Pozor! Na Veľkonočný pondelok tu nebudeme. Tešíme sa na vás v utorok. 🥳
Zavolajte nám (Po 9-17, Ut 8-16, St 10-18, Št-Pi 7-15)

Obojky proti štekaniu a vytiu - Ako vybrať ten správny?

Je normálne, že psy brešú, pokiaľ svojich páníčkov upozorňujú na nebezpečie alebo strážia nás či náš domov. Niekdy sa ale občasný štekot zmení v permanentný zlozvyk, ktorý ide len ťažko odnaučiť bez účinnej pomôcky. Protištekacie obojky predstavujú bezpečný nástroj, s ktorým zvládnete svojmu psíkovi vysvetliť, kedy je "vhodné" štekať a kedy už by s tým mal prestať. Aké druhy protištekacích obojkov sú na trhu? Ako sa v nich vyznať a ako vybrať ten správny?

Prečo psy štekajú

Každý pes občas šteká. Vytie a štekanie by ale nemalo prerásť v obťažujúci zlozvyk. Preto je vhodné už odmalička psa učiť povelu „ticho“ a štekanie obmedziť, ale určite nie celkom potlačiť. Obranné štekanie je totiž u psa prirodzené. Nevhodné a obťažujúce brechanie sa u psov môže objavovať z rôznych dôvodov – napríklad sa doma cítia opustení a „plačú“ po svojom páníčkovi.

Inokedy ich ku štekaniu vedie strach, alebo reagujú na podnety okolo (autá, ľudia apod.). Vo chvíli, kedy so psom ste, môžete mu povelom „ticho“ dať jasne najavo, že zrovna teraz sa jeho štekot nehodí. Keď sa za vami ale zabuchnú dvere vášho domova a pes spustí svoju symfóniu, začne rušiť susedov a tí si potom sťažujú vám. Nie je to zrovna závideniahodná situácia. A práve v takej chvíli pomáha protištekací obojok.

 

 

A ako taký protištekací obojok funguje?

Protištekací obojok sa stáva vašou predĺženou rukou a psa napomenie vo chvíli, kedy sa rozšteká. Akonáhle pes začne štekať alebo vyť, protištekací obojok sa aktivuje a vysiela upozornenie. Prvýkrát je pes väčšinou upozornený zvukovým signálom, nasledujú vibrácie a nakoniec elektrostatický impulz, po ktorom pes už určite prestane štekať. A pretože sú psy veľmi učenliví, dajú si do súvislostí súslednosť signálov, a potom už dobre reagujú napríklad len na zvukový signál. Dôležité pri výbere protištekacieho obojku je, čas kedy sa spustia a aká je ich prvá korekcia. Niektoré obojky spustia impulz napríklad až po 15tich sekundách (do tej doby je pes upozorňovaný zvukom alebo vibráciou), niektoré skôr. 

 

Protištekací obojok a veľkosť psa

Kvalitné protištekacie obojky majú nastaviteľné impulzy, a to podľa veľkosti psa. Sú preto vhodné pre najmenšie, malé, stredné, ale aj veľké plemená. Intenzitu impulzu jednoducho nastavíte tak, aby pes v prípade upozornení zareagoval, ale elektrostatický signál mu nepôsobil bolesť (na to by zareagoval napr. zakňučaním). Veľkosti, váhe a telesnej konštitúcii psov je upravená aj samotná veľkosť protištekacích obojkov – pre miniatúrne plemena sa predávajú veľmi drobné obojky, ktoré nie sú pre ich krk záťažou.

 

 

Značky protištekacích obojkov pre psov

Elektronické obojky pre psov zažívajú rozmach, sú účinné a obľúbili si ich profesionálny kynológovia aj začínajúci psíčkari – obom skupinám uľahčujú výcvik. Aj u protištekacích obojkov existujú samozrejme značky, ktoré udávajú trendy, investujú do vývoja a prinášajú na trh skutočne jedinečné riešenia. V prípade protištekacích obojkov patrí k jednotkám na trhu predovšetkým značky Aetertek, EasyPet, Petrainer, PetSafe, Dogtra alebo SportDog. Aké výhody v sebe tieto značky skrývajú?

