Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako vybrať peliešok pre psa?

  • Dajte si záležať na správnej veľkosti. Aby si pes peliešok obľúbil, musí sa v ňom cítiť pohodlne a bezpečne. S tým majú čo do činenia práve rozmery. Zohľadnite nie len veľkosť psa, ale aj jeho návyky, napríklad polohu, v ktorej často a rád spí. Príliš tesný peliešok nebude psíkovi vyhovovať, rovnako ako príliš veľký.
  • Zohľadnite materiál pelieška, aby bol pohodlný vášmu psíkovi ale aj vám, ktorí sa o jeho čistotu budete starať. Vyberte také peliešky, ktoré sú ľahko opratelné. Plyš je síce roztomilý materiál, ale bude sa na ňom držať viac chlpov ako napríklad na koženom peliešku.
  • Peliešok, ktorý bude položený na studenej podlahe v garáži alebo v predsieni by mal mať hrubé dno, ktoré dobre izoluje. Pre staršie psy, ktoré trpia bolesťou kĺbov alebo majú otlaky, vyberte špeciálne ortopedické matrace. Riešením sú tiež pontony.
  • Zamyslite sa tiež nad tvarom a designom psieho pelieška. Niektorým plemenám bude vyhovovať oválny tvar, iné psíky dajú prednosť iglu, búde alebo kukani.

Výber pelieška pre psa krok za krokom

Každý pes by mal dostať svoj peliešok. Len tak ho môžete odkázať „na miesto“. Pelech pre psa je nutný kvôli psychickej pohode vášho štvornohého kamaráta. Zaisťuje mu pocit bezpečia, miesta, kde môže nerušene odpočívať. Preto dobre vyberte nie len tvar, veľkosť a materiál pelieška, ale aj miesto, kam ho umiestnite.

Práve rozmyslením si toho, kde peliešok vášho psíka bude, by ste mali začať. Od toho sa totiž potom budú odvíjať aj ďalšie parametre psieho pelieška. Príliš neodporúčame rušné miesta, napríklad predsieň, kadiaľ stále niekto prechádza a psík sa tak nemôže oddať nerušenému spánku po výdatnej prechádzke. Ponuka psích pelieškov je dnes veľmi široká, takže svojmu miláčikovi môžete obstarať pohodlný peliešok, kvalitné matrace alebo vankúše a stále obľúbenejšie iglu pre psy.

Pri výbere pelieška sa vždy zamyslite nad týmito otázkami.

  • Kam peliešok umiestnite? Bude vnútri, alebo vonku?
  • Aký materiál je vám a vášmu psíkovi sympatický?
  • Akú údržbu bude peliešok vyžadovať?
  • Aké sú zdravotné problémy a návyky vášho psa?
  • Aká veľkosť je pre vaše plemeno optimálna?

Peliešok pre psa vyberte s ohľadom na miesto

Budete peliešok pre psa umiestňovať do studenej garáže alebo do miesta, kde je prievan? Myslite na to už pri jeho výbere. Dno pelecha, ktorý bude položený na studenej podlahe, by malo byť vyššie a poriadne izolované. Odolávať by malo prípadnej vlhkosti, aby nezačalo plesnivieť. Pred prievanom ochránia chrbát psa vyvýšené okraje pelieška. Zvážte tiež obstaranie iglu pre psy, ktoré vášmu kamarátovi poskytne príjemne zázemie.

 

Na materiáli psieho pelieška záleží

Praktické sú predovšetkým ľahko omývateľné materiály, napríklad nylon alebo koža. Také materiály oceníte napríklad na matracoch, ktoré umiestnite do koterca, alebo ich položíte pred vchod vášho domu. Pokiaľ vyberáte peliešok do bytu, môžete zvoliť módny plyš, ktorý tiež dobre vyzerá. V každom prípade dajte prednosť kvalitným pelechom, ktoré myslia nie len na pohodlie psov, ale aj majiteľov, takže majú ľahko snímateľný poťah, ktorý vyperiete v práčke. Tým dbáte o hygienu a znižujete riziko, že sa do kožuška vášho psíka nasťahujú parazity.

Veľkosť pelieška pre psa je kľúčová

Len v správne veľkom peliešku sa bude psík cítiť dobre a ľahko ho privyknete na jeho miesto. Pokiaľ bude peliešok príliš veľký, nebude sa v ňom pes cítiť bezpečne, ak zvolíte príliš malý, nebude mu pohodlný. Psíka si preto odmerajte, keď bude odpočívať vo svojej obľúbenej polohe. Postačí vám k tomu klasický krajčírsky meter. Pes musí mať v peliešku cca 10 až 20 cm miesta navyše, aby sa mohol pohodlne pretáčať. Pamätajte, že veľkosti pelieškov sú udávané vrátane okrajov. Malá nápoveda navyše: malý psík veľkosti jorkšíra si bude lebedit v peliešku s priemerom okolo 40 až 50 cm, napríklad zlatý retríver potrebuje peliešok cca 70 x 100 cm.

Zohľadnite aj zdravotný stav a psychiku

Psíky sú rôzne. Rovnako, ako my ľudia. Niektorým budú vyhovovať uzavreté priestory, napríklad psie iglu, iní potrebujú mať aj pri spánku jasný výhľad, pretože plnia svoju povinnosť strážneho psa. Mali by ste preto znať povahu svojho psíka. Tiež je potrebné zohľadniť zdravie psíka. Predovšetkým u tých starších nastupujú bolesti kĺbov a chrbtice, objavujú sa otlaky na lakťoch. V takom prípade dajte prednosť zdravotným ortopedickým pelieškom, ktoré psíkom uľavia a zmiernia zdravotné potiaže. Je to podobné, ako v prípade, keď si ľudia na boľavý chrbát zakúpia zdravotný matrac.

Zoznámte psa s pelieškom

Dali ste si s výberom pelieška dosť práce a stál vás dosť peňazí a váš psík doň ani len nevlezie? Nenadávajte mu, netlačte naňho, ale zoznámte ho s novým pelechom! Nechajte ho poriadne si očuchať jeho nové miesto. Pokiaľ bude peliešok príliš cítiť novotou, vyperte ho, použite napríklad jemu známy pracíprostriedok. Nechajte peliešok zdomácnieť. Vložte doň napríklad psíkovu obľúbenú deku, ktorá je nasiaknutá jeho pachom. Ukážte mu, že v peliešku nehrozí žiadne nebezpečenstvo a keď si doň vlezie, odmeňte ho pamlskom.

Vybavte sa na cesty so psom

Pokiaľ so psom cestujete, oceníte vy aj on vybavenie do auta, napríklad cestovné tašky, deky alebo poťahy na sedačky, ktoré zabránia ich poškodeniu. Kompletnú ponuku cestovateľského sortimentu pre psíky si môžete pozrieť tu.