Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako naučiť psa či šteňa na záchod - vykonávanie potreby vonku a doma na plienku

K prvému veľkému nedorozumenie medzi vami a vašim novým štvornohým kamarátom môže dôjsť krátko po tom, čo si chlpaté klbko prinesiete domov. Pomočí sa raz, druhýkrát, tretíkrát. Prižmúrite oči, psík si predsa musí zvyknúť. S učením psa na záchod by ste ale rozhodne nemali otáľať. Ako na to, aby ste boli úspešní?

Psíci sú od prírody čistotní a učenliví. Pokiaľ sa niečo pokazí, je to spravidla chybou zlej komunikácie a chybného výcviku. Stať sa výnimočne môže aj to, že psík bude naschvál močiť doma, napríklad preto, že mu nevenujete dostatočnú pozornosť, alebo žiarli - tomu sa konečne venujeme v samostatnom článku Ako odnaučiť psa vykonávať potrebu doma, kde vysvetľujeme dôvody takého správania a aj možnosti nápravy.

Teraz už ale naspäť k vášmu novému členovi rodiny. Keď si prinesiete psíka z útulku, spravidla bude naučený čistote, takže sa v tomto článku zameriame viac na šteniatka. Mimochodom, skúsení chovatelia hovoria, že starší pes sa na záchod naučí lepšie, než malé šteniatko. Pamätajte si predovšetkým na to, že s malým šteniatkom je to podobne ako s malými deťmi, potrebujú na záchod častejšie, pretože zatiaľ nemajú vytrénované zvierače a nevydržia tak dlho.

Správny okamih, kedy malého psíka vyniesť von, aby urobil mláčku, môžete jednoducho vystihnúť. Psíka vezmite okamžite, akonáhle sa prebudí, naje, či prípadne, keď sa už dlhšiu dobu hrá. Intervaly venčenia by ste mali prispôsobiť psíkovi, pričom všeobecné odporúčania sa môžu líšiť od potrieb vášho šteniatka, preto mu načúvajte. Všeobecne platí, že trojmesačné šteniatko by malo vydržať bez venčenia približne tri hodiny. Ročný zdravý pes by mal bez mláčky vydržať v pohode celú noc. Pamätajte, že dokonalej čistote sa pes nenaučí v troch mesiacoch, ale napríklad až v jednom roku. Preto ho za nejakú mláčku navyše prehnane nekarhajte, buďte trpezliví, zhovievaví, ale dôslední. Len tak naučíte psa na záchod. A teraz sa už pozrime, ako na to.

Ako šteňa správne venčiť

Aby si šteniatko zvyklo na to, že sa „mláčka“ a „kôpka“ robia vonku, je potrebné mu všetko vysvetliť a to pomocou pochvaly. Je to podobné, ako pri každom inom výcviku a učeniu povelov: psíka veľa chválime a odmieňame kedykoľvek, keď urobí niečo správne. Naopak sa vyvarujeme karhania a napomínania za niečo, čo šteniatko urobilo a my sme si to všimli až neskôr. Typickým príkladom je mláčka doma, ktorú objavíme po návrate z práce. Je vhodné situáciu ignorovať, nenapomínať, neporiadok upratať a zobrať psíka von. Tam ho, naopak, za mláčku v tráve pochválime.

Keď sa šteniatko prebudí alebo naje, zoberieme ho von a postavíme na trávnik. Na miestach, kde sú pachové stopy od iných psíkov, to môže by jednoduchšie v momente, keď sa v malom psíkovi prebudia pudy a začne mať chuť značkovať. Akonáhle šteniatko urobí mláčku alebo kôpku, ihneď ho nahlas pochváľte. Nezáleží ani tak na tom, čo hovoríte, ale ako to hovoríte. Pridáme pohladkanie, prípadne pamlsok. Pokiaľ prichytíte šteniatko, ako si priamo pred vami uľavuje doma, môžete ho v tomto okamžiku pokarhať, napríklad jemne ho vyťahať za kožu za krkom (čo je mimochodom nápravné opatrenie, ktoré používajú psie maminky).

