Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako sa starať o srsť psa - dosiahnite krásnu, zdravú a lesklú srsť!

Zdravie psíkov sa odráža v ich srsti. Keď majú kožúšok lesklý a hustý, vnímame ich ako zdravé a silné. Veľkú úlohu hrá pochopiteľne aj krmivo a vitamíny, ktoré prijímajú a dôležitá je aj vhodná starostlivosť o srsť psov. Každé plemeno má pritom iné nároky. Keď sa psa rozhodnete vykúpať a umyť šampónom, mali by ste ho vybrať podľa typu srsti aj prípadných zdravotných ťažkostí, ako je vyrážka, suchá koža alebo prítomnosť parazitov.

Žiadna starostlivosť, rovnako ako starostlivosť prehnaná, psíkom nesvedčí. Niektorí veterinári hovoria, že časté kúpanie psov môže vyvolať podráždenie pokožky, preto vždy buďte vnímaví ku konkrétnym potrebám vášho psíka. Niektorí psi kúpanie vyložene neznášajú a do vane alebo do sprchy ich dostanete len s námahou. Rešpektujte náturu psa, násilím ho nepresvedčíte, skôr sa mu snažte ukázať, že vo vode mu nič nehrozí, postupujte pomalými krôčikmi a odbourávejte stres a strach, najlepšie pomocou odmien a pochvál.

Psíky s dlhou alebo kučeravou srsťou


Starostlivosť o krátkosrsté psy je menej náročná. Preto si aj plemeno psa vyberajte podľa nárokov na starostlivosť o srsť. S dlhosrstými psami alebo so psami s kučeravou srsťou budete mať viac práce. Predovšetkým by ste u nich nemali podceniť česanie. Pri tom vám budú nápomocné špeciálne kefy alebo rozčesávače, ktoré dobre fungujú na zamotanú srsť. Okrem kief sa vyrábajú tiež špeciálne rukavice s hrotmi, takže psa vlastne nečešete, ale hladíte.

Najlepšie je, ak si z česania urobíte príjemný rituál, ktorý bude baviť vášho psa aj vás. Okrem odstraňovania zamotaných miest sa česanim koža premasíruje a prekrví, čo podporuje zdravie pokožky aj srsti.

Starostlivosť o srsť prispôsobte jej typu


O hrubú a krátku srsť sa budete starať inak než o dlhú a kučeravú, čomu treba prispôsobiť aj výber pomôcok, či už to sú kefy, šampóny alebo kondicionéry.

  • Hrubá srsť - vyžaduje pravidelné kefovanie, najlepšie kovovou kefou, ktorá odstráni vypadané a uvoľnené chlpy, koža sa prekrví a ozdraví.
  • Dlhá srsť - lepšie je redšia kefa, prípadne spomínaný rozčesávač, ktorý zbaví srsť chuchvalcov a zmotancov.
  • Hladká srsť - tá sa udržuje veľmi ľahko, stačí ju čas od času vykefovať a utrieť vlhkou handričkou.
  • Hodvábna srsť - psíkovia ju majú hlavne v oblasti slabín alebo uší, vyžaduje opatrné kefovanie.

Kučeravá srsť - kučeraví psi sú roztomilí a majú aj jednu výhodu - ich srsť nepĺzne, čo oceníte, ak máte psa doma. Je však potrebné pravidelné a pomerne časté kúpanie a zastrihávanie srsti.

Šampóny a kondicionéry pre psov

Psa by ste rozhodne nemali umývať šampónom pre ľudí! Na trhu existuje celý rad kozmetiky pre psov, z ktorej si môžete vybrať najvhodnejší šampón alebo kondicionér. K jedničkám patrí predovšetkým značka Menforsan.

Psie šampóny proti parazitom

Koža a srsť psov priťahuje parazity, takže správna starostlivosť je tiež prevenciou týchto nepríjemností. Fine Dog Short Hair je funkčný bylinný šampón proti parazitom pre dospelých krátkosrstých psov. Účinné detergenty a jemné zloženie esenciálnych olejov znižuje možnosť alergických reakcií kože a zvyšuje pružnosť a lesk srsti zvieraťa. Proti tzv. ektoparazitom je určený aj šampón Fine Dog Long Hair, ktorý je pre psov s dlhou srsťou. Ďalšou možnosťou je Fine Dog Classic, bylinný repelentný šampón, ktorý pôsobí ako prevencia voči parazitom alebo lietajúcemu hmyzu a je vhodný aj pre časté používanie. Antiparazitný šampón pre psov Animology Flea & Tick zase odpudzuje kliešte a blchy, šampón obsahuje čajovníkový olej, krásne vonia a úspešne sa používa aj v psích salónoch.

Šampón a kondicionér pre zamotanú srsť

Ošetrujúci šampón a kondicionér pre psov (2v1) Menforsan oceníte vo chvíli, keď vášho psíka trápi zamotaná srsť. Pri pravidelnom užívaní srsť ľahko rozčešete, a to vrátane chuchvalcov v srsti. Pretože je súčasťou šampónu aj kondicionér, zostáva srsť po umytí lesklá. Prípravok má vyvážené pH, takže ho možno používať pravidelne.

Šampón pre suchú kožu psov

Suchá koža psov je veľmi nepríjemná. Psa svrbí, ten sa škrabe a môže si spôsobiť až poranenie. Prírodné šampóny pre psov s biotínom Menforsan sú určené práve pre suchú kožu alebo pre psov trpiacich seboreickou dermatitídou. Šampón obsahuje biotín (vitamín B7), ktorý posilňuje srsť, regeneruje pokožku a zabraňuje vypadávaniu chlpov.

Šampón pre šteňatá

Pre najmenších štvornohých miláčikov bol vyvinutý šampón Animology Puppy Love, ktorý skvele stará o šteňaciu srsť, pekne vonia a je šetrný k pokožke. Séria šampónov Animology predstavuje unikátnu sadu produktov pre starostlivosť o srsť pre psov a používa sa najmä u prevádzkovateľov psích salónov. Značka sa stala držiteľom niekoľkých ocenení.

Šampón pre psov s hojivými účinkami

Aj psy môžu mať podráždenú kožu, trpieť ekzémom alebo vyrážkou. Liečivé účinky má šampón Menforsan, ktorý je obohatený o Aloe Vera, ktoré je bohaté na vitamíny. Aloe Vera pomáha tlmiť bolesť, liečiť rany a poranenia kože.

Repelentný šampón pre psy a mačky s Margos

Hmyz a parazity občas trápi každého psa alebo mačku. Pre tieto chvíle je určený repelentný šampón pre psy a mačky s margosou, levanduľou a geraniolom. Tieto zložky majú blahodarné účinky na stav pokožky, ničí baktérie, plesne, parazity a zlepšujú imunitný systém.

Zaujímate sa o zdravú srsť a kožu vášho psa? Pozrite si viac kozmetických prípravkov pre psov.