicu, jednotka vyšle signál do obojka a ten buď zavibruje, alebo vyšle impulz - v závislosti na zvolenom móde.
  • Klasické obojky proti ťahaniu. Napríklad Halti stiahne čeľusť psíka, čo vlastne evokuje podriaďovací podnet, hlavu a smer otáča k pánovi a ten získa pozornosť psa. Nasledovať potom môže už nasledovať povel a usmernenie psa.
  • Škrtiace obojky. Nie sú príliš doporučované, pretože okrem škrtiaceho efektu neprinášajú už žiadny iný. Pre bežný výcvik sú vhodné klasické obojky.
  • Samonavíjacie vodítko. Nie je príliš vhodné, pretože majiteľ jednoduchšie povolí a popustí svojmu psíkovi uzdu, čo nie je celkom žiadúce.

Nezabudnite!

  • Psa pri prechádzke na vodítku oslovujte menom. Dajte mu jasný pokyn.
  • Vysvetlite mu, čo smie a čo nesmie.
  • Pokiaľ poslúchne, odmeňte ho.