Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať v byte

Zatiaľ čo ste v práci, váš psík sám doma trpí. Šteká, vyje, škriabe na dvere a vás zasa čaká riešenie sťažností od susedov. Čo si počať s nešťastným psom, ktorý je celý deň zatvorený v byte? Ako ho postupne odnaučiť štekať?

Štekanie je pre psa úplne prirodzeným spôsobom komunikácie. Šteká, keď je spokojný, vyjadruje radosť, že vás vidí, alebo sa snaží svojich majiteľov varovať pred nebezpečím. Nie vždy je to ale žiadúce. Pokiaľ si zviera celý deň zúfa samo v prázdnom byte, šťastný z toho nebude asi nikto. Susedia, vy, dokonca ani pes sám. Ako to ale vyriešiť?

Nájdite príčinu štekania

Vytie, štekanie a demolovanie bytu v neprítomnosti majiteľa často zapríčiní to, že psík skončí v útulku. Abyste sa nemuseli uchylovať k tak drsnému riešeniu, v prvom rade sa snažte prísť na to, čo spôsobuje takéto jeho správanie.

Niekedy môže byť dôvodom zmena režimu. Pokiaľ sa majiteľ svojmu maznáčikovi spočiatku často venuje, trávi s ním celé dni, dopustí tak, aby bol naňho pes silne fixovaný a keď následne začne po týždni alebo štrnástich dňoch chodiť do práce, pes takúto náhlu zmenu nemusí zvládnuť.

Môže sa cítiť opustený a znudený. Ak si raz zvykne na to, že sa mu majiteľ venuje celý deň, v prázdnom byte potom trpí úzkosťou a strachom, obzvlášť keď nemá ani možnosť prebehnúť sa po záhrade.

Ako cvičiť psa, aby neštekal v prázdnom byte?

Predtým, ako psa necháte osamote, je dôležité ho vyvenčiť a unaviť. V prvom rade sa uistite, že mu napríklad pred odchodom do práce venujete dostatok času a že sa poriadne vyblázni. Znudený a nevybláznený pes neveští nič dobré. Nemá cenu začínať s výcvikom, pokiaľ nemá dostatok pohybu.

  • V okamihu, keď sa rozhodnete, že je nutné zakročiť, dôkladne so psom nacvičte povely Zostaň! a Na miesto!. Nemal by si ich spojovať s vaším odchodom.
  • Psa rozhodne nebite. Tým, že budete striehnuť za zatvorenými dvermi a zbijete ho, akonáhle zakňučí, podporíte akurát jeho strach a úzkosť.
  • Nechajte ho zvyknúť si na to, že sa od neho vzďaľujete. Postupne zvyšujte vzdialenosť a predlžujte čas vašej neprítomnosti. Akonáhle zvládne pes výcvik na pár metrov, prejdite do miesta, kde na vás síce nevidí, ale počuje vás a môžete teda trénovať povel Zostaň! Takto sa krôčik po krôčiku dostanete až za zatvorené dvere. Pre začiatok nechajte napríklad zapnutú televíziu alebo rádio.
  • Zabavte ho. Obstarajte mu zopár hračiek, aby sa nenudil. Môžete vyskúšať napríklad smart hračky alebo smart dávkovače, ktoré umožňujú majiteľom cvičiť a odmeňovať svojich maznáčikov napríklad priamo z práce.
  • Stavte na protištekací obojok. Prostredníctvom elektrostatického impulzu alebo hlasovej nahrávky bude výcvik omnoho jednoduchší a efektívnejší.
  • Majte vždy na pamäti, že trpezlivosť prináša ovocie. S niektorými psami je výcvik jednoduchý, iným to môže trvať dlhšie. Rozhodne nestrácajte hlavu a poraďte sa s veterinárom.