Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako správne kŕmiť psa a mačku a nájsť k tomu vhodné krmivo?

Potrebujete si doplniť informácie o tom, ako správne kŕmiť vášho psa alebo mačku? Skvelé, pretože práve vhodné krmivo výrazne zlepší celkové zdravie vášho maznačíka a predĺži jeho život v priemere až o 4 roky. My vám poradíme, ako sa môžete jednoducho zorientovať v obsahu suchých krmív! 

(Strava slúži k jedinému cieľu: aby bol váš maznáčik spokojný a zdravý...)

1. zásada: Hľadajte krmivo podľa konkrétnych dispozícií vášho chlpáča

Najskôr si prečítajte vaše individuálne požiadavky - je váš štvornohý parťák šteňa, dospelá mačka alebo senior obrieho plemena? Má zdravotné ťažkosti, citlivé trávenie alebo napr. sklony k obezite? Podľa veku, zdravotnej kondície a plemena sa mení aj požadovaný obsah zložiek v krmive, napr. množstvom bielkovín a prítomnosťou alergénov. Kvalitné značky krmív ponúkajú odpoveď so špeciálnou (funkčnou) receptúrou a viditeľne tak ovplyvňujú zdravotný stav maznáčika (napr. podporujú močový trakt, vylúčia zo zloženia alergény alebo regulujú obsah tukov pri sklonoch k obezite).

 

2. zásada: Dohliadajte na základné pravidlá správnej výživy

Pre celkovú pohodu kŕmte mačku viackrát denne menšími porciami, psa je možné nakŕmiť raz (šteňa radšej 2x) v priemernom množstve a optimálnom zložení. Mačka vyžaduje viac bielkovín ako jedálny lístok psa. Hladina bielkovín a rovnako tak aj minerálov sa však musí regulovať. Nadmerné množstvo spôsobuje mačke vážne problémy v močových stenách a zaťažuje obličky. Prejedanie sa či hltanie zase spôsobujú maznáčikom vážne tráviace ťažkosti, u psov môže nastať až otočenie žalúdka. Preto by ste mali naozaj poctivo dohliadať na množstvo porcií. Ak nemôžete na jedálniček dohliadať celý deň, môžu vám pomôcť napríklad dávkovače krmiva. Podporte tiež pitný režim chlpáčov, aby mali neobmedzený prístup k čistej vode. Dohliadnite aj na obsah a zdroje živín v krmive, strava je najúčinnejšou prevenciou vážnych chorôb a nepríjemných komplikácií. 

(moderný automatický dávkovač môže byť zároveň loptou na hranie... Napríklad ako Foobler!)

3. Čo nesmie chýbať na miske vášho maznáčika? 

Strava chlpáčov vyžaduje tiež základné látky a živiny. Ktoré to sú? 

