Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať vonku

Straší váš miláčik bežcov a cyklistov? Nadávajú vám okoloidúci, na ktorých váš psík stále a stále šteká? Ste presvedčení o tom, že im nič neurobí, no musíte uznať, že to oni predsa nevedia. A konieckoncov, ani vy sami.

Psy si štekaním vynucujú pozornosť, chcú sa hrať alebo vyjadrujú strach. Nech už je príčina akákoľvek, sú skrátka situácie, kedy strašenie okoloidúcich nie je žiadúce. Dôvodom štekania môže byť smútok alebo úzkosť, ale tiež rušivé predmety jeho záujmu. Prečo váš pes šteká na vonkajšie podnety? A čo s tým?

Čo robiť, keď pes šteká z úzkosti?

Najčastejšou príčinou je to, že sa zviera bojí a nie je si isté. Krotiť psa na prechádzke je niečo iné, než kontrolovať jeho správanie v čase, keď ste v práci a musíte ho nechať samého na záhrade. Prvým krokom je samozrejme docieliť to, aby sa pred vašim odchodom vybláznil a unavil. Siahnite si do svedomia, či sa svojmu miláčikovi dostatočne venujete, až potom má zmysel zaoberať sa ďalšími pôvodcami jeho zúfania.

Aj majitelia, ktorí sa svojmu psovi stopercentne venujú, musia skrátka niekedy odísť do práce alebo na nákup. Ak vonku za plotom šteká na zdesených okoloidúcich, napriek tomu, že ste vyskúšali už všetko, možno Vám pomôže elektronický protištekací obojok. Súčasné elektronické obojky sú veľmi šetrné a disponujú napríklad aj funkciou pre nahrávanie povelov, takže pes môže počuť váš hlas, aj keď ste práve preč.

Obstarajte psíkovi hračku

Aj keď stavíte na obyčajnú loptičku či kosť, ktorá psa v čase vašej neprítomnosti zamestná aspoň na nejaký čas, vždy môžete vyskúšať aj smart hračky. Automatické lasery alebo vrhače loptičiek zabavia psa na dlhé hodiny.

Simulujte rušivé situácie

Ak psík reaguje na konkrétny predmet, napríklad auto prechádzajúce okolo záhrady, cyklistov alebo na bežcov, mali by ste ho cvičiť tak, aby si na ne postupne zvykol. Skúste požiadať nejakého kamaráta o pomoc. On bude okolo plotu opakovane prechádzať autom alebo jazdiť na bicykli, zatiaľ čo vy budete povelom mierniť štekanie a oceňovať, či odmeňovať, psa za to, že je potichu.

Môžete ho tiež v rámci tréningu vziať na prechádzku pozdĺž cesty, ale pozor, neprežeňte to hneď poprvýkrát. Pokiaľ žijete na pokojnom mieste a zviera nepozná skutočný ruch, nechajte ho zvykať si na ľudí a autá len postupne.

Na prechádzke psíka zabavte

Zabavte ho inou činnosťou, aby jeho pozornosť nebola sústredená len na rušivý podnet. Ak šteká na prechádzkach, zoberte si so sebou loptičku alebo pamlsky, aby sa nenudil a mal sa stále s čím hrať.

Poznajte svojho psa

Nemôžete sa diviť tomu, že psík šteká, keď nás chráni alebo prejvuje radosť. Dôležité je svojho maznáčika dobre poznať a dokázať vyhodnotiť konkrétnu situáciu. Pamätajte, že trest nie je práve šťastným riešením, obzvlášť pokiaľ príde až niekoľko hodín po tom, čo zviera urobilo niečo zlé.