Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Pripravte sa s chlpáčom na jar: 4 najobľúbenejšie outdoorové aktivity so psom

Jar klope na dvere, a ak sa tiež tešíte na príjemné počasie, možno už plánujete zábavné aktivity s vašim psom. Ponúkneme vám pre inšpiráciu tie najobľúbenejšie činnosti, ktoré vás aj vášho psa poriadne rozhýbu a upevníte si s milovaným chlpáčom vzťah. Tak poďme do toho a za jeden tím!

 

1. Agility je tréning vhodný pre každého psa aj všetkých cvičiteľov.

Tréning agility predstavuje všestranný aktívny šport, ktorý vás aj psíka poriadne rozhýbe! Na dráhe vás čakajú úlohy, ktoré je potrebné splniť v určitom poradí a časovom úseku. Štandardne sa v agility pracuje s počtom 12 – 20 prekážok pre psa na trase dlhej 100 – 200 m. Cvičí sa bez vodítka a náročnosť a zabezpečenie prekážok udávajú smernice Poriadku Agility.

Na ihrisku vykonávate so psom rôzne typy skokov, prelezy tunelmi, slalom, hojdačky a tiež výstup na šikmú stenu či kladinu. Princíp je taký, že vy bežíte pozdĺž dráhy, na ktorej súťaží váš psík. Povzbudzujete ho, udávate tempo a korigujete disciplínu psa pre úspešné prekonanie všetkých prekážok.

Agility šport sa zakladá na vzťahu cvičiteľa so psom a preto je dôležité, aby ste boli trpezlivým cvičiteľom a rozumeli rovnici: váš pes = váš parťák. Čím intenzívnejšia bude vaša súhra, tým lepšie sa vám bude dariť. Z tohto dôvodu je tréning agility vynikajúcou aktivitou pre upevnenie vzájomných vzťahov a dôvery s vašim štvornohým kamarátom. Okrem toho nekladie na cvičiteľa veľké nároky. Agility preto bez problémov môžu so svojim psíkom cvičiť aj menšie deti.

Výhody športu:

  • Agility môže vykonávať úplne každý pes od najnižšieho veku, ktorý je v optimálnej zdravotnej kondícii.
  • Cvičiteľom môže byť ktokoľvek bez ohľadu na vek, tréning výborne zvládajú aj šesťročné deti.
  • Ide o aktívny šport, pri ktorom váš psík využije širokú škálu svojich pohybových schopností a vy si pri tréningu dáte tiež pekne do tela.
  • Je to jedinečná príležitosť, ako trénovať psíka zábavne a budovať váš vzájomný vzťah.

Môže sa vám hodiť do výbavy:

  • Základné výcvikové pomôcky rozhodne urobia váš tréning účinnejším. Využite klikery alebo píšťalky, napríklad aj s ultrazvukom. Psa tak jednoducho upozorníte pri cvičení bez vodítka. A nezabudnite na maškrty za odmenu!
  • Agility je šport pre každého psa, bez ohľadu na vek či plemeno. Podmienkou je však dobrá kondícia, teda stav kĺbov, svalov a aktívna energia psa. Základným kameňom je však výživa a životospráva, slabiny môžete podporiť kvalitným krmivomdoplnkami výživy – samozrejme kvalitnými, na prírodnej báze.
  • Pri zábavnom cvičení sa ľahko stane, že trochu pozabudnete na čas, prípadne ešte nemáte úplný prehľad o tom, akú mieru záťaže váš psík znesie. Buďte pri tom opatrní a psíka nevyčerpávajte nad jeho možnosti. Vašu prípadnú neistotu pomôžu vyriešiť monitory aktivity, ktoré na záťaž psa dohliadajú. Malý prívesok na obojku psa vypočíta, koľko denne nabehá, naspí a či nepotrebuje prikŕmiť. Neoceniteľné pre vás budú analýzy pre vylepšenie kondičného plánu. Jednoducho sa uistíte, že psa vhodne kŕmite, netrénujete nad mieru a môžete si dokonca dopredu naplánovať kondičné ciele!

