Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Ako vybrať domček, iglu alebo búdu pre psa?

  • Nepodceňte voľbu správnej veľkosti. Psík by sa v peliešku nemal cítiť stiesnene, ani mať okolo seba príliš mnoho voľného priestoru. Uzavreté peliešky typu iglu sú vhodné najmä pre malé a stredné plemená.
  • Vyberajte peliešok s ohľadom na povahu a zdravotný stav vášho psíka. Búdy a kukane ocenia psíky, ktoré sa rady schovávajú, sú bojácnejšie alebo majú zdravotné problémy a potrebujú byť v teple. Pokiaľ máte doma akčného strážnika, ktorý má rád prehľad o všetkom, čo sa doma pohne, zvoľte radšej otvorený peliešok alebo praktickú podložku.
  • Myslite tiež na údržbu pelieška. Mal by byť z materiálu, na ktorom sa príliš nezachytávajú chlpy a ktorý ide ľahko očistiť, ideálne vyprať v práčke.
  • Máte jasno v tom, kam pelech umiestnite? Pokojné miesto na spanie a odpočinok je pre psy rovnako dôležité ako pre nás. Pokiaľ uvažujete o chladnejšej miestnosti alebo garáži, bude búda či kukaň tou správnou voľbou. Psíka zároveň ochráni pred prievanom alebo hlukom.

 

Podrobný sprievodca výberom domčeka

Vyberáte peliešok pre svojho psíka a zaujaly vás peliešky uzavretého typu - búdy, iglu, kukane? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré sa vám pri výbere toho pravého domčeka budú hodiť. Ponuka je pestrá a my vám pomôžeme lepšie sa v nej zorientovať.

Pes potrebuje vlastný peliešok nie len preto, aby ste ho mohli odkázať "na miesto". Je preňho dôležitý z psychického hľadiska, poskytne mu súkromie a dodá pocit pokoja a bezpečia. To si váš štvornohý kamarát určite zaslúži. Vyberte psíkovi taký peliešok, ktorý sa preňho stane príjemnym útočiskom, a kedykoľvek ho na miesto pošlete, pôjde tam rád.

Ako ale zo širokej ponuky vybrať ten, ktorý bude najlepšie vyhovovať práve vášmu psovi? Posvieťme si teraz na výber trochu detailnejšie. Ako vodítko vám môžu pomôcť nasledujúce otázky:

  • Akú veľkú búdú bude váš psík potrebovať?
  • Aký materiál je vám obom príjemný?
  • Aká náročná bude starostlivosť o čistotu búdy?
  • Kam peliešok umiestniť?
  • Aká je povaha a zdravotný stav vášho psíka?

 

 

Veľkosť domčeka je základ

U každého pelieška v našej ponuke nájdete doporučenie, či sa hodí pre malé, stredné, alebo veľké plemená. Chceme, aby sa pes cítil v búde príjemne a bezpečne, preto by nemala byť príliš tesná, ani zbytočne priestorná. Pozorujte tiež, v akej polohe váš pes najradšej odpočíva a pre istotu ho zmerajte krajčírskym metrom. Psík sa musí do pelieška zmestiť celý s rezervovu cca 10 až 20 cm, aby sa mohol pohodlne natiahnúť. Pokiaľ máte psy dva a sú zvyknutí spať spoločne, zvážte kúpu jednej väčšej búdy pre oba.

 

Nech váš psík zaspáva v čistom peliešku

Buďte ostražití pri voľbe materiálu, z ktorého je peliešok vyrobený. Doporučujeme zvoliť taký materiál, ktorý je ľahko omývateľný alebo sa dá vyprať v práčke. Pokiaľ máte šteniatko alebo psa trochu divokejšej povahy, oceníte materiál odolný voči poškrabaniu a hryzeniu. V mäkkej kukani a s hrejivými vlastnosťami sa bude psík cítiť príjemne, kožený peliešok zasa jednoduchšie očistíte.

Ideálne umiestnenie pelieška u vás doma

S materiálom bude súvisieť tiež umiestnenie pelieška. Výhodou interiérovej búdy, kukane, či iglu je, že v nich vášmu psíkovi bude teplo, aj keď ich umiestnite do chladnejších kútov domu, či bytu. Búda ho ochráni tiež pred prievanom. Pokiaľ bude peliešok ležať na studenej dlažbe, myslite na to, aby mal hrubé dno, ktoré dobre izoluje. Zároveň je pre psíka lepšie, keď môže odpočívať na nerušenom mieste, odkiaľ bude mať dobrý výhľad. Nechceme ale zovšeobecňovať. Každý psík je iný a s tým súvisí ďalšie dôležité kritérium výberu pelieška: povaha.

Vezmite do úvahy psychický a fyzický stav vášho psíka

Pokiaľ máte psíka, ktorý k odpočinku vyhľadáva pokojné miesta pod gaučom, stolom, či posteľou, uzavretý peliešok je preňho ideálnou voľbou. Rovnako tak pre menšie plemená psov - tie sa všeobecne rady schovávajú. Pokiaľ si nie ste istí, alebo máte psíka len krátko a ešte sa tak dobre nepoznáte, bude pre vás ideálna varianta 2 v 1 - búda, ktorá sa dá behom chvíľky prerobiť na peliešok bez striešky.

Kukane a iglu sú fajn aj zo zdravotných dôvodov, pretože hlavne malé plemená s krátkymi nohami sú náchylnejšie k nachladnutiu. Za uzavretý peliešok vám bude vďačný tiež psík senior, obzvlášť pokiaľ trpí bolesťami chrbta alebo kĺbov. V kukani či iglu mu bude príjemne teplo.

Akú zvoliť farbu pelieška?

U tohto záverečného kritéria výberu sa nemusíte viazať potrebami psíka, ale zladením s vašim interiérom. V našej ponuke nájdete peliešky v mnohých farbách a designoch. Vyberte si ten, ktorý je nie len pohodlný a praktický, ale tiež lahodiaci ľudskému a zvieraciemu oku. Čo tak štýlovú červenú búdu, alebo béžovo-hnedú pyramídu?

 

Pomoc, môjmu psovi sa v iglu nepáči!

Nie je váš psík z nového domčeka tak nadšený, ako vy? Dajte mu dosť času, aby sa s pelieškom zoznámil. Potrebuje si zvyknúť a patrične si svoje nové odpočinkové miesto očuchať. Pomôže, keď mu dovnútra umiestnite jeho obľúbenú hračku, pamlsok, alebo deku, na ktorej časo spáva. Spočiatku psíka odmeňujte, kedykoľvek si do pelieška zalezie. Iste si k nemu čoskoro nájde cestu a stane sa preňho príjemným útočiskom.