  • Protištekacie obojky Aetertek – patria k jednotkám na trhu elektronických obojkov. Vyznačujú sa kvalitným spracovaním a funkciami. Výhodou je aj ich jednoduché ovládanie. 
  • Protištekacie obojky Petrainer – jedná sa o kvalitné elektronické obojky, ktoré oceňujú majitelia rôznych plemien psov a cenovo sú veľmi dostupné. Majú skvelý design a jednoducho sa ovládajú.
  • Protištekacie obojky PetSafe – sú veľmi obľúbené pre svoje jednoduché ovládanie a variabilitu využitia. Vyznačujú sa kvalitným spracovávaním a sú tiež cenovo dostupné. 
  • Protištekacie obojky SportDog – ponúkajú modely vhodné pre všetky plemená psov o rôznej váhe a veľkosti. Jednoducho sa ovládajú a majú veľmi kvalitné spracovanie.
  • Protištekacie obojky Dogtra – tieto obojky sa radia medzi elitu v sortimentu protištekacích obojkov. Veľmi dobre sa ovládajú, majú prepracované funkcie, sú však už o niečo drahšie.

K ďalším značkám, ktoré s úspechom vyrábajú protištekacie obojky, patrí napríklad E-collar, Pet at School, Garmin, Goodlife alebo Canicalm.

 

 

Druhy protištekacích obojkov pre psov

Každá zo zmieňovaných značiek prináša niečo trochu iného – napríklad inak pracuje so signálmi, ktoré psa majú upozorniť na nevhodné štekanie. U väčšiny značiek protištekacích obojkov býva zachovaná táto súslednosť: zvukový, vibračný a elektrostatický korekčný signál. Niektoré obojky ale prinášajú sprejovú alebo ultrazvukovú korekciu. Pozrime sa, ako jednotlivé upozornenia pracujú.

  • Sprejový obojek – strieknutie neškodného spreja k ňufáku psa je veľmi účinné. Tento typ korekcie je bezpečný a efektívni. Akonáhle sa psík na plné kolo rozšteká, je upozornený vstrieknutím spreja a nevhodného štekania rýchlo zanechá.
  • Zvukový obojok – keď pes začne štekať, ozve sa jasný zvukový signál, ktorý psík upozorní na nevhodné chovanie, pokiaľ nezareaguje, nasleduje väčšinou intenzívnejší zvuk, a potom aj ďalšie možnosti korekcie (vibrácie, elektrostatický signál apod.)
  • Vibračný obojok – vibračný impulz obsahuje väčšina protištekacích obojkov. Psíkovi je vibrácia nepríjemná, nie však až tak ako ostatné druhy upozornení. Na niektoré psy však vibrácia veľmi dobre zaberá a nie je potreba začínať s iným druhom korekcie.
  • Elektronický obojok – elektrostatický signál je najúčinnejšou korekciou, na ktorú zareaguje každý pes, ktorý na predchádzajúce úrovne (napr. vibrácie alebo zvuk) nereagoval. Protištekacie obojky majú nastaviteľnú mieru impulzu, preto ľahko nastavíte taký stupeň impulzu, na ktorý váš psík bude reagovať a zároveň pre neho nebude veľmi nepríjemný.
  • Ultrazvukový obojok – moderný spôsob riešenia, kedy sa pri štekotu aktivuje ultrazvukový signál, ktorý je počuteľný len psom. Niektoré obojky majú aj možnosť nahrania vášho hlasu s jasným povelom (napríklad ticho).

 

Protištekacie obojky, zariadenia na záhradu a odpuzovače psov

Obojky proti štekaniu, protištekacie jednotky, obojky proti vytiu alebo odpudzovače psov sú zariadenia, ktoré vám pomôžu vymedziť váš priestor alebo docieliť pokoja. Vezmime to ale pekne poporade, aby sme sa vo všetkých tých moderných pomôckach vyznali.

