Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Elektronický ohradník: Ako cvičiť psa s elektronickým ohradníkom

Elektronické ohradníky sú zariadenia na vymedzenie pozemku a zaistenie bezpečnosti vášho domáceho miláčika a jeho okolia. Pozostávajú z neviditeľného drôtu (virtuálneho signálu) alebo izolovaného drôtu (ktorým prechádza rádiový signál), základne pre nastavenie, a malého prijímača na obojku psa. Ohradník je riešením bez fyzických bariér a umožní vám zaistiť vašich štvornohých miláčikov na rôznorodom pozemku. Izolovaným drôtom či ovládačom vyznačíte územie pre voľný pohyb. Zóna bude končiť hranicou drôtu (alebo signálu) a na jej prekročenie bude pes upozornený korekciou na obojku. Korekcie sú nastaviteľné v rôznych úrovniach intenzity zvuku, vibrácií a impulzov.

 

Kedy sa pre zariadenie rozhodnete, zostáva ešte otázka, ako vycvičiť psa s elektronickým ohradníkom a zaistiť, aby si pes na ohradník zvykol. Skúste jednoduchý návod v niekoľkých krokoch.

Prijímač na pravom mieste

Jednoznačnou základnou podmienkou pre efektívny tréning je správne padnúci obojok. Ako správne nasadenie obojka vyzerá? Elektródy obojka dosadajú priamo na pokožku a za remienok je možné pohodlne vložiť prst. Správne nastavenie zabráni dráždeniu a poraneniu pokožky pri obvyklom pohybe psa.

Najskôr nasadzujte psíkovi zariadenie aj pre bežné nosenie, bez použitia korekcie. Pes si tak na zariadenie lepšie zvykne a bude ho vnímať ako bežnú záležitosť. Nenechajte psa nosiť obojok dlhšie ako 12 h (alebo aspoň každý deň kontrolujte pokožku psa), aby elektródy pokožku nedráždili.

Pravidelnosť

Cvičte so psíkom každý deň asi 10 až 20 minút, cvičenie bude účinné ale vášho cvičenca nevyčerpá. Celková doba tréningu závisí na povahe a temperamente psa. vždy ale platí, že efekt má iba tréning spojený s radosťou. Orientačne môže tréning zabrať 5 týždňov.

Čas a radosť

Tak znie zaklínadlo úspechu. Doprajte psovi čas, aby si na elektronický ohradník zvykol. Až si spoľahlivo osvojí základné kroky, postupne zvyšujte náročnosť. Zábava v závere tréningu zaručí, že si váš chlpáč osvojí nové zvyky ochotnejšie. 

1. TÝŽDEŇ: Tréning na vodítku - zoznámte psa s územím

Vyznačte hranice pozemku vlajočkami a ideálne dodržiavajte rozpätie 10 stôp medzi značkami. Prechádzajte so psom okolo hranice. Až narazíte na oblasť korekcií, zastavte sa a psovi dovoľte pokračovať, dokiaľ neucíti vibrácie alebo iné nastavené upozornenie. Akonáhle psík zaznamená stimuláciu, okamžite ho pritiahnite za vodítko do bezpečnej oblasti a za návrat psa pochváľte. Úroveň korekcií nastavte na najnižšiu hranicu, ktorú pes zaznamená.

Cieľom prvého kroku je naučiť psa, že korekciu spúšťa prekročenie vymedzenej hranice a že ju je možné návratom do povolenej zóny zasa eliminovať. Opakovaním sa pes naučí vnímať hranicu vyznačenú vlajkami a pochopí, kde sa smie pohodlne a bezpečne pohybovať. Vyvarujte sa toho, aby ste psa odvolali alebo podnecovali do korekčnej zóny!

Výcviková skúsenosť by mala psíkovi napovedať, že vibrácie/zvuk (varovná zóna) varuje pred nasledujúcimi impulzmi (korekčná zóna). Cvičenie opakujte denne na viacerých miestach pozemku. Až sa váš psík naučí držať sa ďalej od vlajok, môžete prejsť na ďalšiu úroveň tréningu. Väčšie množstvo vašich chlpáčov riešte individuálnym tréningom. Výcvik bude efektívnejší, keď ho ukončíte zábavnými aktivitami uprostred dovolenej zóny.

