Prechladnutie u mačky: liečba, riziká a správna starostlivosť
Na rozdiel od banálnej nádchy známej u ľudí, tá mačacia ich nositeľky ohrozuje na živote. Prečo toľko chovateľov jej liečenie stále podceňuje? Včas neliečená nádcha u mačky vedie k sekundárndym infekciám a môže končiť smrťou. Ako chorobu spoznať? Kedy môže predstavovať riziko a ako mu predísť?
Mačacia nádcha - ako odhaliť príznaky a kedy je potrebné jednať?
Príznaky sa líšia podľa rozsahu i pôvodcu nákazu. Nekomplikovaná nádcha je častejšie spôsobená baktériami (chlamýdie či mykoplazmy) a prezradí ju vodnatý sekrét z nosu, slzenie očí, zvýšená teplota, kýchanie, únava až nechutenstvo. Rizikovejšia býva nádcha vyvolaná vírusmi (herpes virus, kalicivíry), ktoré identifikujtete vďaka vysokej horúčke, hnisavým sekrétom z nosu a vredmi v dutine ústnej a okolo očí. Nechutenstvo prechádza v anorexiu a objaví sa apatia a zhoršená pohyblivosť. Tieto príznaky sú už alarmujúce.
Nebezpečenstvo mačacej rýmy spočíva v napadnutí organizmu druhotnou (tzv. sekundárnou) infekciou. Infekcie sa tak kombinujú, oslabujú organizmus a páchajú doživotné zdravotné újmy až uhynutie mačky. Je nutná včasná návšteva veterinára, dôsledná liečba a pravidelná vakcinácia.
Ako sa nádcha prenáša?
Pôsobiskom nákazy sú obvykle miesta s vyšším výskytom mačiek, vrátane bytových, pretože choroba má i latentnú, bezpríznakovú formu. Tiež každý mačka, ktorá prekonala vírové ochorenei sa po uzdravenie stane prenášačom.
K prenosu na hostiteľa dôjde kvapavkovou infekciou - sliny, kýchanie, sekrét z očí a nosu alebo kontaminovanými predmetmi - spoločná toaleta, jedálenské misky, hračky, deky atd.
Ochorenie môžu rovnako tak vyvolať nevhodné podmienky - nedostatočná hygiena, chladné prostredie, prievan, stres, kontakt s oblečením, ktoré mohlo byť kontaminované vonku a podobne.
Zaujímalo by vás tiež, ako riešiť mačaciu hygienu pre viac mačiek v domácnosti?
Rizikové faktory:
- Oslabená imunita - obvykle spôsobená iným ochorením alebo rekonvalescenciou, chladným počasím, ale tiež stresom mačky, nedostatočným obsahom živín v potrave a podobne.
- Neočkovaná mačka - či už je váš miláčik domáca či vonkajšia mačka, s očkovaním neváhajte! Majitelia túto skutočnosť často prehliadajú, pretože neexistuje žiadne povinné očkovanie mačiek nariadené legislatívou. Aj bytová mačka sa nakazí ľahko, pokojne prostredníctvom vašich topánok a vy nebudete pripravení!
- Vek mačky - mladé mačky s nedovyvinutou imunitou či naopak mačací seniori s vyčerpanou imunitou
- Stres a zima - nedpoceňujte u mačiek psychický stav a prostredie. Mačka je chúlostivá na teplotné podmienky a stres sa prejavuje veľmi nenápadne. Venujte jej pozornosť.
- Mačací miláčikovia patria k tým, ktorí málokedy dajú svoje problémy najavo. Statočná mačacia vlastnosť ale máva často fatálne následky. Reagujte preto okamžite, ako sa vám niečo nezdá. Viditeľná bolesť u mačky je často už tá posledná!
Liečenie mačacej nádchy
Diagnózu je možné určiť iba na základe steru zo zasiahnutých slizníc. Zo vzorkov veterinárny lekár spozná rozsah postihnutia a pôvodcu nákazy. V rizikových prípadoch je nutné tiež vyšetrenie krvi. Lekár nasadí príslušné lieky, obvykle antibiotiká a ďalší postup liečby. Závažnejší stav môže vyžadovať niekedy tiež infúznu terapiu až hospitalizáciu. Nikdy neskúšajte mačke podať lieky určené pre človeka, sú pre ňu jedovaté!
Po preliečení nádchy dodržiavame vhodný režim a optimálne podmienky. Mačku necháme pravidelne vakcinovať.
Režim vhodný pre dobrú kondíciu a zdravie vašej mačky
Niekoľko rád na záver, ktoré sú jednoduché ale v dennom zhone na ne možno nechtiac zabúdate:
- O imunitu mačiek sa starajte dostatočne vyhriatym priestorom, hrejivým alebo zdravotným pelíškom s termoreguláciou pre údržbu optimálnej klímy
- Kŕmenie má byť dostatočne pestré s prísunom vhodných vitamínov a minerálov. U mačiek sa zameriame na podporu močového traktu, obličiek a pečene. Podporné sú byliny a vitamíny zo zeleniny či ovocia. Zvlášť dohliadame na zdravú črevnú mikroflóru mačiek a prvenciu bezoárov. Tráviaci trakt udržujte v kondícii podávaním mačacej trávy alebo prečisťujúcej pasty.