Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Prečo sa odporcovia elektronických výcvikových obojkov mýlia?

K napísaniu článku ma inšpirovali dve udalosti. Kamarátka mi raz večer povedala: Ja to neschvaľujem, ale môžeš ma presvedčiť o opaku. To sa mi ten večer nepodarilo, ale z hlavy náš rozhovor už asi mesiac a pol nemôžem dostať. Druhým bolo „lajknutie“ stránky slečny Fialové, lovkyne žirafí, kde v komentároch bolo mnoho nenávisti a negácie voči slečne, ale žiadny logický argument, čo je na jej počínaniu zlé (fotenie s mŕtvou žirafou môže byť pre niekoho nevkusné, ale to nie je to, za čo ju odsudzujem). Ale už začínajú prevládať pozitívne komentáre a ľudia sa jej zastávajú. Takže som sa rozhodol, je na čase ohradiť sa proti odporcom.

Vy psa netrestáte?

Pravdepodobne každý chovateľ svojho psa nejakým spôsobom cvičí k poslušnosti. Niekto viac, niekto menej. Ale väčšina k tomu používa ako odmeny, tak fyzické tresty. Doposiaľ sa nad tým nikto nepozastavoval. Čo je dčudné na tom, že pes dostane cez zadok, keď neposlúchne? Nič. Čo sa teda zmenilo s príchodom elektronických obojkov? Po ich vstupu do Českej republiky sa majitelia psov rozdelili do dvoch táborov. Niekto ich odsudzuje, niekto schvaľuje. Všade vo svete je to rovnaké, pomer sa zdá byť tak 50:50.

Aké môžu byť dôvody odporcov elektronických obojkov? Hľadal som na internete, čerpal z dotazov zákazníkov. Motáme sa stále okolo strachu o bezpečnosti a strachu z neuváženého použitia.

Použil niekto k týraniu psa elektronický obojok?

 Nie, väčšina k tomu používa vlastné ruky….

Zabil alebo zmrzačil psa niekedy elektronický obojok?

Nie, ako by mohla niekomu ublížiť troj voltová batéria…

Môže nesprávne užívanie obojku spôsobiť ujmu na zdraví?

Pravdepodobne áno. Rovnako ako iné nadmerné trestanie. Jednoducho povedané, pokiaľ psa nadmerne trestáte, vystavujete ho stresu, ktorý môže viesť k zhoršeniu funkcie niektorého orgánu, napríklad žľazy.

 

Použitie elektronického obojku neskúseným užívateľom je týranie. Ľudia ho používajú nesprávne apod.

Toto tvrdenie vychádza z predstavy, že elektronický obojok nejakým spôsobom ubližuje. Áno bolí. Ale bolí aj trest rukou. Pokiaľ psa trestáte v nesprávnu chvíľu, tak sú obidva spôsoby týraním. Myslím ale, že sa tomuto u elektrických obojkov naopak predchádza. Jediný protiargument som našiel u jedného psieho psychológa – reflexný oblúk (doba, než si pes uvedomí, že mu niečo prikazujete). Je to hlúposť. Sledoval som toto u užívateľov a nikto nedáva impulz po tom, čo pes neposlúchne na povel za sekundu. Ani tí, čo nepoužívajú varovanie, nie sú tak rýchli, aby tlačítko stlačili pod 3 sekundy– vy totiž neviete, že vás pes v určitú chvíľu neposlúchne, vzniká teda tiež medzera.

Naopak som sám pri výcviku prišiel na to, že tento argument je možné veľmi jednoducho obrátiť PRE používanie výcvikových obojkov. Dôvod je jednoduchý a každý, kto má psa s tým chce nechce príde do styku: Pes neuposlúchne – utečie, nejde ho odvolať – za kratšiu či dlhšiu dobu k vám príde. A čo teraz, udriete ho za to, že neuposlúchol pred desiatimi minútami? Pes síce vie, že vás neuposlúchol, ale keď ho potrestáte vo chvíli, kedy k vám príde, spojuje si to s tým, že k vám prišiel. Nie s tým, že neuposlúchol. Osobne teda psa v takom prípade netrestám, nemá to zmysel. Niekto trestá, a potom sa čuduje, že pes sa pol hodiny schováva pod autom.

Pokiaľ ale mám v ruke vysielačku a pes obojok na krku, je komunikácia (trest) okamžitá. Vydám povel, pokiaľ pes neuposlúchne (môžem použiť varovanie), vyšlem impulz, ktorý je mu skôr nepríjemný, než bolestivý, ale pripomenie mu, že robí niečo zle. Až vo chvíli, kedy pes nereaguje na slabší impulz, pošlem impulz silnejší, ktorý už ho zabolí (asi rovnako ako keď ho tresnem cez zadok).

