Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Choroby psov: Nádory na dýchacom ústrojenstve

Už len zmienka o nádore určite vydesí každého človeka. Obzvlášť, pokiaľ sa tento problém týka našich najbližších. A povedzme si úprimne, medzi našich najbližších často patria práve domáci maznáčikovia, ktorí sa stretávajú s ťažkosťami súvisiacimi s nádormi dýchacieho ústrojenstva úplne rovnako, tak ako ľudia. Ide o scenár, ktorý nenechá pokojným asi žiadneho majiteľa psa. Dajú sa tieto choroby ľahko rozpoznať? A pokiaľ dôjde na najhoršie, existuje nejaké riešenie? Aké?

Čo spôsobuje nádory dýchacieho ústrojenstva?

Jednou z možností je samozrejme dedičnosť, s ktorou skrátka nič neurobíte. Na druhú stranu, myslite na to, že aj váš maznáčik sa môže stať pasívnym fajčiarom! Štatistiky hovoria, že pes v domácnosti fajčiarov umiera skôr. Ak je majiteľ psíka, alebo niekdo iný v jeho blízkosti závislý na fajčení, ohrozuje nie len zdravie ľudí okolo seba, ale tiež svojich domácich maznáčikov. Myslieť si, že zvieratá sú vylúčené z pasívneho fajčenia, je nezmyselné. Najviac náchylné sú psíky s krátkym čumákom, na rozdiel napríklad od jazvečíkov, ktorých čumáčik je schopný prefiltrovať škodliviny omnoho lepšie. To ale neznamená, že ich sa problém týkať nemôže vôbec.

Príznaky nádorov na dýchacom ústrojenstve

V zárodku je samozrejme ťažké rozpoznať akékoľvek nádory. Psík Vám nepovie, že ho niečo trápi. Je dosť možné, že v začiatkoch ani sám nič neregistruje. Prejavy sa odvíjajú od toho, kde presne sa nádor náchadza. Pes môže mať problémy s dýchaním, chrčí a miestami sa dusí. Laik len ťažko odhadne, či ide o nádor alebo o inú chorobu. Medzi pokročilejšie príznaky patrí chronický kašeľ s hnisavým hlienom, výtoky z nosu, nepretržitá únava a strata hmotnosti. Psík začína s postupom času vykašliavať krv. Ďalším znakom býva tiež zdeformovaný nos. To je samozrejme signál pre vyhľadanie veterinára. Prítomnosť nádoru potom potvrdí rentgenogram.

Možnosti riešenia

Najčastejšie bohužiaľ ide o zhubné nádory, ktoré sa tvoria v pľúcnom tkanive. Prognóza je veľmi nepriaznivá a často nie je veľká nádej na uzdravenie. Existencia možnosti liečby závisí od typu nádoru, ale pokiaľ je zákrok uskutočniteľný a majiteľ sa preň rozhodne, je potrebné počítať s vysokými nákladmi. Ak je nález operatívny, liečba sa uskutočňuje formou chirurgického zásahu. Existujú tiež podporné lieky, ktoré tlmia príznaky a rôzne typy diét, ktoré spomaľujú rast nádoru. Nie je to nič jednoduché. Pravdepodobnosť úspešnosti liečby je ale veľmi nízka. Operácia býva náročná a majiteľ sa musí pripraviť aj na možnosť, že odborníkom sa psíka nemusí podariť zachrániť.

 

Podporná terapia pri liečbe nádoru

Čo sa týka liečby nádorov u psov všeobecne, dobrou správa je, že v posledných rokoch dochádza k veľkým pokrokom. Domácemu maznáčikovi, ktorý bojuje s nádorom, je v dnešnej dobre možné podávať rôzne doplnky krmiva a upraviť tak jeho stravu podľa zmienených špeciálnych diét. Psíky sa tak lepšie vysporiadajú s rastom nádoru a so súvisiacimi zápalmi.

Uskutočniteľnosť liečby nádoru

Majiteľ psa by mal samozrejme svojho maznáčika sledovať, aby bol nádor včas podchytený. V prípade, že sa objavia príznaky, nič neodkladajte. Kľúčovými faktormi pri liečbe ale nie je len rozsah útvaru ale aj jeho histologický typ či vzťah zvieratka k návštevám u veterinára. Niektoré psy znášajú napríklad očkovanie a podávanie liekov lepšie, iné horšie. Nie je od veci zamyslieť sa nad tým, akú má Váš pes povahu a či bude schopný liečbu zvládnuť. Tak psychicky, ako fyzicky. Psík s nízkou obranyschopnosťou, ktorý prekonal mnoho chorôb a trpí ďalšími problémami, má bohužiaľ malú šancu na uzdravenie.