 • Živočíšne bielkoviny (proteíny) sú podstatné pre správny rast a regeneráciu orgánov a tiež sú zdrojom využiteľnej energie. Mäsožravec ich potrebuje prijímať z mäsitej stravy, ktorá je pre zviera dobre stráviteľná. Rastlinné zložky (sója, kukurica a pod.) bývajú bohužiaľ náhradou, ktorá šetrí peňaženku. Vysoko vhodné krmivá naopak obsahujú minimálne 16% bielkovín z mäsa a viac než 8% tuku živočíšneho pôvodu. 
 • Dobre stráviteľné sacharidy tvoria zásobu rýchlej energie, ale aj o tom či sú vhodné rozhoduje stráviteľnosť. Dobre stráviteľné sú určite zemiaky, ryža, amanarath či ovos. Ideálny obsah v krmive je asi 20 %. Menej vhodným zdrojom sacharidov je pšenica alebo kukurica, ktorá sa v nadmernom množstve prejavuje obezitou a sú rovnako nevhodné pri potravinových alergiách alebo citlivom zažívaní. 
 • Zdravá vláknina sa vyskytuje predovšetkým v strukovinách, ovocí a zelenine. Tie obsahujú rozpustnú vlákninu, ktorá v črevách viaže vodu, dáva zvieraťu živiny, pocit sýtosti a zmäkčuje výkaly. Nerozpustná vláknina v obilných šupkách, otruboch a orechoch čistí črevá, formuje a zahusťuje výkaly. Výborne prečistí črevnú mikroflóru, pôsobí ako kefka na mikróby a nečistoty. 
 • Kvalita tukov rozhoduje či váš chlpáč vstrebe hodnotné zložky a vitamíny rozpustné v tukoch a získa dôležité esenciálne kyseliny. Pre maznáčikov je najlepšie stráviteľná hydina alebo rybí tuk, najmä lososový, ktorý je najbohatším zdrojom omega 3 a 6 esenciálnych kyselín. Z rastlinných olejov je najvýhodnejší olivový či ľanový. 
 • Minerály, vitamíny a doplnky prospievajú imunite a zdravému vývoju. Priaznivo ovplyvňujú rizikové faktory ochorení, zlepšujú imunitu a činnosť jednotlivých orgánov (močového, tráviaceho a zažívacieho traktu). Pre ich vstrebávanie je nutný obsah už spomínaných omega 3 a 6 nenasýtených kyselín v krmive. 

Ako vám napovie text z obsahu krmiva? 

Informácie máme, ale ako sa v tom množstve krmív zorientovať? Vyberte krmivo, ktoré:

 1. Neodkazuje len na reklamu - lákavé pojmy, naaranžované fotky sú jedna vec a kvalita často úplne iná. Profesionál radšej investuje do perfektného zloženia, u horšieho krmiva to býva práve noapak. Vždy si porovnajte obsah, ktorý ukáže kvalitu jednoznačne a bez skrášľovania. 
 2. Jasne deklarované zložky sú vizitkou férového jednania so zákazníkom. Ak hľadáte kvalitné krmivo, nejasné pojmy odmietnite. (vedľajšie mäsové produkty, obilniny, rastlinné oleje a pod.) Pýtajte si jasne štrukturovaný obsah zostavený z konkrétnych položiek (hovädzie mäso, ovos, ľanový a lososový olej, ...) a množstva. Jedine tak máte možnosť dobre zhodnotiť obsah. 
 3. Výhodou je vedieť pôvod surovín alebo mať aspoň možnosť jeho nájdenia.  Máte tak jasno v tom, čo dávate maznáčikom do misky. Vysokú hodnotu majú suroviny, ktoré sú kvalitou vhodné aj pre ľudskú spotrebu, produkty v bio kvalite alebo čerstvé suroviny. 
 4. Hľadajte priamu zodpovednosť. Profesionálne značky sa ničím netaja a preto uvádzajú konkrétnych výrobcov, prípadne dcérsku spoločnosť. Zodpovednosť je jasne napísaná aj s príslušnými kontaktmi. Neprehliadnite zoznam značiek alebo zahmlené údaje poukazujúce na to, že vám výrobca zrejme niečo tají. 
 5. Odmietnite chemické konzervanty, farbivá a dochucovadlá! Patria k najrizikovejším faktorom lacnej stravy. Sú kontroverznou prísadou s veľmi zlými dôsledkami na zdravie. Radšej siahnite po krmive, ktoré je konzervované prírodnou cestou a rozhodne je bez farbív. 
 6. Prémiová, ultra prémiová, holistická? Inšpirujte sa označením kvality, lepšie si tak uvedomíte, či výrobca neklame a uvádza kvalitu, ktorá zodpovedá obsahu.  

Prémiové krmivá - pod túto kolonku sa radia krmivá priemernej kvality. V obsahu nájdete často nekonkrétne zložky bez presného množstva, vyššieho množstva obilnín, mäsová múčka v nízkom množstve je najčastešie hydina. Krmivo môže obsahovať rastlinné bielkoviny, často aj pšenicu či kukuricu. Obyčajne ponúkajú základné delenie podľa veku alebo aj plemena zvieraťa. Krmivo je vhodné doplňovať pravidelne živinami z kvalitných zdrojov (napr. mäso, zeleninu, ovocie...)

