Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Rozhovor: Dog Planet - výchova, výcvik, socializácia psov

Spoločne s Adelou Šroubkovou z Dog Planet, sme urobili rozhovor na tému výcvik psa s použitím elektronického obojku. 

 

 

 1.Ako dlhú máte prax s výcvikom psov?

Skôr než výcviku sa venujem výchove a socializácii psov a to prekvapivo už 22 rokov. Prvého nevlastného psa som dostala do ruky v 11tich rokoch a bol to veľmi problémový doberman, ktorého som mala v neprítomnosti majiteľa venčiť. V ďalších rokoch nasledovalo mnoho ďalších psov, kedy hlavným cieľom bolo zbaviť sa niektorých sociopatií, ako je agresia voči psom, ľuďom a utekaniu. Bola som malé dievča, často vážiace rovnako ako tí psi, tak som si už vtedy vymyslela systém rôznych pomôcok pre ľahšiu ovládateľnosť psa, ako ohlávku, pretekárske husky vodítka pre ľahšie korekciu na diaľku a privolanie, a podobne. Z výcviku používam iba základnú ovládateľnosť ako je neťahanie na vodítku (patrí skôr do výchovy), sadni, ľahni, odloženie. Športovému výcviku som sa nikdy nevenovala a venovať nechcem. Jedna z mála vecí, ktorá ma v poslednej dobe láka sú obrany, ale opäť vzhľadom k socializácii, kedy sa tu dá zvýšiť sebavedomie psa. Bohužiaľ som zatiaľ nezohnala zodpovedajúceho figuranta.

 

 

 

 

2.Koľko psov Vám cca za túto dobu prešlo pod rukami?

Počas týchto rokov to mohlo byť okolo 100-150 psov rôznych plemien a veľkostí, veku, pováh i problémov. Aj vzhľadom k tomu, že v posledných rokoch sa zaoberám dočasnou starostlivosťou prevažne o problémové psy.

 

 

 

3. S akými problémami k Vám ľudia chodia najčastejšie?

Najčastejšie k nám chodia práve ľudia s problémami vo výchove a socializácii, s rôznymi agresiami a strachmi. Sú to psy, ktorí sú buď doma príliš rozmaznávaní a bez pravidiel, prípadne psíkovia z útulku, ktorí si nesú problém z minulosti a spoločne sa ho snažíme odbúrať.

 

 

 

4. Aký máte názor na použitie EO pri výcviku?

Základnú poslušnosť, výchovu a socializáciu použitie EO v žiadnom prípade nenahradí.

Elektronický obojok je dobrý sluha, ale zlý pán. Pre doladenie výcviku jemnými korekciami je to veľmi dobrý pomocník, každopádne pes s ním musí byť dobre oboznámený a pán ho nikdy nesmie zneužívať.

 

 

5. Akých chýb sa ľudia pri výcviku s EO / bez EO najčastejšie dopúšťajú?

Pri výcviku s EO sa ľudia práve najčastejšie dopúšťajú zneužívania jednoduchého prostriedku na trest psa, čo nie je cieľom použitie EO. Pes najskôr musí byť so situáciou oboznámený, vedieť že je jeho správanie zlé a majiteľ nesúhlasí. V prípade neakceptovania môžeme použiť na doladenie EO. U niektorých psov pri zlom použití môže EO navýšiť agresiu, prípadne vyvolať neadekvátny stres vedúci k poruchám správania. Hlavné vo výchove a výcviku je posilňovanie pozitívneho správania, či už pochvalou, alebo maškrtou. Nemôžem čakať, že ma spasí EO v prípade že som do psa nič nevložil.

Bez EO je to opäť o výchove a socializácii. Ak nemám zvládnutého psa na úrovni psychickej, nespasí ma ani výcvik.

 

 

 

6. Stretávate sa s používaním EO u Vašich zákazníkov či kolegov v oblasti kynológie?

U niektorých áno, verejne sa s tým ale nikto z nich chváliť nebude. Verejnosť v dnešnej dobe zavrhuje všetky tzv. "Donucovacie" prostriedky používané vo výcviku. Bohužiaľ ale dnes tak obľúbená pozitívne metóda nefunguje vždy, všade a u každého psa. Na svojich hodinách a aj na ulici stretávam stále častejšie pokazených psov pozitivkou.

 

 

7. Máte vlastné skúsenosti s použitím EO (pozitívne x negatívne)?

V oboch prípadoch môžem povedať áno. Pozitívne keď sama občas EO používam práve na doladenie správania, kedy pes ale situáciu veľmi dobre pozná a neakceptuje. Každopádne väčšina psov pri mne EO nikdy nedostane a nezažije, vždy zvažujem všetky cesty, plemeno, nervovú sústavu psa a či to v tomto prípade bude mať požadovaný efekt. Vždy použitie minimalizujem a používam až v prípade, že mám 90% na psovi hotovo a viem že posledných 10% budem dolaďovať rok-dva, na čo väčšinou nie je čas. Vždy u psa upevňujem požadované správanie pochvalou / odmenou.

Negatívne mám, keď sa nám dostane do ruky pes, ktorý je práve neadekvátnym spôsobom EO trestaný, bývajú to nepekné poruchy správania, bohužiaľ, ktoré zo psa dostávame veľmi zdĺhavou cestou. Každý kto siahne vo výcviku po EO by mal mať adekvátne skúsenosti, prípadne zvoliť cestu výcvikára, ktorý s týmto má skúsenosť a je schopný ho aspoň do začiatku viesť, aby na psovi viac nepokazil 

 8. Pracujete s EO na Vašich hodinách výcviku?

Pri našich hodinách s EO nepracujeme, sú možné iba individuálne hodiny

 

 

 

9. Máte pre našich zákazníkov nejaké všeobecné užitočné rady, ako zlepšiť ich výcvik?

Určiť si základné hranice, za ktoré pes nesmie a to nikdy. Neopakovať povely, pes ho prvýkrát počul a je potrebné trvať na dokončení. Meno psa je zároveň pomôcka k získaniu pozornosti, neomieľajte ho zbytočne dokola. Venujte dostatok času výchove a socializácii psa, na výcvik je vždy času dosť.

 

 

 

10. Kedy je vhodné začať s výcvikom psa?

S výcvikom psa je vhodné začať v jeho psychickej zrelosti, tam to má každý jedinec inak. S výchovou a socializáciou je nutné začať v okamihu keď šteňa donesieme domov.

11. Je možné prevychovať staršieho psa?

Prevychovať možno každého psa, ktorý nemá zdravotný problém neurologického rázu.

12. Možno vycvičiť akékoľvek plemeno, alebo sú plemená, kde jednoducho nedá uspieť?

Ak budeme prihliadať na športovú kynológiu, sú plemená, u ktorých jednoducho nemožno uspieť.

Ak to vezmeme z hľadiska základnej domácej použiteľnosti, nie je plemeno u ktorého nemožno uspieť. Vždy je základom výchova a socializácie.

 

 

 

 

13.Máte nejaké obľúbené psie plemeno?

Moje obľúbené plemená sú pastieri a molossovia bez rozdielu. Milujem ich pokojnú silu a rozvážnosť, ak sú dobre vychovaní.

Naopak horšie sa mi pracuje so služobnými plemenami, ktoré po mne neustále vyžadujú akciu a odpovede.