Pre všetkých, ktorý majú záujem, sme preložili inštruktážne videa, kde sa môžete naučiť výcviku jednotlivých povelov. www.youtube.com/elektroobojky.

Impulz… nebudem predsa do psa púšťať prúd…

Ako už som písal vyššie, zariadenie je napájané batériami od 3 do 9 voltov. Nie som síce elektrikár a neviem vysvetliť, k čomu presne dochádza pri impulzu (myslím, že to je vysoké napätie o nízkom prúde tvorené transformátorom), ale tých zariadení mi prešlo pod rukami mnoho a všetky sme na sebe dobrovoľne či nedobrovoľne testovali. Pocitovo asi najbližšie je rana od nabitého zábradlia. Slabší či silnejší podľa typu či nastavenia intenzity. Tie z tých slabších mi pripomínajú napríklad slabšie pichnutie špendlíkom (nie však prepichnutie kože).

Použitie môže zmeniť povahu psa

Toto je ale zase na vás. Pokiaľ sa k psovi chováte nevhodne, tak z neho asi vyrovnaného jedinca neurobíte. A elektronický obojok bohužiaľ môže slúžiť ako nástroj.

Pri použití obojku je to o dosť viacej vidieť, než v iných prípadoch (napríklad keď psa mlátite hlava nehlava palicou).

Jedno z vysvetlení môže byť v asociatívnej pamäti psov, ktorá je najviac vyvinutá pre sluch a čuch. Obojky vydávajú zvuky – buď pípanie v podobe varovania, ale aj pri impulzu obojok zabzučí. Pokiaľ teda psa nadmerne (rozumej bezdôvodne, nesprávne alebo schválne) obojkom trestám, tak bude pri podobnom zvukovom vnemu reagovať ustrašene (moc podobných zvukov našťastie nie je).

Argument, s ktorým by som naopak nepracoval, je v tom, že je to pre psa neprirodzené, nemá s vami kontakt apod. To si nemyslím, pre psa je v našom svete neprirodzené úplne všetko, a aj tak s tým nemá problém.

Omnoho bližšie je druhá varianta, kedy si pes impulz nedokáže s ničím spojiť. Jeho chovanie sa po nasadení obojku zmení, má totiž strach – to je ale presne to bezdôvodné trestanie. Nemá cenu tu zasa omieľať, že rovnako vystrašený bude z obyčajnej palice, pokiaľ ju uvidí. Alebo z čohokoľvek iného, čo mu bezdôvodne spôsobilo bolesť. Jediný rozdiel je v tom, že pes si v prípade elektronického obojku nespojuje trest s vami.

Nejedná sa teda o zmenu povahy, ale o strach z niečoho, čo zvieraťu spôsobilo bolesť.

Ja elektronický obojok sám používam, síce len zriedka, pretože Bella to nepotrebuje, ale na vychytanie niektorých neduhov je to účinné (rada žerie výkaly a chytajte si ju so zašpinenou vreckovkou v puse po sídlisku). Ale k veci, nikdy sa mi nestalo, že by Bella odmietala nasadenie obojku, alebo sa jej chovanie nejako zmenilo. Teda okrem toho, že je poslušnejšia, keď už cíti, že mi dochádza trpezlivosť a mohol by som jej chcieť dať impulz. A to musím podotknúť, že nie som profesionálny cvičiteľ a Bella je môj prvý pes. Pokiaľ používate elektronický obojok s rozumom, neje urobiť chybu. Alebo úplne stačí, keď máte svoje zviera radi, a takže ho logicky nemáte záujem týrať.

Keď teda čítam komentáre v štýle „videl som človeka s elektrickým obojkom, pral do psa ako mohol a pes z toho bol mimo“, tak je mi z vás skôr zle. Miesto toho, aby ste odsúdili človeka, vyskočili zo svojej zóny pohodlia, a dali mu cez papuľu (alebo aspoň vynadali), tak plačete na internetovej diskusii, že je zlé používať elektro obojok.

 

Nezaobstáravajte si psa keď na výchovu nemáte (alebo kupujem elektronický obojok pre riešenie problémovej situácie)

„Inteligentnejšiu“ reakciu som asi nenašiel. Určite, nájdu sa prípady nezodpovedných ľudí, ale myslím, že to sú výnimky. Denne hovorím s desiatkami ľudí, ktorí riešia nejaký problém. Najčastejšie hovor začína:

Mám psa z útulku – no, tak čo keby sme postavili pár ďalších útulkov a nechali tam tie psy poskapíňať v klietkach. U sliepok a kráv to nikomu nevadí.  Zachránite psa, pretože to niekto pred vami vzdal, a nakoniec poslúchate od anonymných chytrákov niečo o neschopnosti psa vychovať. Pokiaľ je tu problém, tak na klasické metódy je neskoro.