2. Flyball: Loptová hra pre psíky v rozlete!

Miluje váš pes hru s loptou? Doprajte mu napríklad Flyball, hru pre temperamentných a aktívnejších psíkov! Na tomto poli sa hrá s vystreľovačom loptičiek. Vhodný pre všetky psy, podmienkou je ale chuť do hrania.

Na váš povel pes vyrazí od štartovnej čiary. Čakajú ho štyri skokové prekážky, úchop vystrelenej loptičky a rýchly aport zase naspäť. Vy stojíte za štartovou čiarou a povzbudzujete rovnako horlivo ako ostatní hráči v tíme. Následne vybieha ďalší psík z tímu. Súťaží sa na dvoch súbežných dráhach po štyroch členoch v každom tíme.

 

Aktivita zaujme milovníkov súťažného adrenalínu, majiteľov veľmi aktívnych psov a každého, kto rád uplatní tímového ducha. Flyball si jednoducho doprajete aj v domácich podmienkach s vrhačom loptičiek, alebo na flyballovom ihrisku aj bez súťaženia.

 

Výhody Flyballu:

  • Vybláznia sa aj veľmi aktívne psíky
  • Úloha cvičiteľa nie je fyzicky náročná
  • Tímová atmosféra a adrenalín pri súťaži
  • Nenáročná hra na pomôcky a prevedenie
  • Flyballové ihriská alebo aj záhrada vám poskytnú podmienky pre túto hru aj bez súťaženia

 

 

Čo sa vám môže zísť?

  • Tenisové loptičky a rôzne hračky pre psy, pretože pre Flyball je láska k hraniu podmienkou. Preto nechajte psa vyhrať sa do sýtosti. Rôzne hračky pre psy budú skvelou pomôckou pre tréning aportu, ktorý je potrebný k priebehu hry. Využite aj plniace hračky na pamlsky, ktoré šikovného psíka nechajú pri hre maškrtiť.
  • Vystreľovač loptičiek predstavuje najlepší tréning pre úchop loptičky v lete a nácvik aportu. Niektoré automatické vrhače loptičiek môžete pohodlne preniesť napríklad aj na cvičenie do parku. Má to ešte ďalšiu obrovskú výhodu: vaše ruky si oddýchnu, pretože obsluhu sa ľahko naučí psík aj sám. Vyberte si vrhač loptičiek podľa veľkosti psíka a zároveň taký, ktorý loptičky odpaľuje dostatočne pohotovo.
  • Bandáž aj postroje pre psa môžu ochrániť citlivú oblasť psíka, alebo preventívne chrániť labky pri doskoku psa. Postroje zase okrem ochrany zabezpečia aj pohotové pripnutie na vodítko, keď psíka potrebujete zaistiť. Pre výcvik aj súťaž sa budú určite hodiť.

 

3. Turistika a cykloturistika

Nenahraditeľná atmosféra, vytrvalosť, disciplína a neopísateľná panoráma. To všetko zažívate pri turistických potulkách, či už vás cieľ leží kdekoľvek. Je to rozhodne vynikajúca aktivita pre majiteľov psov, pretože láska k voľným priestranstvám a dostatočné fyzické vyžitie bude spoločné pre oboch. Dbajte na to, aby váš pes bol vo výbornej psychickej a fyzickej kondícii a bez problémov zvládal vytrvalostnú záťaž. Je preto možné, že turistika nebude príliš vyhovovať veľmi mladým či nezbedným psíkom so sklonmi rýchlo a intenzívne vybiť všetku energiu. Naopak, cykloturistikou určite vyhoviete aj vášnivým psím bežcom.

Čo mať so sebou:

  • Cestovná fľaša na pitie pre psy bude užitočná najmä v teréne, kde nemáte možnosť psovi zabezpečiť zdroj vody. Ušetríte v batohu miesto na misku a ak si dobre vyberiete, máte vďaka prírodnej filtrácii istotu chutnej a čerstvej vody. Vyberte pokiaľ možno fľašu aj s napájadlom, aby sa psík mohol kedykoľvek pohodlne napiť.
  • Obzvlášť v náročnom teréne budú vo výbave psíka nevyhnutné vhodné postroje. Ochránia psa pred poranením, prechladnutím, zaručí pohodlný úchop „nakrátko“ a rozloženie tlaku, keď pes ťahá vodítkom. Vyberajte starostlivo, myslite na to, aby bol materiál nielen mäkký a príjemný, ale aj priedušný. Určite myslite na nastaviteľnosť popruhov, aby mal pes rezervu a pohodlie. Reflexné prvky sú taktiež výborným bonusom.

