Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Choroby psov: Infekčný zápal pečene

Tiež poznáte ten zvíjavý pocit strachu, keď je s vašim psíkom zrazu niečo v neporiadku? Začne zvracať, má hnačku. Nie vždy ide o črevné potiaže, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Príčinou môže byť práve infekčný zápal pečene, ktorý možno poznáte pod pojmom Rubartova choroba, psia žltačka alebo skrátka infekčná hepatitída.

Jej záludnosť spočíva v tom, že príznaky v podobe zvracania a hnačky niekedy neprídu vôbec, alebo sú len veľmi slabé a netrvajú dlho. Preto sa ponúka otázka, ako infekčný zápal pečene rozpoznať? Ako si včas všimnúť, že sa s vašim psom deje niečo neobvyklé. Dá sa proti tejto chorobe očkovať?

Pôvod infekčného zápalu pečene

Choroba poskytuje predovšetkým psy, líšky a ďalšie psovité šelmy, niekedy dokonca medvede. Pre človeka alebo iné domáce zvieratá nie je nebezpečná. Hoci často sa choroba nijak neprejaví, u ťažkých prípadov sa uvádza úmrtnosť až okolo 40 %. Psia žltačka sa dá ťažko odlíšiť od niektorých iných chorôb - napríklad od psinky alebo paravirózy.

Pôvodcom choroby je vírus, ktorý bohužial prežíva vo vonkajšom prostredí dlho. Pri izbovej teplote trvá nebezpečenstvo infekcie aj niekoľko dní. Prirodzenými prenášačmi vírusu sú vonkajšie parazity, ale vzhľadom na to, že v moči iného nakazeného zvieraťa zostáva vírus až deväť mesiacov po infekcii, váš miláčik sa môže nakaziť napríklad na prechádzke, pokiaľ dôjde ku kontaktu s kontaminovaným predmetom. Napriek tomu choroba postihuje rôzne staré psy, najnáchylnejšie sú ale mladé psíky v prvom, či druhom roku života.

Príznaky psej žltačky

Príznaky psej žltačky sa odvíjajú od schopnosti psa vytvoriť si protilátky. Možností je viacero:

Žiadne alebo mierne príznaky

U niektorých infikovaných psov sa zápal pečene nijak neprejaví z toho dôvodu, že zviera si vytvorilo dostatočné množstvo protilátok. Choroba tak nemusí vôbec prebehnúť, ak má váš pes dobrú obranyschopnosť. Na túto možnosť sa ale rozhodne nespoliehajte. Očkovanie by malo byť samozrejmosťou. Ani pes, ktorého imunitný systém si s chorobou neporadil, nemusí pri miernejších formách ochorenia nutne vykazovať známky žltačky. Jedinými prejavmi miernejších foriem je odmietanie potravy, nechutenstvo, ľahká apatia a depresia. Nie je to ale podmienkou. Je veľmi ľahké si zápal pečene zameniť s otravou jedlom.

Ťažké príznaky

V horšom prípade prichádzka chronický, aktívny zápal pečene a zápal obličiek. Psík ma hnačku a zvracia. U chorého psa môžete pozorovať zápal spojiviek a rohovky - zviera sa vyhýba svetlu, žmúri oči a trápi ho vodnatý výtok. U niektorých rás môže dôjsť aj k zelenému zákalu. Psiu žltačku neiekdy spreávádza aj zápal pľúc, zápal hrtanu, opuchy uzlín a bolesti brucha. To všetko môže viesť k zlyhaniu obličiek a pečene.

Perakútna forma

Pokiaľ si psík nebol schopný vytvoriť do siedmeho dňa po nakazení dostatok protilátok, dochádza k poruchám zrážanlivosti krvi a nastáva smutný koniec, keď zvieratkú zlyhá pečeň a môže zomrieť.

Liečba infekčného zápalu pečene

Pokiaľ majitel nadobudne sebemenšie podozrenie, že jeho psík vážne ochorel psou žltačkou, návšteva veterinára by mala byť nutnosťou! Lekár odoberie psíkovi krv a nasadí antibiotiká, steroidy a doplňujúcu liečbu. Aj vyliečený pes však môže nakaziť iné zvieratá, pretože vírus sa ešte niekoľko mesiacov nachádza v jeho moči. Je nutné, aby nakazený psík nechodil na verejné miesta a v žiadnom prípade sa neúčastnil výstav alebo súťaží.

Prevencia

Najúčinnejšou ochranou pred psou žltačkou je očkovanie. Každý majiteľ psa vie, že zákon mu ukladá povinnosť očkovať svojho psíka proti besnote, no chrániť psa pred ostatnými chorobami je rovnako dôležité. Aj infekčný zápal pečene môže byť veľmi nebezpečný, dokonca smrteľný. Vakcinácia býva zahájená v deviatom až dvanástom týždni života šteniatka, ďalej je nutná revakcinácia približne po ďalších troch až štyroch týždňoch.

Výrobcovia vakcíny potom radia preočkovať psíka každý rok, imunológovia ale doporučujú opakovať vakcínu len každé tri roky, pokiaľ teda prebehla správna vakcinácia šteniatka. K očkovaniu sa používa oslabený príbuzný vírus. Protilátky, ktoré si pes po vakcinácii vytvorí ho chránia nie len pred psou žltačkou, ale tiež pred psincovým kašľom. Očkovanie sa teda rozhodne vyplatí.