Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)
Posledný žijúci psí hrdina, ktorý zachránil ľudí zpod trosiek WTC, oslávil 16 rokov!

Posledný žijúci psí hrdina, ktorý zachránil ľudí zpod trosiek WTC, oslávil 16 rokov!

11. septembra roku 2015 prebehlo 14. výročie útoku na veže Svetového obchodného centra, kde zahynulo 2973 ľudí a 26 nebolo nikdy nájdených.

Záchrannej operácie na WTC sa zúčastnilo niekoľko záchranárov, hasičov, policistov, dobrovoľníkov ale aj psov. Aj toho roku, pri príležitosti výročia, vzdali ľudia hold na počesť hrdinov tejto tragickej udalosti. Okrem ľudí, ktorí v tento deň prejavili odvahu, srdce a ušľachtilosť bola medzi nimi aj fenka Bretagne, posledný zo stovky žijúcich psov, ktoré sa zúčastnili WTC záchrannej akcie.

Bretagne sa vtedy záchrannej operácie účastnila prvýkrát. Ide o fenku zlatého retrívera, ktorá pomáhala spolu so svojou majiteľkou, Denise Corliss. Denise a Bretagne pracovali 12 hodín denne, spali len málo, aby čo najviac času strávili v ruinách WTC. Vďaka tomu zachránili niekoľko životov. Povolenie opustiť službu a vydať sa do záchrannej akcie k WTC dostali od svojho pracoviska v štáte Texas.

Majiteľka Bretagne povedala v rozhovore pre New York Daily, že jej pes nielen, že pátral v ruinách, ale tiež svojou prítomnosťou rozveseľoval záchranárov a ľudí, ktorí stratili svojich blízkych v ruinách. Bretagne tak bola psychickou podporou pre vydesené tváre a pátrajúcich záchranárov uprostred tejto tragédie.

"Bola som taká vďačná, že som mala psa ako partnera, ktorý mi pomohol sa cez toto dostať", hovorí Corliss.

Cindy Otto, veterinárka, ktorá sa starala o sto psov, ktoré sa tejto záchrannej akcie účastnili, popísala, aký zásadný význam mali psí záchranári na tejto udalosti. "Videla som tam sediacich hasičov bez výrazu v tvári, žiadne emócie, a keď videli psa, objavil sa im úsmev na tvári...", povedala Otto. "Tie psy mali silu rozsvietiť nádej v tme, hoci len na chvíľu."

Okrem WTC sa Bretagne zúčastnila mnohých iných situácii, keď bol ľudský život v nebezpečí. Pomohla hľadať stratených ľudí po hurikáne Katrina, Rita aj Ivan. V súčasnej dobe je už šesť rokov v dôchodku, ale aj tak nespí na vavrínoch. Bretagne pracuje na základnej škole v úlohe terapeuta.

Bretagne má narodeniny presne 11. septembra. Bola pozvaná aj do New Yorku, kde dostala ocenenie ako pravá hrdinka, so všetkými poctami. Bola ubytovaná v Central Parku, kde na ňu čakala narodeninová torta a rôzne delikatesy. Ďalej si užila výlet po New Yorku v limuzíne a prešla sa aj po Times Square, kde jeden z jej bilboardov niesol jej meno.

Spolu so svojou majiteľkou išli aj ku Ground Zero. Tam mohli sledovať úžasnú oslavu výročia a pozrieť si pamätnu dosku postavenú pre psíky, ktoré sa podieľali na záchrannej akcii 11. 9. 2001. Hotel, v ktorom bola majiteľka spolu s Bretagne, daroval organizáciám Texas Task Force tisíc dolárov, aby aj naďalej mohli trénovať takto schopné psy.