2. TÝŽDEŇ: Tréning na vodítku - rozptýlenie pozornosti

Nechajte psa blázniť sa na vodítku v tolerovanej oblasti. Po chvíli vhoďte hračku za teritórium vymedzené ohradníkom pre psy. Akonáhle pes prekročí hranicu a pocíti korekciu, zatiahnite za vodítko a psa stiahnite späť do bezpečnej zóny.

Intenzitu korekcie pomaly a postupne zvyšujte až do úrovne, ktorá vášho psa odradí od lovenia loptičiek za hranicou. cvičenie opakujte v rôznych oblastiach pozemku. Psík má pochopiť, že jedinou správnou reakciou pre odstránenie korekcie je návrat do tolerovanej zóny. Predmety záujmu za vyznačenú hranicu musí ignorovať. Opätovným tréningom psík zistí, že vibrácie pred zónou varujú pred intenzívnejšou korekciou impulzu.

3. TÝŽDEŇ: Tréning rozptýlenia cudzím psom alebo okoloidúcim

Hrajte sa so psom na vodítku na voľnom území a po krátkej chvíli nechajte psa rozptýliť okoloidúcim človekom alebo psom. Pokiaľ sa pes za rozptýlením vydá cez vymedzené hranice, korekcia ho upozorní. Stiahnite psa vodítkom späť, aby pochopil, že územie nesmie prekročiť ani kvôli lákavým objektom v okolí. Opakovaním situácie dosiahnete to, že pes si hranicu osvojí. Pokiaľ pes hranicu prekračuje, je nutné zvýšiť intenzitu korekcie.

4. TÝŽDEŇ: Upevnite osvojené návyky aj bez vodítka

Opakujte predchádzajúci krok ale vodítko pusťte z rúk. Ak psík ignoruje podnety a hranicu korekcie trvalo rešpektuje, je pripravený, aby bol ponechaný voľne na ohraničenom pozemku.

Uteká pes stále za hranicu pozemku? Opakujte tréningové kroky a plynulo pridávajte intenzitu korekcie.

Rozumie pes správne signálom na pozemku? Môžete mu vodivé elektródy zmeniť na umelohmotné, takže psík pocíti vibráciu  a zvuk, no nedôjde ku korekcií impulzom.

Pár častých otázok

  • Čo robiť, ak pes uteká cez elektronický ohradník?

Psa okamžite zaistite a pre návrat na pozemok mu zložte obojok, aby nedochádzalo ku korekciám.

  • Ako dlho si pes bude na ohradník zvykať?

Každý pes sa učí iným tempom, podľa temperamentu a rýchlosti. Orientačná dĺžka tréningu predstavuje 5 týždňov. Trénovať by ste s psíkom mali každý deň cca 10 - 20 minút.

  • Ako spoznám, ktorá intenzita korekcie je tá správna?

Optimálna intenzita korekcií sa spozná miernym šklbnutím uší, kože na krku alebo na ramenách. Psík nesmie zakňučať taká reakcia poukazuje na príliš silný stimul. Pokiaľ psík stimuláciu ignoruje, intenzitu naopak zvýšte.

  • Pre aké psy môžem využiť elektronický ohradník?

Ohradník využijete pre všetky plemená a veľkosti psov. Podstatný je správny výber a nastavenie korekcií. Ohradník nie je vhodný pre psy do 6 mesiacov veku, pretože šteňatá výchove ešte neporozumejú.

  • Aké veľké územie môžem s elektronickým ohradníkom vymedziť?

Ohradníky sú vhodné pre všetky územia a ich veľkosť závisí na dĺžke drôtu, ktorý zvolíte. S ohradníkom môžete vymedziť aj viacero menších zón. Ide o pohodlné riešenie bez prekážok na vašom pozemku.

 

Niekoľko upozornení

  • nezabudnite kontrolovať batériu, vybíjaná batéria nezaručí nastavené stimuly
  • obojok psíkovi nasaďte až po nastavení ohradníka, inštalácia by mala prebiehať pod dohľadom majiteľa psa
  • nepoužívajte kovové obojky a kov v blízkosti ohradníka - mohlo by to zmeniť jeho nastavenie
  • vlajočky umiestnite cca 10 cm pred úrovňou signalizácie - psovi uľahčíte zvykanie si na hranicu
  • udržiavajte pozitívne naladenie celého výcviku a spojte ho psovi s radostnými zážitkami - využite stratégiu odmeny