Super prémiová. Ultra prémiová - krmivá pod týmto označením uvádzajú podrobný obsah, mäso je na prvom mieste a rozlišujú obsah v sušenom, surovom stave a múčku. Obsah surového mäsa nie je kvôli vysokému obsahu vody príliš určujúci. Je to v poriadku ak je tam uvedené aj množstvo sušeného mäsa. Krmivo spracúva rôzne mäsá a obsah je celkovo pestrý, so zeleninou, ovocím a bylinami. Krmivo navyše špecifikuje svoju ponuku podľa fyzickej aktivity či rôznych diét a samozrejme podľa plemena a veku. Predstavuje kompletnú plnohodnotnú stravu. 

Holistické krmivá - znamenajú špičku vo výžive a obsahujú vysoko kvalitné suroviny, ktoré sú vhodné aj pre ľudskú spotrebu. Nájdete tu tiež ponuku nezvyčajných mias (bizón, byvol, diviak atď.), čerstvého ovocia, zeleniny, bylín a veľmi nízky obsah obilnín alebo úplne bez nich a nevhodné škroby. Ponúkajú jednoproteínové receptúry z jedného druhu mäsa vrátane tukov a receptúry bez obilnín, s čerstvým mäsom a vyhovujuce sú aj pre psov s rôznymi potravinovými alergiami, dispozíciami a fyzickou záťažou. Váš chlpáč bude v siedmom nebi! 

Obsah krmiva v praxi: 

A ako to všetko vyzerá na obale v obchodných regáloch? Vyhodnotíme si na príkladoch!

1) Calibria: Superpremiun Hypoallergenic Dog Food

Krmivo zaujme superprémiovou kvalitou s hypoalergénnou receptúrou, ktorú uvádza na obale. Ako je na tom skutočná kvalita obsahu?

 

Zloženie: 

 

kuracia múčka (23%), dehydrované kura (20%), ryža, pivovarská ryža, hydinový tuk. (konzervované prírodnými tokoferolami), sušené repné rezky, kvasnice, hydrolyzované kuracie vnútornosti (2%), lososový olej, morské riasy, sušené jablká, sušený špenát, probiotiká (mannan-oligosacharidy 150 mg/kg, bea-glukány 125 mg/kg, frukto-oligosacharidy 90 mg/kg), zmes byliniek a ovocia (extrakt z pomaranča, rozmarínu, petržlenu, tymiánu - 320 mg/kg), glukosamín hydrochlorid (290 mg/kg), chondroitin sulfát (180 mg/kg), extrakt z juky (85 mg/kg). 

 

Analytické zložky: 

 

hrubé bielkoviny                  27,0 %

obsah tuku                          15,0 %

hrubá vláknina                      2,8 %

hrubý popol                          7,2 %

vlhkosť                                 9,0 %

vápnik                                  1,5 %

fosfor                                   1,1 %

sodík                                    0,1 %

horčík                                  0,09 %

omega-3 mastné kyseliny      0,27 %

omega-6 mastné kyseliny      1,95 %

energetická hodnota              3 740 kcal/kg

Čo sa dozvieme z obsahu? 

 • Prehľadne štrukturované údaje, konkrétne pomenované zložky (druh tuku, mäsa a sušený stav a múčka, presné množstvo v percentách).
 • Najvyšší podiel majú živočíšne zložky v celkovom množstve 43%, uvedených v sušenom stave, takže údaj je reálny. Pochádzajú z jedného druhu ľahko stráviteľného mäsa a to vrátane hydinového tuku. Množstvo je vyhovujúce (okolo 50% sušeného mäsa už je vysoká kvalita, bielkoviny prevyšujú dolnú hranicu 16%).
 • Ryža je kvalitným zdrojom sacharidov a celkovo výživný doplnok tvoria aj repné rezky)
 • Lososový olej ako najkvalitejší zdroj omega 3 a 6 zaistí vstrebávanie vitamínov.
 • Morské riasy, jablká a špenát sú zdrojom rozpustnej vlákniny a vitamínov, riasy prospievajú zažívaniu a sú prírodným zdrojom vitamínov.
 • Extrakt z pomaranča, rozmarín, tymián a petržlen znamenajú opäť prírodnú podporu zdravia a prísun vitamínov a minerálov a prebiotiká pre zdravé zažívanie.

