Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako sa v zime starať o psa: oblečenie, granule, vitamíny a doplnky

Každý tvor žijúci v pasme striedavého podnebia sa musí na zimné obdobie pripraviť. Chladné obdobie kladie vysoké nároky na kvalitu srsti, zásobu energie, dostatočný odpočinok a zdravú kondíciu. Tie bezmocnejšie stvorenia, vyšľachtené z divokých šeliem do domácich maznáčikov chovateľov musíme zaopatriť my, majitelia.

Od hlavy po päty

Aby sme si prehľad zjednodušili, začnime od hlavy k päte, len aby sme maznáčikom poskytli všetko, čo si zima žiada.

Váš chlpáč bude v zimnom období rozhodne meniť srsť. Rovnako, ako meníte kabáty, potrebuje štvornohý kamarát podporiť aj zmenenú srsť. Pozornosť si tak zaslúži zvýšený podiel mastných kyselín Omega 3 a 6, ktoré sa starajú o zdravú kožu a huňatú podsadu hodvábne lesklej srsti. Tieto vzácne zložky, ktorých správny pomer len tak nejaké krmivo nevyladí, sa bohato vyskytujú v rybiom oleji, predovšetkým v lososovom. Prospieva tiež posilnenej imunite.

Keď sa posunieme o chlp ďalej (doslova), môžeme hovoriť o tom, čo vyžaduje napríklad chlpáč, ktorý vlastne žiadny veľký chlpáč nie je. Porozprávajme sa o "náhradnom kožúšku". Svetríky, mikiny, kvalitné bundy, pršiplášte alebo softshell, oblečky pre psíky rozhodne nie sú len záležitosťou módy. Vhodným oblečením podporíte svojich štvornohých kamarátov v optimálnej termoregulácii a vybavíte ho do rôzneho počasia. Je dobré psa chrániť pred premočením, vlhkom a chladom. Samozrejmosťou je dbať o zahriatie maznáčikov so sklonmi k artróze a psích seniorov. Kĺby aj chrbtica prechladnutím veľmi trpia. Oblečením pre psy tiež zabránite prechladnutie svalstva. V prípade outdoorového vybavenia pre psov voľte kvalitné materiály, ktoré nie len zahrejú, ale sú aj priedušné a disponujú kvalitnou povrchovou úpravou.

V neposlednom rade udržia oblečky srsť suchú a čistú. Znečistenie a časté premokanie znižuje kvalitu srsti a tým jej termoregulačné vlastnosti. Podporte srsť pravidelným kefovaním a správnou hygienou.

Na dlhých zimných prechádzkach dobre poslúžia najmä doplnky, ktoré svietia alebo obsahujú reflexné prvky. Znížená viditeľnosť a skoré stmievanie vás potom nezaskočia a nie len, že budete mať kamaráta pod dohľadom, ale orientáciu uľahčíte aj vášmu okoliu.

Kto sa v zimných mesiacich pýši koženou obuvou vie, čo dokážu prostriedky proti snehu s týmto materiálom urobiť. O koľko viac asi trpia živé labky našich chlpáčikov? Prípravky proti omŕzaniu a praskaniu labiek nie sú len otázkou komfortu, ale zdravia. Pokiaľ sa vo vašom okolí solí povrch vo veľkom, môžete zvážiť aj obuv pre psov.

Pozornosť si v zimných mesiacoch zaslúži tiež otázka imunity, ktorú podporíte vitamínmi a výživovými doplnkami. Prospejete celkovému zdraviu a kondícii psa, jednoduchšie porazíte chorobu a podporíte jeho zdravú srsť či kĺby zaťažené mnohonásobne v období chladného počasia.

Spokojný chlpáč v zime potrebuje:

  • nutrčine hodnotnú stravu a zvýšený denný prídavok kvalitného oleja
  • vitamíny pre podporu zdravia a imunity, kĺbnu výživu
  • zvýšenú pozornosť k udržiavaniu srsti - okrem výživy a rybieho oleja tiež kúpanie a kefovanie
  • podporu kondície a správnej termoregulácie vhodným oblečením
  • krém/sprej na ošetrenie labiek, prípadne topánky
  • svietiace či reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť