Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako odnaučiť psa štekať na ľudí

„Môj pes šteká na ľudí, ktorí prechádzajú okolo, je to nepríjemné a neviem, čo s tým." Spoznávate sa v tomto povzdychu? Aké sú príčiny takéhoto správania? Ako odnaučiť psa štekať na ľudí? Čo skutočne zaberá a kde robíte chybu?

Strach, neistota, agresivita, bojácnosť, alebo len prosté nevychovanie? Dôvodov, prečo váš pes šteká na ľudí, môže byť viac. Skúste svojho psa najskôr spoznať a zistiť, aký je jeho dôvod štekania na ľudí. Pozorujte situácie, v ktorých sa štekanie prejavuje a hľadajte spojitosť.

Prečo psy štekajú?

Ľudia hovoria, psy štekajú. To je síce pravda a niekedy dokonca dávame psovi povel „štekaj“ alebo „stráž“, ale keď s ním idete na prechádzku do parku, je štekanie na ľudí nežiadúce.

Prečo teda psy štekajú? Napríklad preto, že vás žiadajú o pozornosť, chcú vás upozorniť na blížiace sa nebezpečenstvo (chodcu, cyklistu), dávajú vám najavo, že sa chcú hrať. Nie vždy je preto štekanie nežiadúce. Problém nastáva až vo chvíli, keď štekanie obťažuje alebo sa stáva zdrojom konfliktov a nepríjemností s inými ľuďmi.

Často môže štekanie na okolie  - na ľudí alebo iné psy – súvisieť so zlou socializáciou. Pes skrátka nie je zvyknutý na okolitý ruch, a keď ide po ulici, šteká na ľudí, čo mu pripadajú zvláštni, šteká na cyklistov, na motorky alebo napríklad na pohybujúce se kolieska detských kočíkov.

Ako odnaučiť psa štekať na ľudí?

Základné pravidlo skúsených kynológov znie, zakážte mu to. Buďte vodcom svorky, ktorý určuje, že sa na ľudí proste nešteká. Trénujte poslušnosť psa. Kedykoľvek a kdekoľvek to pôjde. Nespoliehajte sa na to, že psa štekanie na ľudí jednoducho prejde alebo že z neho vyrastie. Učte psa povel „ticho“ alebo „nesmieš“ a psa socializujte. 

  • Privykajte psa na podnety, na ktoré šteká, napríklad na cyklistov alebo okoloidúce autá. Ukážte mu, že od nich nehrozí žiadne nebezpečesntvo. Poproste napríklad kamaráta, aby opakovane prechádzal či išiel na bicykli okolo vás.
  • Učte ho povelom „ticho“ alebo „nesmieš“. Dávajte ich vo chvíli, keď pes šteká na podnet. Pokiaľ vás poslúchne, odmeňujte ho a chváľte tak, ako pri bežnom výcviku.
  • Zabavte psa iným podnetom. Ponúknite mu hračku alebo pamlsok. Odpútajte jeho pozornosť od okoloidúcich ľudí.
  • Zoberte si na pomoc protištekacie obojky. Ide o výcvikovú pomôcku, ktorá pomohla už mnohým psíčkarom, ktorí si nevedeli rady so štekajúcicm psom. Výcvikový protištekací obojok je vybavený niekoľkými korekciami (zvuk, vibrácie, elektrostatický impuls), ktoré psa upozornia na nevhodné správanie sa práve vo chvíli, keď sa znova rozšteká.
  • Navštívte psieho psychológa. Pokiaľ nadobudnete dojem, že pes šteká z úzkosti a bojácnosti, skúste tieto potiaže riešiť s odborníkom.

Vždy riešte príčinu problému. Štekanie je prirodzeným vyjadrovaním psa. Pes môže štekať, keď sa bojí, ale tiež, keď má radosť ,či alebo chce ísť na prechádzku. Základom je pochopenie svojho psa a rozlišovanie, kedy je štekanie žiadúce a kedy už naopak obťažuje, napríklad u ľudí prechádzajúcich okolo vášho psa.