Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Zápal hrtanu a hltanu u psa: Ako ho úspečne liečiť?

Prichádza jeseň a s jeseňou zima. V taký čas je potreba si dávať pozor nie len na vaše zdravie, ale tiež na zdravie domácich maznáčikov. Na jeseň psa ohrozuje zvýšený výskyt niektorých chorôb súvisiacich s nachladnutím, pretože počasie sa neustále mení. Vášho psíka môže tak rýchlo poriadne potrápiť zápal hltanu a hrtanu, ktorý často nasleduje potom, čo zviera nachladne. Ako sa zápalu hrtanu u psov vyhnúť? Ako posíliť psíka obranyschopnosť? Kedy radšej zájsť k veterinárovi?

Príčiny zápalu hltanu a hrtanu

Zápal hltanu a hrtanu môže mať mnoho príčin, ale najčastejšie býva dôsledkom prechladnutie. Psík sa napríklad napil príliš studené vody, jedol sneh, premokol na prechádzke, ocitol sa v prievane alebo jeho organizmus proste reagoval na náhle zmeny počasia. Zápal výnimočne spôsobuje aj pobyt vo veľmi suchom a prašnom prostredí. Najnáchylnejšie sú šteňatá a slabí, podvyživení psy, ktorí nemajú dostatok vitamínov. Niekedy je zápal hltanu a hrtanu jedným z prejavov nebezpečných virových ochorení, preto buďte vždy veľmi pozorní a sledujte, či nemá pes aj iné problémy. Často doprevádza aj zápal pľúc alebo iné zápaly, napríklad zápal priedušníc.

 

 

Ako rozpoznať zápal hltanu a hrtanu?

Ako prvé sú zasiahnuté horné cesty dýchacie. Potom dochádza k zápalu v oblasti hrtanu a hltanu. Ten sa prejevuje predovšetkým kašľom s hnisavým hlienom. Kašeľ je dlhýnezastaviteľný a vedie k zvracaniu. Pes chraptí a pri dotyku oblasti hrtanu cíti bolesť, v mieste môžete rozpoznať zväčšenie a napuchnuté uzliny, zviera ťažko prehĺta a dávi sa. Majitelia si pri zvracaní svojho psíka často myslia, že sa jedná o zažívacie problémy, ale kľúčové sú záchvaty kašľa. Na začiatku síce teplota nebýva zvýšená, ale ak sa tak stane, je to znamenie, že možno ide o závažné infekčné ochorenie alebo zápal pľúc. Kašeľ sa postupom času zhoršuje, pes úplne prestáva prijímať potravu, nie je aktívni a zle dýcha.

 

 

Domáca liečba: risk alebo zisk?

Ak zápal rozpoznáte včas, môžete psíkovi podať bežné lieky proti zápalu, napríklad acylpyrín a liečbu doplniť o nenáročné, krátke prechádzky, ale pozor, neprepínajte ho! Nechte psíka odpočívať. Pes pravdepodobne zle prehĺta, takže mu lieky podávajte po jedle, aby sa nedávil. Zvlášť dbajte na jeho stravu, doprajte mu len mäkké a teplé jedlo a dostatok vitamínov. Vyhnite sa suchým granuliam, ktoré dráždia krk. V prípade domácej liečby by sa mal stav lepšiť behom niekoľkých dní. Ak sa situácia nemení, alebo sa dokonca zhoršuje, je treba vziať psíka k odborníkovi.

 

 

Kedy je zápal píliš vážny na domácu liečbu?

So šteňatami takto rozhodne neexperimentujte a radšej vyhľadajte veterinára. Ak si nie ste istý ani u dospelého psa, hlavne pokiaľ už sa objavili závažnejšie príznaky ako zvracanie, dávenie alebo zvýšená teplota, k lekárovi by ste ho mali vziať okamžite. Nič neriskujte z toho dôvodu, že zápal nemusí nutne súvisieť len s nachladnutím, ale s omnoho zákernejšou chorobou.

 

 

Ako predísť ochoreniu?

Pretože najčastejšie je pôvodcom zápalu prechladnutie, robte všetko pre to, aby sa tak nestalo.

  • Psíka s teplotou rozhodne nenechajte piť ľadovú vodu a dajte pozor, aby ho neofúklo.
  • Starostlivá hygiena by mala byť samozrejmosťou.
  • Neprepínajte ho a jeho návyky v prípade nutnosti meňte len pozvoľna.
  • Je dôležité, aby sa psík primerane hýbal, pohyb ale naproti tomu musí byť vyvážený dostatočným spánkom a odpočinkom.
  • Imunitu je pochopiteľne vhodné posilňovať vyváženou, pravidelnou a hodnotnou stravou. Pes by maj jesť od všetkého niečo. Tak ako vy. Maso, ovocie i zeleninu.
  • Existujú vitamíny a doplnky krmiva pre psov, ktoré sú celkom šetrné aj pre šteňatá, ale dôraz by mal byť kladený v prvej rade na životosprávu.
  • Nechte psíka v každom prípade očkovať proti iným nebezpečným chorobám. Zápal v súvislosti s nachladnutím je totiž v podstate tou lepšou variantou.
  • Vždy majte oči otvorené. Nebuďte slepý k príznakom choroby.