Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Chrípka psov: Aké sú príznaky a ako ju liečiť?

Ak vám váš psí miláčik pripadá unavený a malátny a navyše ho trápi suchý kašel, mali by ste sa samozrejme zamyslieť nad tým, čo je príčinou týchto problémov. Jednu z možností predstavuje nákaza paraintluenzou. Paraintluenza alebo chrípka psov síce nie je životu nebezpečná, ale aj tak sa nevyplatí ju zanedbávať. Niekedy prechádza do zápalov pľúc a v ojedinelých prípadoch môže mať ťažký priebeh. Ako vlastne túto nákazlivú chorobu liečiť? Existuje prevencia?

O chrípke psov by mali mať povedomie najmä majitelia spoločenských domácich maznáčikov, teda takých, ktorí sa radi hrajú s ostatnými psíkmi. V prítomnosti iných psov sa totiž môžu veľmi jednoducho nakaziť. Choroba sa tak ľahko šíri napríklad v útulkoch alebo v psích hoteloch a jej inkubačná doba býva 4 až 9 dní. Vakcinácia proti tejto kvapavkovej infekcii je dostupná, a za predpokladu, že dôjde k správnemu očkovaniu, choroba vôbec neprebieha alebo má len veľmi slabé príznaky.

Nákaza vírusom paraintluenzy

Pôvodcom paraintluenzy je infekcia zložená z viacerých vírusov a baktérií. Choroba je vysoko nákazlivá a váš maznáčik ju jednoducho chytí od iného psa napríklad na prechádzke alebo na cvičisku. Vírus sa šíri vzduchom, ale nie je príliš odolný, neprežíva vo vysokých teplotách a je možné ho zničiť bežnými dezinfekčnými prostriedkami. Najjednoduchšie sa psík samozrejme nakazí v chladnom počasí, v prievane, vetre, daždi a podobne.

Priebeh psej chrípky

Priebeh chrípky psov býva väčšinou zvládnuteľný. U šteniatok a starých psíkov ale môžu nastať komplikácie v podobe vysilujúcich záchvatov kašľa alebo zápalu mandlí. Formy chrípky sú tri - mierna, ťažká a atypická:

  • Najtypickejší je mierny priebeh. Psíka trápi suchý a dávivý kašeľ, ktorý môže viesť až k zvracaniu a následnému nechutenstvu. Presne tak, ako človek nakazený chrípkou, aj psík môže byť unavený, ospalý a malátny. Chrípku psov sprevádza vodnatý až hnisavý výtok z očí a nosa a v prvých dňoch tiež zvýšená teplota.
  • Pri ťažšej forme choroba prejde do zápalu plúc. Nebezpečenstvo je samozrejme vyššie a predovšetkým mladé psíky výrazne stratia hmotnosť.
  • Atypická chrípka psov bola zaznamenaná až v roku 1980 a vážne postihuje zadné končatiny. Výsledkom totiž môže byť ochrnutie.

Liečba chrípky psov

Nie je od veci vyhľadať lekársku odbornú pomoc. Vždy je lepšie sa obrátiť na veterinára včas. Pokiaľ sa Vám zdá, že sa Váš psík chrípkou skutočne nakazil, je dobré sa uistiť, že nejde o závažnejšie ochorenie. Liečba paraintluenzy je jednoduchá, ale pri mylnom úsudku môže byť následne na boj s inými chorobami už neskoro. Psíkovi každopádne doprajte pokoj a odpočinok.

Nevystavuje ho námahe ani vzrušeniu, ktoré môže vykonať záchvat kašľa. Dbajte na to, aby mal pestrú stravu a dostatok tekutín. Prospieva tiež vlhčí vzduch. U inak chorých psov a šteniatok je návšteva veterinára nutnosťou.

Ako chrániť psa pred chrípkou?

Čo sa týka ochrany pred nakazením psou chrípkou, platí samozrejme to isté, čo u akýchkoľvek iných chorôb. To znamená, že je dôležité dodržiavať hygienické zásady, starať sa o psíkovu životosprávu a nenamáhať ho. Keďže tak, ako väčšina ľudí sa chrípkou nakazí po tom, čo prechladli, dajte pozor, aby mal váš miláčik po umývaní vždy suchú srsť a labky a aby mokrý nepobiehal v studenom vetre či neodpočíval niekde v prievane.

Dôležitou prevenciou je očkovanie. Ide o spoľahlivú cohranu a každý majiteľ psíka by sa o ňu mal minimálne zaujímať. Účinnosť vakcín trvá jeden rok. Šteniatka sú očkované vv 8., 10. a napokon aj v 12. týždni života.