Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako vybrať vhodné antiparazitiká

Vyberáme antiparazitiká krok za krokom

Paraziti číhajú na psa od jari do jesene. Nečakajte, až kým sa do psieho kožuchu a následne do vašej domácnosti nasťahujú nechcení nájomníci, a buďte na nich pripravení. Zodpovednosť za zdravie vášho psa je na vás. Myslieť na prevenciu je nie len jednoduchšie a omnoho pohodlnejšie, ale v neposlednom rade aj finančne prívetivejšie, ako riešenie následkov. Okrem výberu vhodného antiparazitika nezabudnite udržiavať peliešok vášho psa čistý. pravidelne ho perte, prípadne striekajte sprejom. Zistíte, že bude pre parazity menej atraktívny.

Pri výbere vhodného antiparazitika záleží na prostredí, v ktorom pes žije. Obojky sú vhodnejšie pre psy pobehujúce vonku. Pre psy, ktoré bývajú s vami v byte alebo v dome, zvoľte skôr repelenty alebo pipety. Pokiaľ ešte zdieľate  domácnosť s mačkou, poraďte sa radšej s veterinárom- niektoré látky obsiahnuté v psích antiparazitikách sú pre mačky nebezpečné. 

Je dobré vedieť, proti akým parazitom chcete bojovať. Niektoré prípravky si poradia so všetkými parazitmi, niektoré odpudzujú len konkrétne druhy, napr. len blchy alebo kliešte. Dôležitým kritériom pre vás môže byť, za ako dlho začne prípravok účinkovať a celková doba účinnosti. Okamžitou ochranou vám poskytne sprej alebo pipeta, zatiaľčo pri obojkoch musíte počkať minimálne týždeň, kým začne účinkovať. Líši sa tiež doba účinnosti. Obojok chráni pred parazitmi aj niekoľko mesiacov, u pipiet je to často len niekoľko týždňov. 

Dbajte aj na povahu psa. Ak je to milovník vody, obojok bude pre neho vhodnejší ako sprejové antiparazitiká

 

 

Aké zbrane môžete proti parazitom použiť?

 • obojky
 • šampóny a púdre
 • repelenty a spreje
 • pipety
 • žuvacie tablety
 • elektronické odpudzovače

 

Čo všetko hrá úlohu pri výbere vhodného antiparazitika

 • Veľkosť a váha psa: Obojky zoženiete pre malé, stredné aj veľké plemená. U ďalších prípravkoch si vždy skontrolujte minimálnu doporučenú váhu psa.
 • Vek psa: Pokiaľ máte šteňa, zaujímajte sa, od akého veku je ktoré antiparazitikum odporúčané. 
 • Dĺžka srsti psa: Vyberte vhodný prípravok pre krátkosrsté alebo dlhosrsté psy. 
 • Druh parazitov, ktorý zvládne zneškodniť.
 • Prevencia. Potrebujete riešiť akútny problém a parazity, alebo chcete týmto bojom predchádzať?
 • Potreby psa. Obojky sú pohodlné pre chovateľov- stačí ho nasadiť a nemusíte sa o ne starať niekoľko mesiacov. Sledujte ale, či je váš pes s obojkom spokojný a či mu látky v ňom nespôsobujú alergickú reakciu.
 • Doba účinnosti: Obojky hubia parazity a rade mesiacov, spreje a repelenty v rade týždňov a šampóny predstavujú skôr doplňovaciu starostlivosť. 
 • Rýchlosť nástupu účinku: Potrebujete psa ochrániť ihneď? Spreje zafungujú okamžite, u obojkov a elektronických odpudzovačov budete musieť počkať približne týždeň. 
 • Prostredie, v ktorom pes žije. Obojky sú vhodnejšie pre vonkajšie psy. Pre bytové psíky odporúčame pipety alebo spreje. Pokiaľ s vami v domácnosti býva aj mačka, poraďte sa o výbere antiparazitika s veterinárom. Niektoré látky totiž môžu byť pre mačku nebezpečné. 
 • Kombinácia prípravkov: Pokiaľ chcete použiť viac druhov antiparazitík naraz, uistite sa radšej u veterinára, že tou kombináciou psíkovi neublížite. 

 

Pre a proti jednotlivých antiparazitík

Obojky- pohodlné a dlhodobé riešenie

Antiparazitné obojky hubia parazity po dobu cca 6-8 mesiacov. Veľkosť vyberiete jednoducho podľa plemena psa- hodí sa pre malé, stredné a veľké. Obojky sú bezpečné, vodoodolné. Psík ho môže mať na sebe stále. Na trhu nájdete chemické aj prírodné. Všeobecne sa neodporúčajú pre šteniatka do 8 týždňov. Vždy si u vybraného obojku dohľadajte informáciu o minimálnom veku a váhe psa. 

 

 

 

Pipety – jednoduchá aplikácia

Pipety ocenia najmä majitelia psov, ktorým vadí obojok. Roztok obsiahnutý v pipete jednoducho kvapnite psíkovi dozadu za krk. Účinkuje cca 1-2 mesiace. Rôzne druhy kvapiek odpudzujú určitý hmyz. Pozor, niektoré pipety ničia len blchy. niektoré aj vajíčka a larvy.

 

                                     

Šampóny a púdre – prevencia na prvom mieste

Šampóny a púdre slúžia ako výborný doplnok a podpora boja proti parazitom. Užívajte ich v rámci prevencie, nespoliehajte sa na nich ale ako na stopercentnú ochranu. 

 

Repelenty a spreje – okamžitý účinok

Najväčšou výhodou sprejov je okamžitý účinok- psíka stačí nastriekať pred prechádzkou a je proti parazitom okamžite chránený. Počítajte však s tým, že budete musieť sprej aplikovať denne aspoň po dobu jedného týždňa, aby sa stal čo najúčinnejší. Sprej môžete využiť tiež na pelech

 

 

Žuvacie tablety- k dostaniu v ordinácii 

Rýchlejší účinok zaistia žuvacie tablety, ktoré chránia psa dlhodobo- až 12 týždňov. Žiaľ, nie sú ešte bežne k dostaniu. Kúpite ich len u veterinára. 

 

Elektronické odpudzovače- malá antiparazitná revolúcia 

Tento druh antiparazitík má podobu mikročipu zabudovaného v prívesku, ktorý ľahko umiestníte na vodítko vášho psa. Vydáva ultrazvukové impulzy o frekvencii, ktorá nie je počuteľná pre ľudí ani pre zvieratá. Impulzy odpudzujú parazity v okruhu troch metrov. Počkajte približne týždeň od nasadenia, potom začne odpudzovač fungovať naplno. Je vhodný pre všetky psy bez ohľadu na plemeno a vek. Treba však dávať pozor, aby sa pes s obojkom nekúpal.