Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Zviera nie je vec! Nenadeľujte na Vianoce ako darček psa

Nadeliť na Vianoce radosť? Tak to predsa má byť. Ak ale zvažujete nadeliť pre pradosť i "živý darček", zoberte najskôr rozum do hrsti a tohto úmyslu sa vzdajte. Prečo? Zviera nie je vec. Patrí k nemu vzťah, starosti a zodpovednosť. A preto nie je na mieste urobiť z domáceho miláčika darček. Dokazujú to psy a mačky natlačené každoročne po vianociach v útulkoch.

Čo musíte pred výberom miláčika zvážiť?

Zviera obstarajte vždy až po spoločnej úvahe s budúcim majiteľom. Iste si najradšej vyberie zviera sám. Je to predsa parťák na dlhé roky! Seriózni chovatelia či útulky tiež adopciu psa odsúhlasia, až sa s vybraným psíkom bližšie budúci  majiteľ zoznámi a zváži dostupné podmienky. Zazvoniť u dverí a ukázať prstom na šteňa nedokazuje, že ste na starostlivosť o psa pripravení.

  • Aké plemeno bude najvhodnejšie? Bernardýna nie je možné chovať v paneláku, husky potrebuje denne vylietať a neznesie búdu. Jack Russel je malý a milý psík... no len ťažko nájdete podobné klbko energie s tak obrovskými nárokmi na pohyb a pozornosť. Informujte sa vopred a nechajte si poradiť.
  • Je záujem budúceho majiteľa dlhodobý? Pes je záväzok minimálne na 10 až 15 rokov. Bude s vami aj v období dovolenky, voľna ale aj počas práce. Vyžaduje venčiť aj v daždi a v mraze, behať, a hlavne trénovať a cvičiť.
  • Máte na kúpu psa a do začiatku dostatok financií? Peňažné výdaje za psa sa v prípade ochorenia či úrazu zvýšia, len bežná pravidelná starostlivosť stojí niekoľko tisíc ročne. 
  • Venujete zvieraťu čas? Pokiaľ pravidelne pracujete, máte služobné cesty, chodíte do školy denne atď, pes nemusí byť správnou voľbou. Pes potrebuje sústredenú pozornosť, ani po prechádzke nezostane len tak sedieť v kúte. Časté sú prípady separačnej úzkosti, kedy pes proste nesmie byť sám!

Smútok v útulkoch: Skutočne si obdarovaní zviera priali?

Najskôr vianočné veselie, potom opustené zviera v útulku alebo hladné medzi odpadkami. Tieto príbehy riešia v útulkoch rok čo rok. Niektoré stanice v tomto čase zvieratá vôbec nevydávajú vôbec. Práve počas sviatkov totiž ľudia rozhodujú impulzívne a pod vplyvom sviatočných emócií. Všetko ale končí bolesťou opustených zvierat. 

Čo je zlého na rozdávaní živých darčekov? Vlastne všechno. Také záväzky proste nie je možné zaobstarať za iných. Zamyslite sa, čo vás k myšlienke skutočne viedlo. Nepraje si vaša babička v dôchodku radšej cestovať, než venčiť psa vonku na ľade? Budú deti psíka zbožňovať aj keď doma narobí mláčky alebo im niečo rozhryzie? Kto chce mať potom na svedomí, že psík skončí na ulici alebo v útulku? Viete niečo o výcvik a môže sa psovi v začiatku niekto celé dni venovať?

Pes nie je darček! Radšej deti pripravte na zodpovednosť...

Samostatnou kapitolou je nadelenie zvierat deťom. Dětské predstavy sa podobajú idylickým filmom ale majú ďaleko k skutočnosti a reálnez zodpovednosti. Než darujete dieťatu štvornohého miláčika, zvážte, či je celá rodina ochotná sa o starostlivosť rozdeliť. A ako vôbec spoznáte, že má dieťa o psa skutočný záujem?

  • Navštívte s deťmi útulok. Je to najlepší spôsob, ako im ukázať, že pes cítí smútok, keď je sám. Ponúknite dieťatu možnosť sa o psíky starať prostredníctvom dobrovoľného venčenia. Pokiaľ je vaša ratolesť ochotná kvôli chlpáčovi opustit posteľ skoro ráno aj za dažďa a zimy, existuje šanca, že výchovná snaha padla na úrodnú pôdu. Nepovoľte ale a vytrvajte aj niekoľko mesiacov. Prvotný záujem rýchlo opadne.
  • Urobte si exkurziu do chovnej stanice. Chovatelia vám vysvetlia, čo starostlivosť o psa vyžaduje a za akých okolností sa schvaľuje adopcia a dieťa na vlastné oči uvidí, čo život so psom obnáša. 
  • Darujte dieťaťu knižku alebo mu predplaťte časopis o výchove psov. Jeho záujem buď narastie, alebo opadne.
  • Naučte dieťa, že zviera nie je vec, ale rozhodnutie. Užitočný darček mu venujete, keď sa vydáte do útulku s nádielkou vecí pre opustené psy. Vlastného miláčika ale radšej vyberte spoločne, po zrelej úvahe všetkých členov rodiny.