  • Protištekací obojok – ak váš pes ruší susedy alebo aj vás (napríklad v noci), je protištekací obojok skvelým riešením. Hodí sa predovšetkým pre použitie v byte, ale aj na záhrade. Kvalitný a spoľahlivý obojok zaistí, že pes nebude štekať v prípade vašej neprítomnosti a pomocou dobre zvolenej korekcie (vibrácie, zvuk, elektrostatický impulz, ultrazvuk, sprej) „okríkne“ psa, keď spustí štekot alebo vytie.
  • Protištekaci jednotky –  protištekacie jednotky alebo búdky sú vhodným zariadením predovšetkým na záhradu. Ako korekciu využívajú ultrazvukový signál, ktorý je počuteľný len psom, nie ľuďmi. Môžete ich zavesiť na strom, alebo stenu a namieriť tam, kde nechcete aby váš pes chodil, alebo štekal.
  • Obojky proti vytiu – ak je váš pes špecifický tým, že miesto štekotu predovšetkým vyje, kúpte mu jeden z obojkov proti vytiu. Fungujú podobne ako protištekacie obojky a tiež využívajú ako korekciu zvuk či vibrácie a ultrazvuk s možnosťou nahrania vášho hlasu.
  • Odpudzovač psov – môže sa stať, že sa ocitnete v situácii, kedy síce sami psa nemáte, ale obťažuje vás napríklad ten susedov, ktorý na váš neustále šteká a skáče. Alebo máte proste strach zo psov, z ich blízkosti. V takom prípade sú pre vás ako stvorené odpudzovače psov. Ide o zariadenie do ruky, ktoré vysiela ultrazvukové vlny, ktoré sú pre psa dráždivé, ale nie nebezpečné.

V čom pomáhajú protištekacie obojky a ďalšie zariadenia?

  • Zamedzujú nevhodnému štekaniu, vytiu alebo štekaniu psov
  • Pomáhajú psa odnaučiť nevhodnému chovaniu (štekot, vytie)
  • Prispievajú k dobrým vzťahom so susedmi (už žiadne ceduľky na dverách, že váš pes zasa vyl)
  • Pomáhajú opäť budovať dôveru medzi vami a vaším psím maznáčikom.

 

Podľa čoho ešte vybrať protištekací obojok?

Značka alebo funkcie protištekacieho obojku by vám mali naplno vyhovovať a odpovedať vašim potrebám. Protištekací obojok obsahuje tiež rôzne druhy detekcie (rozpoznania) štekania (vibrácie hlasiviek, zvuk alebo dokonca oboje) – záleží predovšetkým na vás, akej možnosti dáte prednosť a aký typ obojku zvolíte. Rozhodne sledujte nastavenie sily impulzov – čím viac možností a funkcií protištekací obojok ponúka, tým lepšie. Zvážte tiež, kde budete protištekací obojok používať. V prípade, že pes bude behať na záhrade, mal by byť obojok rozhodne vodotesný.

 

Recenzie a skúsenosti s protištekacím obojkom

Ešte pred tým, než pre svojho psa vyberiete protištekací obojok, určite si prečítajte na internete skúsenosti ostatných chovateľov. U protištekacích obojkov sú skúsenosti často pozitívne, ako ukazujú napríklad recenzie na webe Heuréka. Napríklad Jarka F. o obojku proti štekaní napísala následujúce: „Neublíži, je účinný, pes je pokojný a susedia si nesťažujú. Pes svojim štekaním obťažoval nás aj susedov, tak sme obojok objednali a je po štekaní. Všetkým odporúčam.“

Samozrejme, že sa všetci, ktorí svojich psov milujeme, zaujímame hlavne o to, aby psíkovi protištekací obojok neublížil. Ti, kto vyskúšali, už vedia svoje. Napríklad Helena napísala následujúce: „Impulzy sú tak akurát. Vyskúšali sme a na najnižší pes nereagoval, na vyšší už áno. Psíkovi neubližujú, ale zamedzujú štekaniu. Som spokojená.“

 

Video: Ako funguje protištekací obojok