Ako psa rozhodne netrestať

Pokiaľ máme doma šteniatko a učíme ho na záchod, musíme občas počítať s nejakou tou mláčkou navyše, ktorú skrátka budeme musieť upratať. Kedysi sa používali najrôznejšie metódy, ako psíka vykonávanie potreby doma odnaučiť, tie už sú dnes ale prekonané. Naučenie psa na záchod je predovšetkým o tom, že pozná rozdiel medzi tým, čo je žiaduce (urobil mláčku vonku, chválime ho) a čo je nežiaduce (je pristihnutý a tak ho karháme).

Nasledujúcich metód by sme sa ale mali vyvarovať:

  • Máčanie čumáku do mláčky - prídete domov, objavíte mláčku, chytíte psíka a namočíte mu do nej čumák. Takto teda naozaj nie. Získate tým len to, že sa vás psík začne báť a naruší to váš vzťah. Ten sa potom obnovuje ťažko.
  • Trestanie po príchode domov - ani iné tresty ex post nie sú vhodné. Psík netuší, za čo je trestaný, takže sa môže začať triasť napríklad aj vo chvíli, keď vás počuje za dverami. A to určite nechcete.
  • Cez zadok novinami - rovnako patria do zoznamu nevhodných trestov, rovnako ako aj sypanie korenia na miesto, kam psík urobil mláčku

Záchody pre psy

So šteniatkom nemôžete byť celé dni a občas musí byť doma samo. V takom prípade vám príde vhod záchod pre psy. Vyrobiť si ho môžete doma, alebo si ho zakúpiť v špecializovaných obchodoch s doplnkami pre psy. Nevýhodou samozrejme je, že šteniatko si môže ľahko zvyknúť na pohodlné "venčenie" doma.

  • Novinový papier - máte ho po ruke a keď vidíte, že psík sa chystá na potrebu a nestíhate ho vyniesť von, môžete mu ich v núdzi šupnúť pod zadok. Noviny môžete použiť aj tak, že ich vložíte do bedničky a psíkovi tak vyšlete signál - tu už si urobil mláčku, sem môžeš.
  • Mačací záchod - niektorí chovatelia používajú pre psíkov mačacie záchody, čo nie je úplne najpraktickejšie. Pre šteniatka je väčšinou komplikované preliezť bočné steny. Navyše, taký záchod je väčšinou vystlaný špeciálnym stelivom a zvedavé šteňa ho môže ľahko zatúžiť ochutnať.
  • Psí záchod - novinkou na trhu sú špeciálne prenosné psie záchody, ktoré simulujú venčenie vonku. Vrchnú vrstvu tvorí syntetická tráva, ktorá umožňuje, aby moč stekal do kontajnera. Výhodou je jednoduché čistenie a minimálny zápach. Psia toaleta je vhodná pre šteniatka a staršie a choré psíky.

Ako ste učili záchod svoje psíky vy?

A napokon ešte pár konkrétnych odporúčaní z praxe.

  • Keď sme si pred dlhými desiatimi rokmi priniesli domov šteniatko labradora, hneď urobila veľkú kôpku dobrostred obývačky. To bolo prvý a posledný krát. Vždy je podstatné vystihnúť okamih, keď sa psíkovi môže chcieť - akonáhle sa vyspala, zobrali sme ju von na trávu. Časom sa už pýtala sama.“ (Alice, Plzeň)
  • Zo skúsenosti viem, že šteňa musí chodiť von asi každé dve až tri hodiny. Napríklad, keď sa naje, tak zhruba do pol hodiny potrebuje urobiť kôpku, takže ho zoberte von. Čo sa týka nočného močenia, tak po troch hodinách - nastavte si napríklad budík.“(Denisa, Ostrava)
  • Musíte so psom komunikovať - urob mláčku, urob kôpku. A potom poriadne chváliť, preháňať pochvalu. Tiež sa mi vyplatilo, že keď ideme vonku skutočne len na venčenie a nie na dlhú prechádzku, hovorím rovno, že ideme urobiť mláčku. Psík tak vie, že sa nebudeme dlho prechádzať, urobí potrebu a ideme zasa domov.“ (Ivan, Trutnov)