Pes uteká za zverou – toto je základný pud. Ako aj jedlo, tak párenie. U niektorých je silnejší, u niektorých slabší. S týmto si nemusí poradiť ani ten najvášnivejší diskutér na emimine.

Pes uteká z pozemku – väčšinou pudové pohnútky, na dedine si hárá fena, okolo prešla srnka.

Pes šteká v byte, keď je sám – to je podľa mňa najsmutnejší prípad, pes šteká, pretože sa bojí, že sa páničok nevráti.  Bohužiaľ, toto tiež dopredu neodhadnete, ľahko podceníte a hlavne, každý pes je iný a niekedy to ani nemusí byť chyba majiteľa.  Ničmenej je stále lepší protištekací obojok než útulok. Tam síce štekať môže, ale páníčok už sa asi nikdy nevráti.

Takmer každý sa ale pýta, je to bezpečné? Nemôže sa mu nič stať? Všetci majú o svoje psy starosť. Každý si psa zaobstaral s dobrou vierou. A preto verím, že 99,9 % našich zákazníkov a užívateľov elektronických obojkov ich používa s uvážením.

Som teda zástancom použitia elektronického obojku aj v týchto problémových situáciách a som hrdý na to, že pomáham s rozšírením tejto pomôcky. Nepriamo uľavujeme útulkom, priamo pomáhame majiteľom tvrdohlavejších psíkov, veľa ich susedom sa vďaka nám lepšie spí, ale hlavne pomáhame držať psy v bezpečí a umožňujeme im žiť spokojený život doma.

Existuje iné riešenie problému

Keď teda pominiem to, že väčšina kupujúcich už vyskúšala všetko, stále sa dokola otáča téma, že sa elektronický obojok zaobstaráva pre problémové psy. Áno, v mnohých prípadoch to tak je. Ničmenej elektronické výcvikové obojky boli vyvinuté ako pomôcka pre výcvik loveckých psov – napríklad práve kvôli zmieňovanej okamžitej komunikácii so zvieraťom. Považujem ich teda za štandardnú pomôcku pre výcvik.

Odborníci vravia…

Na svete je mnoho skúsených kynológov, ich názory sa dosť líšia. Niekto elektronické obojky schvaľuje, iný nie. Teraz sa predháňajú, koľko desaťročí cvičia psy, aké štúdiá študovali, alebo napísali. Tie štúdia som nečítal. Ani nie som ostrieľaný kynológ, ktorý cvičí psy 3 desaťročia. Ale predal som cca 10 000 elektronických obojkov.  Od mnoho zákazníkov mám spiatočnú väzbu. Nezažil som, že by mal niekto akýkoľvek problém so zdravím psa alebo jeho psychikou. Potom si prečítam článok o elektronickom obojku, kde autor zmieni „skúsení kynológovia spôsobili zdravotné ťažkosti psom, bez toho aby použili elektronický obojok“. Snažia sa tým povedať, že pokiaľ je pes v strese, môže to mať vplyv na funkciu žlazy. Lenže tým len potvrdil môj názor, predstava o zlom elektronickom obojku je mylná. Sú to zas len zlí ľudia.

Mimochodom, väčšina týchto odborníkov propaguje svoje metódy. Ony sa totiž tie knihy a metódy samy nepredajú. Takže ich úsudok je vždy ovplyvnený, rovnako ako ten môj (ako predajca elektronického obojku). Stačí už len povedať, že metód je mnoho, sú rôzne účinné a je len na človeku, ktorú zvolí.

Základný súhrn PRE a PROTI elektronickým obojkom

Spísal som v skratke, aká pozitíva môže používanie elektronických pomôcok priniesť. 

Pozitívne prínosy elektronického obojku pre vás aj pre psa:

  • Okamžitá komunikácia so psom, pes má okamžitú odozvu o zlom chovaní
  • Vyššie bezpečie pre psa – neutečie, nezrazí ho auto, nezožerie, čo nemá, nezastrelí ho poľovník
  • Vyššie bezpečie pre okolie – nenapadne, nepohryzie, nezahryzne
  • Väčšia voľnosť pre psa – vodidlo môžete nechať ležať doma, koterec na záhrade už nemusíte zatvárať
  • Menšia frustrácia na oboch stranách v problémových častiach výcviku – pes sa nebojí prísť, pretože sa bojí výprasku
  • Ušetríte peniaze za odchyt

 

Prečo a kedy elektronický obojok zásadne nepoužívať?

  • Záleží vám, čo si o vás myslí pár zakomplexovaných chytrákov
  • Máte psychickú chorobu a chcete si na psovi zvyšovať ego

Záver

Pokiaľ uvažujete o kúpe elektronického obojku, prečítajte si návod, pozrite sa na inštruktážne videá. Potom nemôžete nič skaziť.

Zdroje neuvádzam, všetko je na Googlu, kto chce, nájde a aspoň sa zoznámi s problematikou viac.