 

  • Základná lekárnička je rozhodne potrebná na dlhé výlety. Predídete tak nečakaným stresom, ak by náhodou došlo k poraneniu. Do obsahu lekárničky patrí aj náhubok či náhradné vodítko, nožnice či kliešte na pazúry, rehydratačný roztok a energetická pasta. Potrebujete taktiež gázu, leukoplast, dezinfekčný prostriedok alebo antibakteriálne obrúsky.
  • Pred vychádzkou do prírody zabezpečte psovi kvalitné antiparazitiká alebo repelenty. Nie je nič horšie ako si okrem zážitku priniesť aj kliešte alebo roztoče.
  • Pokiaľ nemáte postroje vybavené reflexnými prvkami, nejaké vášmu psíkovi zabezpečte. Dobrá viditeľnosť je dôležitá pre vás, keď psík odbehne, prípadne pre okolie, aby nedošlo k nehode. Svietiaci prívesok alebo reflexné pruhy môžu v otvorenom priestranstve predstavovať prevenciu nejedného nešťastia. Pokiaľ brázdite náročnejší terén, môžu sa hodiť aj plášte alebo reflexné vesty pre psov.

 

Fyzicky zdatní jedinci môžu vyskúšať dogtrekking. Tento šport je hlavne turistický a súťaží sa na čas v dĺžke trasy okolo 100 km. O dobrodružstvo tu rozhodne nie je núdza. Je však potreba „mať nachodené“, zvládať chôdzu na vodítku, základná poslušnosť a mať vysokú vytrvalostnú latku. Tu už chrániče na labky, bandáž a základná lekárnička predstavujú nutnosť. Môžete skúsiť aj dogtrekking na bicykli.

 

4. Canicross je láskou bežcov...

V Canicrosse sa jedná prakticky o jednoduchú bežeckú disciplínu, avšak sústredenú do tímu. Behanie v skupine je totiž pre psy adrenalínovým vzpružením.

So psíkom bežíte ako jeden tím v skupine ďalších bežcov. Psa si pripnete za vodítko k sedáku na telo. Pes zase potrebuje k rozložení tlaku pri ťahaní kvalitné popruhy. Ostatní členovia partie sa vzájomne motivujú k lepšiemu výkonu a spoločná aktivita je pre nich nadmieru zábavná.

Váš psí parťák dodá patričnú chuť a energiu k behu aj vám. Elán je vysoko nákazlivý, preto ide o ideálne riešenie, keď sa vám samým do behania nechce! Trénujte so psíkom postupne, ale majte na pamäti, že Canicross môžete začať až od 12 mesiacov veku psa.

S disciplínou môžete začať aj bez zásadných športových schopností. Behať so psom môžete samozrejme aj samostatne, so základným vybavením pre beh so psíkom. A nemusíte pritom využiť ani sedák.

 

Výhody Canicrossu:

  • Tímová disciplína rozvíja socializáciu vášho psa.
  • Upevníte spoluprácu so psom a spoločne jeden druhého motivujete.
  • Nenáročná disciplína, ktorú prispôsobíte úrovni vlastnej kondícii a energii vášho psa.
  • Komunikatívna zábava, pri ktorej sa stretnete s najrôznejšími osobnosťami chovateľov.

S akou výbavou si spokojne zabeháte?

  • Sedák pre behanie so psom vyberte pohodlný a nastaviteľný tak, aby vám vyhovoval na mieru.
  • Dobre odpružené vodítko, ktoré tlmí nepríjemný ťah či trhnutie je veľkou nutnosťou a opatrením proti nepohodliu či úrazu.
  • Postroj pre psa by mal byť rovnako ako váš sedák nastaviteľný, flexibilný a priedušný.
  • Fľaša na vodu zaistí pohotové občerstvenie psa, kedykoľvek uvidíte známky únavy.
  • Pre sólový beh so psíkom využite vodítka na behanie so psom, ktoré vám uvoľnia ruky a vy sa môžete sústrediť na výkon.