 

Celkové zhodnotenie

Calibra ponúka výživné krmivo pre vašich chlpáčov, ktoré zodpovedá deklarovanej super prémiovej kvalite a vďaka jednodruhovým živočíšnym proteínom a ryži zodpovedá hypoalergénovej receptúre bez farbív a chemikálií. Presne ako nám výrobca sľubuje. 

Vysoká výživnosť pestrých surovín. 

Podrobne uvádza zodpovedné kontaktné miesta a na stránkach zistíte aj detaily o jednotlivých zložkách: https://www.mojecalibra.cz/. Calibra sa opiera vo vývoji receptúr o znalosti odborníkov a veterinárov z univerzít v Brne, Viedni a Berlíne. Kvalitné krmivo vyrába už od roku 2001. Uspokojuje široký a špecifický dopyt chovateľov. Ponúka hypoalergénne receptúry aj varianty bez obilnín vhodné aj pre citlivé zažívanie https://www.mojecalibra.cz/krmivo/pro-psy/granule-pro-psy/dog-expert-nutrition-sensitive-salmon-potato/. Objavte tiež ekenomicky výhodnejšiu prémiovú radu.

 

2) Frieskies Balance pre psov

Krmivo PURINA® Friskies® Vitafit™ Balance: "Obsahuje všetko, čo dospelý pes potrebuje. Granule psom veľmi chutia a naviac obsahujú vitamíny A, B, D a E a omega 3 a 6 mastné kyseliny. Zároveň sú zdrojom kvalitných bielkovín a ďalších živín, ktoré sú podstatné pre leskejšiu srsť vášho psieho miláčika a dobré zažívanie." deklaruje popis krmiva. Skutočnosť v obsahu vyzerá takto: 

Zloženie:

obilniny, vedľajšie výrobky rastlinného pôvodu, mäso a produkty živočíšneho pôvodu (min. 4% kuracie mäso), rastlinné oleje a živočíšne tuky (!!!), zelenina, minerálne látky. 

proteíny 200 g / kg, vlhkosť 9,5%, tuk 100 g / kg, popoloviny 75 g / kg, vláknina 30 g / kg, meď 7 mg / kg, vitamín A 5000 m.j./ kg, vitamín D3 500 m.j./ kg, vitamín E (alfatokoferol) 50 mg / kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zhodnotenie:

Na prvom mieste stoja obilniny a vedľajšie výrobky rastlinného pôvodu pre výživu mäsožravcov úplne nevhodné. Naviac prevyšuje minimálny podiel živočíšnych zložiek (iba 4% mäsa). Zo všeobecného označovania navyše nezistíme o aké obilniny, mäso, oleje a tuky ide a hrozí tak riziko alergickej reakcie. Nejasná deklarácia poukazuje na kontroverzné alebo nevhodné suroviny. Pre dlhodobú konzumáciu bez doplnenia vhodnejších zložiek sú granule pre domácich miláčikov nevhodné. Obsah sa podriaďuje nízkej cene a kvalitu prevyšuje reklama. 

http://www.friskies.cz/

Sľubované zložky v obsahu sú prakticky neoverené, obsah omega 3 a 6 nie je možné v obsahu nájsť. Živočíšne, navyše bližšie neurčené bielkoviny sú tak nízke, že určite nie je možné hovoriť o "kvalitných bielkovinách' (ako deklaruje výrobca). Farbivá a umelé konzervanty v spojení s nevhodným a neurčitým obsahom nepreukazujú vhodnú výživu "všetkého, čo dospelý pes potrebuje."