Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Psie labky v zime trpia - ako sa o ne správne starať?

Zimné obdobie je v mnohých ohľadoch náročné. Sami na sebe pozorujeme ako mráz a sneh vysušujú pleť. Trpia tiež labky psíkov a to predovšetkým v mestách, kde sa solia chodníky. Venujte preto v zime zvýšenú pozornosť starostlivosti o labky psíka. Ako na to? A aké prípravky môžete použiť?

Námraza, chodníky posypané soľou alebo ostrým štrkom, zľadovatené kusy, ktoré psíkom uviaznu medzi vankúšikmi tlapiek. To všetko im znepríjemňuje život. Môžete si všimnúť, že koža na ich tlapkách praská a v niektorých prípadoch môžu vzniknúť aj pľuzgiere, ktoré psíkom veľmi znepríjemňujú chôdzu. Starostlivosť o psie labky je preto v zime nutnosťou.

 

Prevencia pre zdravé labky psov

Možno máte obľúbené miesto, kde psíka venčíte počas väčšej časti roka. Behom zimy by ste ale mali venčenie prispôsobiť aktuálnej situácii. Psie labky budú trpieť na ostrom ľade a zľadovatenom chodníku, predovšetkým, keď sa sneh roztopí a potom znova zamrzne, pôsobí ako strúhadlo. Radšej, ako na takom povrchu, sa so psíkom prebehnite na miestach, kde ešte zostáva snehový poprašok. Vyhnete sa tak aj možným zraneniam (napríklad tržným ranám na labkách).

Labky umývajte a natierajte

Súčasne pamätajte na to, že bolesť psom spôsobujú aj materiály používané na posypy chodníkov. Väčšinou ide o soľ, škvaru alebo ich kombináciu. Psy si môžu poraniť labky o ostré kamienky. Soľ rovnako môže pôsobiť veľmi bolestivo.

Ako to spoznáte? Psík väčšinou kríva a zle došľapuje. Samozrejme v meste sa len ťažko vyhnete posypom, preto po každej prechádzke psíkovi umyte labky, zbavte ich soli a kamienkov. Vyhnete sa tak tomu, že si pes bude labky olizovať a soľ a ďalšie nečistoty sa dostanú do žalúdka a môžu vyvolať aj zvracanie alebo hnačku. Vysušenú kožu potom poriadne natrite mastným krémom určeným pre psy, ktorý tlapky zregeneruje. Vybrať si môžete aj zo špeciálnej kozmetiky pre starostlivosť o psie labky.

Pozor na led a omrzliny na labkách

Niektoré psíky majú medzi vankúšikmi labiek chĺpky, na ktoré sa môže počas prechádzky nabaľovať sneh a ľad, čo psíkovi komplikuje chôdzu. Psík kríva, labku sa snaží otriasť, alebo si ľad vyhrýzť, čo nie je dobré v prípade, že je chodník posolený. Preto venujte pozornosť stavu psích labiek.

Behom prechádzky omrzlinky jemne odstraňujte, alebo chôdzu vonku skráťte na najnižšiu možnú dobu. Po príchode domov omrzlinky nestrihajte, ale nechajte ich roztopiť a až labky uschnú, môžete psíkovi chlpy opatrne ostrihať, napríklad špeciálnymi nožnicami.

Čo ak sú labky popraskané alebo má psík ekzém?

Keď prevenciu podceníte alebo sa stane to, že labky psíkovi popraskajú či sa na nich vytvorí ekzém, psíky si väčšinou tieto miesta liečia lízaním a vyhryzávaním, čo môže situáciu ešte zhoršiť a v mieste sa môže vytvoriť zápal.

V takom prípade by ste mali navštíviť veterinára, ktorý vám predpíše špeciálne dezinfekčné a upokojujúce prípravky, niekedy dokonca nasadí antibiotiká. Na boľavé labky je potom potrebné nasadiť neoprénové alebo kožené topánočky pre psy.

So starostlivosťou o labky a drápky vášho psíka vám pomôžu špeciálne prípravky, nožničky a kliešte.